Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Vyzkoušejte si, že jít do školy pěšky, nebo jet na koloběžce či na kole je zábavné, příjemné a možná i jednodušší, něž si mysleli. Zapojené školy organizují pro děti pěší dny, pomůže jim náš praktický manuál Pěšky do školy. Registrovat se mohou také rodiče, kteří chtějí s dětmi chodit. Nedostanete se ke škole jinak než autem? I nad tím můžete vyzrát – zaparkujte 5 až 10 minut od školy a procházka je vaše. Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude i pro Vaše děti.

Pro školy i rodiče každý rok připravujeme motivační soutěž.

Přidáte se letos i vy?

Pěšky do školy bude i v roce 2021!

Připojte se k naší jarní výzvě VEM ONL@JAN VEN!

Na podzim budeme opět společně chodit PĚŠKY DO ŠKOLY, přihlašování pro školy zahájíme v květnu, ale můžete nám napsat už teď a my se vám ozveme, až bude podzimní výzva aktuální.

Školy získají

 • zklidnění dopravy před školou
 • čistší vzduch před školou i ve třídách
 • děti, které se lépe soustředí na učení
 • příležitost k zapojení rodičů do aktivit školy
 • zábavné výukové materiály
 • metodickou podporu

Rodiče získají

 • čas strávený se svým dítětem
 • společné zážitky
 • více pohybu
 • posílení sousedských vztahů
 • příležitost ke spolupráci se školní komunitou
 • aktuální informace o kampani

Řekli o nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. Poslední měsíce nám ale názorně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Řekli o nás

Vždy jsem milovala túry po horách, ale ve městě jsem to měla přesně naopak, byla jsem schopná čekat na zastávce 20 minut na autobus nebo tramvaj, aby mě odvezla jednu dvě zastávky. Až před pár lety jsem si to nějak „přešaltrovala“ v hlavě a z odporu je najednou láska, na cestu do školy pro děti se těším celý den. Jen to chtělo pořídit si kvalitní batoh a boty. A lodičky si obouvat až v práci. Za tuto změnu myšlení může apel organizace Pěšky městem (dříve Pražské matky), který na mě blikl kdysi dávno někde v hlubinách internetu.

Zdeňka Jochcová, maminka z rodičovské výzvy

Řekli o nás

Spolek Pěšky městem pomáhá vrátit se k něčemu, co se v dnešním uspěchaném světě stalo vzácností. Čas strávený na cestě do školy patří jen dětem a rodičům, a přeji všem, aby si tyhle chvíle nenechali vzít. Moje děti jsou už velké, ale na společné cesty do školky a školy dodnes vzpomínám.

Jitka Vrtalová, Partnerství pro městskou mobilitu

Řekli o nás

V roce 2019 mělo Pěšky do školy velký úspěch a zapojilo se do něj přes 800 dětí z našich základních a mateřských škol. Je to skvělá příležitost, jak podpořit zdravý životní styl a dostat děti více do pohybu.

Alice Jandejsková, koordinátorka MA21 v Jihlavě

Řekli o nás

Naše děti a mládež trápí nedostatek pohybu. Organizovaný pohyb, kroužky a hodiny tělocviku ve škole nestačí. Děti potřebují i přirozený pohyb, jako je chůze nebo aktivní hra venku. Chůze do školy je ŠANCE se hýbat, dýchat čerstvý vzduch, otužovat své tělo a takto i podporovat svoji obranyschopnost, snižovat riziko jakékoliv nemoci a infekce. Chůze je také příležitost pro děti a rodiče sdílet pohodový čas a zážitky, užít si ráno! Je nejlepším startem do učení se. Proto kampaň Pěšky do školy doporučuji a podporuji.

PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Řekli o nás

Akci Pěšky do školy považuji za mimořádně moderní a potřebnou. Pravidelným pohybem lze předejít řadě onemocnění. Chození podporuje motorické dovednosti a souhru pohybů, pravidelné hluboké dýchání a nezanedbatelná není ani radost z okolního prostředí, které při chůzi vypadá docela jinak než z auta. Myslím si, že čtvrthodinka až půlhodinka chůze před návštěvou školy je ta nejlepší prevence před bolením zad a ostatními důsledky dlouhodobého vysedávání ve škole.

prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., Imunoložka a mikrobioložka, místopředsedkyně Učené společnosti České republiky

Proč podporovat chůzi

 • Bezpečí

  Ranní provoz před školou je pro děti nebezpečný. Obzvláště malé děti nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět, řidiči často zastavují na přechodech a znemožňují dětem bezpečně přejít nebo jim brání ve výhledu. Rodiče dovážející děti do bezprostřední blízkosti školy ohrožují ty, které jdou pěšky nebo jedou na kole či koloběžce.

  Děti, které pravidelně chodí s rodiči pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Jak učit děti dopravní bezpečnosti od nejútlejšího věku vám poradí náš leták Bezpečně na silnici.

 • Zdraví

  Děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Většině dětí dnes přirozený pohyb chybí, každé čtvrté dítě okolo 13. roku bojuje s nadváhou, nebo dokonce s obezitou. Chůze je zdravá, zlepšuje krevní oběh, pomáhá předcházet kardiovaskulárním a jiným civilizačním onemocněním. Ranní procházka dětem pomáhá se ve škole lépe soustředit.

 • Životní prostředí

  Každé auto před školními budovami zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Znečištěné ovzduší, které je v Praze z 90 % přičítáno právě dopravě, způsobuje v hlavním městě přibližně 500 předčasných úmrtí ročně. Koncentrace škodlivých prachových částic je v autě 7 až 12xt horší než venku na ulici.

 • Zdravé vztahy mezi dětmi

  Cesta do školy má důležitý socializační rozměr. Díky ní mohou vznikat přátelství i první lásky, děti získávají společné zážitky, mají čas na objevování světa, získávají pozitivní vztah ke svému okolí. Mladší děti sdílí cestu s rodiči, mohou jít společně za ruku a podělit se s nimi, co je čeká nebo co zažily.

Tento projekt podporují

 • finanční podpora

 • partneři projektu

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Marie Čiverná

marie.civerna@peskymestem.cz

Pěšky do školy

Napište nám