Pojďte s námi
pěšky do školy!

Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude i pro Vaše děti. Zapojit se mohou celé školy i jednotlivé třídy. Součástí výzvy je i soutěž o třídu, která nejvíce chodí.

Pojďte s námi chodit

Vyzkoušejte změnu a zapojte se do výzvy Pěšky do školy.
Registrace je otevřená, výzva samotná se uskuteční v týdnu od 16. do 20. září 2024

Podporují nás

Pravidelný a aktivní pohyb je pro zdravý a spokojený život dětí a mladých lidí naprosto zásadní. Chůze patří mezi ty nepřirozenější pohybové aktivity, a proto je moc dobře, když se školy snaží děti a žáky motivovat k tomu, aby se do školy a ze školy dostávali v maximální možné míře pěšky. Problematika podpory aktivních forem dopravy proto patří mezi jeden z pilířů nové národní koncepce podpory pohybu dětí, žáků a studentů, kterou nedávno schválila vláda.

Ondřej Andrys, státní tajemník MŠMT

Podporují nás

Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvézt ratolest autem do školky nebo školy třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavu o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK

Podporují nás

Chůze je pro mě nutnost. Do škol jsem chodila ve všech možných městech, od Paříže přes New York až po Montreal a LA. A všude pěšky. Poznáte víc lidí, víc míst, víc zvyků, víc energie. A k tomu si pročistíte hlavu a nikdy nepřiberete:) No a teď jsem ještě přidala les s naším nalezencem huňatým. Chůze je prostě top:). Lucie

Lucie Vondráčková, zpěvačka, herečka, dabérka a textařka

Podporují nás

Fandím s radostí Pěšky do školy, neboť pohyb a chůze jsou pro lidský organismus bezpochyby jedna z nejzdravějších věcí. A když si vzpomenu na vyprávění mé babičky, která chodila do školy šumavskou krajinou denně několik kilometrů, říkám si, jak to muselo být jedinečné a o co všechno jsme ochuzeni. A proč vlastně? Ano, třeba nebydlíme na Šumavě, ale vnímat a objevovat svět kolem sebe je stejně důležité, a dnes možná důležitější než kdykoli předtím…

Lenka Krobotová, herečka

Podporují nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. I krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Podporují nás

Lidé se už odpradávna učívali v pohybu. Doporučuji proto dnešní generaci rodičů: choďte na procházky a opakujte s dětmi učivo. Dítě si látku upevní mnohdy lépe než při výkladu učitele. A rozhodně si ji zapamatuje nastálo, což se během distanční výuky bohužel nestane.

MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog a bojovník proti dětské obezitě

Podporují nás

Naše rodina je pěkně divná. Nevlastníme totiž, žádný automobil. Občas jsme za exoty. Na otázky typu: „Kde parkuješ?“ nebo, „Jak jsi jela?“ odpovídám prostě: „Já neparkuju. Jela jsem MHD.“ Vojtěšku, sedmiletou dceru, doprovázím do školy každý den. Po cestě nezavře pusu, vypráví fantastické příběhy a pozorujeme sojky. Druhá dcera, jedenáctiletá Žofie, miluje chodit sama, říkala, že si cestou zpívá a já jí to věřím. Díky za každé pěší ráno!

Anička Kulovaná, herečka

Podporují nás

Mám velkou radost, že mohu podpořit krásný, a hlavně tak důležitý projekt, jako je Pěšky do školy. Pohyb je pro naše tělo přirozený a děti jej pro správný a zdravý vývoj potřebují víc než kdo jiný, když si během dětství stavějí základy pro celý nadcházející život. Pohybu ale obecně v našich životech ubývá, a tak je skvělá každá motivace, každé popostrčení k tomu si trochu protáhnout nohy a rozdýchat plíce. Děti navíc velmi rychle zjistí, že vyrazit do školy pěšky s kamarády je mnohem větší zábava, a už to nebudou chtít měnit!

Šárka Strachová, sportovkyně, česká sjezdová lyžařka a zakladatelka VO2MAX, kliniky celostní terapie a sportu

Škola

Uspořádejte pěší dny a vyzkoušejte si, jaké to je, když před školou není parkoviště, ale místo pro hru a setkávání.

