Pojďte s námi pěšky do školy!

Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude i pro Vaše děti. Zapojit se mohou školy, jednotlivé třídy nebo rodiče s dětmi.

Budeš se mnou chodit?

Zaregistrujte se a objevte s námi kouzlo obyčejné chůze. Výzva Pěšky do školy proběhne v rámci Evropského týdne mobility 16. – 22. 9. Přihlásit se mohou celé školy, jednotlivé třídy nebo týmy přátel či sousedů.

V soutěži můžete vyhrát zajímavé ceny.

Škola

Uspořádejte pěší dny a vyzkoušejte si, jaké to je, když před školou není parkoviště, ale místo pro hru a setkávání.

Přihlásit se mohou celé školy, ale i jednotlivé třídy. S realizací pěších dnů vám pomůže náš praktický manuál Pěšky do školy.

 

 

Získáte

 • zklidnění dopravy před školou
 • čistší vzduch před školou i ve třídách
 • děti, které se lépe soustředí na učení
 • příležitost k zapojení rodičů do aktivit školy
 • zábavné výukové materiály
 • metodickou podporu

Rodiče

Chcete zapojit třídu vašich dětí nebo i jen pár spolužáků a vytvoříte tým? Pojďte do toho s námi a registrujte se!

Vyzkoušejte si, že jít do školy pěšky, nebo jet na koloběžce či na kole je zábavné, příjemné a možná i jednodušší, něž jste si mysleli.

 

 

Získáte

 • čas strávený se svým dítětem
 • společné zážitky
 • více pohybu
 • posílení sousedských vztahů
 • příležitost ke spolupráci se školní komunitou
 • aktuální informace o kampani

Řekli o nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. Poslední měsíce nám ale názorně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Řekli o nás

Lidé se už odpradávna učívali v pohybu. Doporučuji proto dnešní generaci rodičů: choďte na procházky a opakujte s dětmi učivo. Dítě si látku upevní mnohdy lépe než při výkladu učitele. A rozhodně si ji zapamatuje nastálo, což se během distanční výuky bohužel nestane.

MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog a bojovník proti dětské obezitě

Řekli o nás

Naše rodina je pěkně divná. Nevlastníme totiž, žádný automobil. Občas jsme za exoty. Na otázky typu: „Kde parkuješ?“ nebo, „Jak jsi jela?“ odpovídám prostě: „Já neparkuju. Jela jsem MHD.“ Vojtěšku, sedmiletou dceru, doprovázím do školy každý den. Po cestě nezavře pusu, vypráví fantastické příběhy a pozorujeme sojky. Druhá dcera, jedenáctiletá Žofie, miluje chodit sama, říkala, že si cestou zpívá a já jí to věřím. Díky za každé pěší ráno!

Anička Kulovaná, herečka

Řekli o nás

V roce 2019 mělo Pěšky do školy velký úspěch a zapojilo se do něj přes 800 dětí z našich základních a mateřských škol. Je to skvělá příležitost, jak podpořit zdravý životní styl a dostat děti více do pohybu.

Alice Jandejsková, koordinátorka MA21 v Jihlavě

Řekli o nás

Spolek Pěšky městem pomáhá vrátit se k něčemu, co se v dnešním uspěchaném světě stalo vzácností. Čas strávený na cestě do školy patří jen dětem a rodičům, a přeji všem, aby si tyhle chvíle nenechali vzít. Moje děti jsou už velké, ale na společné cesty do školky a školy dodnes vzpomínám.

Jitka Vrtalová, Partnerství pro městskou mobilitu

Řekli o nás

Vždy jsem milovala túry po horách, ale ve městě jsem to měla přesně naopak, byla jsem schopná čekat na zastávce 20 minut na autobus nebo tramvaj, aby mě odvezla jednu dvě zastávky. Až před pár lety jsem si to nějak „přešaltrovala“ v hlavě a z odporu je najednou láska, na cestu do školy pro děti se těším celý den. Jen to chtělo pořídit si kvalitní batoh a boty. A lodičky si obouvat až v práci. Za tuto změnu myšlení může apel organizace Pěšky městem (dříve Pražské matky), který na mě blikl kdysi dávno někde v hlubinách internetu.

Zdeňka Jochcová, maminka z rodičovské výzvy

Proč podporovat chůzi

 • Bezpečí

  Ranní provoz před školou je pro děti nebezpečný. Obzvláště malé děti nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět, řidiči často zastavují na přechodech a znemožňují dětem bezpečně přejít nebo jim brání ve výhledu. Rodiče dovážející děti do bezprostřední blízkosti školy ohrožují ty, které jdou pěšky nebo jedou na kole či koloběžce.

  Děti, které pravidelně chodí s rodiči pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Jak učit děti dopravní bezpečnosti od nejútlejšího věku vám poradí náš leták Bezpečně na silnici.

 • Zdraví

  Děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Většině dětí dnes přirozený pohyb chybí, každé čtvrté dítě okolo 13. roku bojuje s nadváhou, nebo dokonce s obezitou. Chůze je zdravá, zlepšuje krevní oběh, pomáhá předcházet kardiovaskulárním a jiným civilizačním onemocněním. Ranní procházka dětem pomáhá se ve škole lépe soustředit.

 • Životní prostředí

  Každé auto před školními budovami zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Znečištěné ovzduší, které je v Praze z 90 % přičítáno právě dopravě, způsobuje v hlavním městě přibližně 500 předčasných úmrtí ročně. Koncentrace škodlivých prachových částic je v autě 7 až 12xt horší než venku na ulici.

 • Zdravé vztahy mezi dětmi

  Cesta do školy má důležitý socializační rozměr. Díky ní mohou vznikat přátelství i první lásky, děti získávají společné zážitky, mají čas na objevování světa, získávají pozitivní vztah ke svému okolí. Mladší děti sdílí cestu s rodiči, mohou jít společně za ruku a podělit se s nimi, co je čeká nebo co zažily.

Tento projekt podporují

 • finanční podpora

 • partneři projektu

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Marie Čiverná

marie.civerna@peskymestem.cz

Pěšky do školy

Napište nám  Soutěž

  O třídu která nejvíce chodí

  Každá cesta se počítá! Pojďte do školy pěšky, přijeďte na koloběžce či na kole a získejte zajímavé ceny. Nezáleží na tom, kolik ujdete kilometrů, ale zda chodíte pravidelně.

  Přihlášeným školám pošleme motivační sadu pro sledování cest do školy.

  Pěšky nás to baví

  Vyfoťte a popište, co jste s dětmi cestou do školy zažili, nebo byste chtěli zažít, ať už chodíte pěšky pravidelně nebo to pro vás bude novinkou.

  Na ty z vás, kteří se přihlásí do 28. 9., čeká startovní balíček, který k vám doputuje prostřednictvím messengera nebo pošty.