O programu

  • vytváříme bezpečnější cesty
  • zklidňujeme dopravu
  • vysvětlujeme dětem, proč je dobré chodit do školy pěšky
  • podporujeme děti v samostatnosti na cestách do školy
  • pomáháme školám ve svém okolí vytvářet pro děti zdravé prostředí

Zapojte vaši školu

Do programu se mohou hlásit všechny základní mateřské i střední školy se sídlem v Praze. Aktuální výzvu vyhlašujeme vždy v lednu. Pokud máte zájem se zúčastnit, napište nám a my vám dáme vědět.

Pojďte s námi měnit město, kde žijeme!

Děti potřebují pohyb, dopřejme jim ho.

Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům dopravního provozu. Okolí škol, kde se nejčastěji pohybují, by proto mělo být přehledné a přizpůsobené tak, aby děti mohly chodit do školy samy a rodiče se o ně nemuseli bát. Hledáme se školami bezpečnější dopravní řešení.

Děti si zaslouží, abychom naslouchali tomu, co si přejí.

Zprostředkováváme komunikaci mezi dětmi, rodiči a školou na jedné straně a úřady na straně druhé. Pomáháme dětem aktivně spoluvytvářet prostor, kde žijí.

Děti chtějí být samostatné, podpořme je v tom.

Pomáháme školám nastavit si taková pravidla, aby děti rádi chodily do školy pěšky nebo jezdily na koloběžce či na kole. Připravujeme s nimi školní plán mobility. Snažíme se odstranit jeden z hlavních důvodů, proč rodiče vozí děti do školy autem – strach o jejich bezpečí.

Řekli o nás

Díky vaší pomoci vznikl v prosinci v rekordní době nový přechod v ulici Klausova. Přechod je velmi využíván a slyším na něj samé pozitivní ohlasy, hlavně od rodičů malých dětí, které zde mají konečně místo, kde mohou bezpečně přejít na druhou stranu silnice.

Lucie Ondroušová, školní koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy na ŽS Klausova

Řekli o nás

Zapojení naší školy do projektu iniciovali rodiče. Byla to spousta práce, ale díky spolupráci s odborníky na dopravní problematiku a díky podpoře zřizovatele, kterým je Městská část Praha 8, se nám nyní snad začíná blýskat na lepší časy. Proměna ulice před školou v pěší zónu, přátelskou vůči malým i velkým školákům, by byla pro školu výhrou.

Mgr. Petra Křížová, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Na Slovance

Průběh programu

Vycházíme především z názorů dětí, který zjišťujeme prostřednictvím podrobného průzkumu i analýzy dopravní situace v okolí škol. Na základě aktivní spolupráce s dětmi navrhuje dopravní projektant úpravy vytipovaných rizikových míst tak, aby byla bezpečnější. Návrhy projednává pracovní skupina složená ze zástupců školy, politiků, úředníků, policie i dalších osob rozhodujících o následné realizaci návrhů.

Podrobná metodika programu je zde.

Ocenění programu

Program obdržel dvě významná evropská ocenění Excellence in Road Safety (2009) a European Road Safety Awards (2010).

Kde se bude dětem chodit lépe?

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Blanka Klimešová

blanka.klimesova@peskymestem.cz

Bezpečné cesty do školy

Napište nám    Tento projekt podporují

    • Realizaci programu Bezpečné cesty do školy podporuje hlavní město Praha.