Přihlásit se mohou celé školy, ale i jednotlivé třídy. S realizací pěších dnů vám pomůže náš praktický manuál Pěšky do školy.

 

 

Získáte

 • zklidnění dopravy před školou
 • čistší vzduch před školou i ve třídách
 • děti, které se lépe soustředí na učení
 • příležitost k zapojení rodičů do aktivit školy
 • zábavné výukové materiály
 • metodickou podporu

Rodiče

Chcete zapojit třídu vašich dětí? Pojďte do toho s námi a registrujte se!

Vyzkoušejte si, že jít do školy pěšky, nebo jet na koloběžce či na kole je zábavné, příjemné a možná i jednodušší, něž jste si mysleli.

 

 

Získáte

 • čas strávený se svým dítětem
 • společné zážitky
 • více pohybu
 • posílení sousedských vztahů
 • příležitost ke spolupráci se školní komunitou
 • aktuální informace o kampani

Aktuálně

Pojďte s námi chodit. Zapojte se do zářijové výzvy Pěšky do školy

Každé šesté dítě v Česku trpí obezitou a každé čtvrté je voženo do školy autem. Na tuto skutečnost a také na neúnosnou dopravní…

Číst více

Aktuálně

V jarní pěší výzvě jsme nachodili přes 70 632 kilometrů. Obešli bychom dvakrát rovník

Celkem 133 týmů napříč Českou republikou se přihlásilo do naší dubnové výzvy Zachraň klima s Onl@jnem! Děti nachodily neuvěřitelných 70 632 km,…

Číst více

Aktuálně

Školáci chodili pěšky do školy. Nejvíce ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu…

Číst více

Aktuálně

Město očima chodce – nový vzdělávací projekt 

Organizace Pěšky městem vytvořila ve spolupráci s architektem Osamu Okamurou a metodičkou Ninou Rutovou vzdělávací projekt Město očima chodce. Naučí studentky a studenty…

Číst více

Aktuálně

CHŮZE JE KRÁLOVNOU POHYBU. Nepodceňujme její význam! 

MUDr. Zlatko Marinov je dětský obezitolog, autor mnoha odborných i popularizačních publikací a zejména specialista s dlouholetou zkušeností z klinických dětských lůžkových a ambulantních zařízení v České…

Číst více

Proč podporovat chůzi

 • Bezpečí

  Ranní provoz před školou je pro děti nebezpečný. Obzvláště malé děti nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět, řidiči často zastavují na přechodech a znemožňují dětem bezpečně přejít nebo jim brání ve výhledu. Rodiče dovážející děti do bezprostřední blízkosti školy ohrožují ty, které jdou pěšky nebo jedou na kole či koloběžce.

  Děti, které pravidelně chodí s rodiči pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Jak učit děti dopravní bezpečnosti od nejútlejšího věku vám poradí náš leták Bezpečně na silnici.

 • Zdraví

  Děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Většině dětí dnes přirozený pohyb chybí, každé čtvrté dítě okolo 13. roku bojuje s nadváhou, nebo dokonce s obezitou. Chůze je zdravá, zlepšuje krevní oběh, pomáhá předcházet kardiovaskulárním a jiným civilizačním onemocněním. Ranní procházka dětem pomáhá se ve škole lépe soustředit, jak dokládá řada studií.

 • Životní prostředí

  Každé auto před školními budovami zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Znečištěné ovzduší, které je v Praze z 90 % přičítáno právě dopravě, způsobuje v hlavním městě přibližně 500 předčasných úmrtí ročně. Koncentrace škodlivých prachových částic je v autě 7 až 12xt horší než venku na ulici.

 • Zdravé vztahy mezi dětmi

  Cesta do školy má důležitý socializační rozměr. Díky ní mohou vznikat přátelství i první lásky, děti získávají společné zážitky, mají čas na objevování světa, získávají pozitivní vztah ke svému okolí. Mladší děti sdílí cestu s rodiči, mohou jít společně za ruku a podělit se s nimi, co je čeká nebo co zažily.

Projekt financuje

Projekt podporují

 • partneři soutěže

 • mediální partneři

 • spolupracujeme

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Marie Čiverná

marie.civerna@peskymestem.cz

Pěšky do školy

Napište nám