O programu

  • vytváříme bezpečnější cesty
  • zklidňujeme dopravu
  • vysvětlujeme dětem, proč je dobré chodit do školy pěšky
  • podporujeme děti v samostatnosti na cestách do školy
  • pomáháme školám ve svém okolí vytvářet pro děti zdravé prostředí

Zapojte vaši školu

Aktuální výzvu vyhlašujeme vždy v lednu. Pokud máte o účast v programu zájem, dejte nám vědět a my se vám včas ozveme.

Děti potřebují pohyb, dopřejme jim ho.

Děti patří k nejzranitelnějším účastníkům dopravního provozu. Okolí škol, kde se nejčastěji pohybují, by proto mělo být přehledné a přizpůsobené tak, aby děti mohly chodit do školy samy a rodiče se o ně nemuseli bát. Hledáme se školami bezpečnější dopravní řešení.

 

Děti si zaslouží, abychom naslouchali tomu, co si přejí.

Zprostředkováváme komunikaci mezi dětmi, rodiči a školou na jedné straně a úřady na straně druhé. Pomáháme dětem aktivně spoluvytvářet prostor, kde žijí.

Děti chtějí být samostatné, podpořme je v tom.

Pomáháme školám nastavit si taková pravidla, aby děti rády chodily do školy pěšky nebo jezdily na koloběžce či na kole. Připravujeme s nimi školní plán mobility. Snažíme se odstranit jeden z hlavních důvodů, proč rodiče vozí děti do školy autem – strach o jejich bezpečí.

Co se povedlo

Úspěšná školní ulice je od dubna 2022 i před ZŠ Na Dlouhém lánu

Pohyb patří k hlavním pilířům zdravého životního stylu a udržení dobré fyzické i psychické pohody. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby děti ve školním věku měly alespoň 60 minut střední až intenzivní pohybové aktivity denně. Toto doporučení v ČR však splňuje jen 20 % dětí. Pod pojmem fyzická aktivita si přitom nemusíme představit jen sportovní výkony, ale patří sem i mnoho běžných…

Číst více

Co se povedlo

Věčný problém v  Ječné – kdy bude zastávka Štěpánská bezpečnější? 

Říci o tramvajové zastávce Štěpánská, obzvláště jejím nástupním ostrůvku směrem na I. P. Pavlova, že není příjemný a bezpečný, je spíše eufemismus. Uspořádání prostoru zde rozhodně neodpovídá principu „odpouštějícího” uspořádání, které počítá s chybami řidičů a minimalizuje jejich následky a které jako jedno z opatření snižující nehodovost definuje Národní strategie BESIP 2021-2030. Smutným důkazem je mimo jiné smrtelná nehoda s chodcem ze začátku…

Číst více

Co se povedlo

Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší?

Na sklonku léta 2020 v blízkosti Základní školy V Remízku na Barrandově proběhly dvě rozsáhlé stavební úpravy, které zvyšují bezpečnost a komfort chodců. Vhodné stavební uspořádání dopravního prostoru je nezbytné, aby se chodci (nejen děti) cítili v ulicích bezpečně a pěší doprava byla jejich první volba. Chodit je přirozené a zdravé. Chůze prospívá fyzické i psychické kondici a podporuje imunitu, mezilidské vztahy a posiluje vazby k místu, kde…

Číst více

Co se povedlo

Ulicí Nad Vinohradem se už zase může projít 

Na obyvatele Braníka, kteří byli zvyklí chodit ulicí Nad Vinohradem třeba do místní školy nebo školky, čekalo v květnu loňského roku nepříjemné překvapení. Už tak uzounký chodník na několika místech zcela zmizel ve prospěch parkujících vozů. Městská část zde totiž na žádost několika rezidentů vytvořila parkovací stání bez ohledu na to, že tím zcela zabrala chodník. Odbor dopravy se to dokonce snažil prezentovat jako…

Číst více

Průběh programu

Vycházíme především z názorů dětí, který zjišťujeme prostřednictvím podrobného průzkumu i analýzy dopravní situace v okolí škol. Na základě aktivní spolupráce s dětmi navrhuje dopravní projektant úpravy vytipovaných rizikových míst tak, aby byla bezpečnější. Návrhy projednává pracovní skupina složená ze zástupců školy, politiků, úředníků, policie i dalších osob rozhodujících o následné realizaci návrhů.

Podrobná metodika programu je zde.

Řekli o nás

Díky vaší pomoci vznikl v prosinci v rekordní době nový přechod v ulici Klausova. Přechod je velmi využíván a slyším na něj samé pozitivní ohlasy, hlavně od rodičů malých dětí, které zde mají konečně místo, kde mohou bezpečně přejít na druhou stranu silnice.

Lucie Ondroušová, školní koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy na ŽS Klausova

Řekli o nás

Zapojení naší školy do projektu iniciovali rodiče. Byla to spousta práce, ale díky spolupráci s odborníky na dopravní problematiku a díky podpoře zřizovatele, kterým je Městská část Praha 8, se nám nyní snad začíná blýskat na lepší časy. Proměna ulice před školou v pěší zónu, přátelskou vůči malým i velkým školákům, by byla pro školu výhrou.

Mgr. Petra Křížová, zástupkyně ředitelky ZŠ a MŠ Na Slovance

Ocenění programu

Program obdržel dvě významná evropská ocenění Excellence in Road Safety (2009) a European Road Safety Awards (2010).

Kde se bude dětem chodit lépe?

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Blanka Klimešová

blanka.klimesova@peskymestem.cz

Bezpečné cesty do školy

Napište nám    Tento projekt podporují

    • Realizaci programu Bezpečné cesty do školy podporuje hlavní město Praha.