This is our traditional autumn challenge, a project meant to increase the number of children who walk to school on a regular basis. Give it a try and find out that walking, cycling, or riding a scooter to school is fun, pleasant, and maybe easier than you thought. The participating schools organise walk-to-school days, using our practical Walk to Shool Manual. Parents wishing to walk with their children can subscribe to our initiative, too. Is driving the only way you can get to your school? Never mind – just park your car 5 to 10 minutes away from the school, and the walk is yours.

The fewer cars arrive up to the school itself, the safer and more pleasant environment for your children.

We organise an annual motivational contest for schools and parents.

Our supproters

Vždy jsem milovala túry po horách, ale ve městě jsem to měla přesně naopak, byla jsem schopná čekat na zastávce 20 minut na autobus nebo tramvaj, aby mě odvezla jednu dvě zastávky. Až před pár lety jsem si to nějak „přešaltrovala“ v hlavě a z odporu je najednou láska, na cestu do školy pro děti se těším celý den. Jen to chtělo pořídit si kvalitní batoh a boty. A lodičky si obouvat až v práci. Za tuto změnu myšlení může apel organizace Pěšky městem (dříve Pražské matky), který na mě blikl kdysi dávno někde v hlubinách internetu.

Zdeňka Jochcová, maminka z rodičovské výzvy

Our supproters

Spolek Pěšky městem pomáhá vrátit se k něčemu, co se v dnešním uspěchaném světě stalo vzácností. Čas strávený na cestě do školy patří jen dětem a rodičům, a přeji všem, aby si tyhle chvíle nenechali vzít. Moje děti jsou už velké, ale na společné cesty do školky a školy dodnes vzpomínám.

Jitka Vrtalová, Partnerství pro městskou mobilitu

Our supproters

V roce 2019 mělo Pěšky do školy velký úspěch a zapojilo se do něj přes 800 dětí z našich základních a mateřských škol. Je to skvělá příležitost, jak podpořit zdravý životní styl a dostat děti více do pohybu.

Alice Jandejsková, koordinátorka MA21 v Jihlavě

Our supproters

Naše děti a mládež trápí nedostatek pohybu. Organizovaný pohyb, kroužky a hodiny tělocviku ve škole nestačí. Děti potřebují i přirozený pohyb, jako je chůze nebo aktivní hra venku. Chůze do školy je ŠANCE se hýbat, dýchat čerstvý vzduch, otužovat své tělo a takto i podporovat svoji obranyschopnost, snižovat riziko jakékoliv nemoci a infekce. Chůze je také příležitost pro děti a rodiče sdílet pohodový čas a zážitky, užít si ráno! Je nejlepším startem do učení se. Proto kampaň Pěšky do školy doporučuji a podporuji.

PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu

Our supproters

Akci Pěšky do školy považuji za mimořádně moderní a potřebnou. Pravidelným pohybem lze předejít řadě onemocnění. Chození podporuje motorické dovednosti a souhru pohybů, pravidelné hluboké dýchání a nezanedbatelná není ani radost z okolního prostředí, které při chůzi vypadá docela jinak než z auta. Myslím si, že čtvrthodinka až půlhodinka chůze před návštěvou školy je ta nejlepší prevence před bolením zad a ostatními důsledky dlouhodobého vysedávání ve škole.

prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., Imunoložka a mikrobioložka, místopředsedkyně Učené společnosti České republiky

Our supproters

Why to support walking to shool

 • Safety

  A morning rush is dangerous for children. Especially small children can be overlooked among backing and parking cars. Drivers often stop on crossroads making it difficult for children to cross safely or to see properly. Parents who drive their children just to school gates endanger others who are walking or riding a scooter or a bike.

  A regular walk with your children is the best way how to teach them road safety skills.

 • Health

  Children should have at least 60 minutes of exercise every day. Nowadays children often don’t meet recommended levels of physical activity, every 4th child around 13 years of age suffers from overweight or obesity. Walking helps to prevent many diseases such as high blood pressure, diabetes or hart or lung problems. Morning walk can boast brain activity and children who walk regularly are ready to learn and achieve better learning outcomes. Walking is also beneficial for mental wellbeing.

 • Environment

  Every car in front of school gates contributes to worse air quality for children during the school day. Motor traffic causes 90 % of air pollution in Prague and is responsible for approximately 500 premature deaths in the Czech Republic every year. Children inside cars are exposed to higher levels of pollutants comparing to children walking by the road.

 • Social development and community building

  Everyday way to school has an important role in socialization and other soft skills. On a way to school one can meet new friends or first love. It is a time for shared experiences, exploring the world and building a feeling of connection to the community. Walking with parents hand in hand is the precious time for sharing the worries and joys of the day.

This project is supprted by

 • financial support

 • commertial partners

Find out more

If you have any questions, please contact the program coordinator:

Marie Čiverná

marie.civerna@peskymestem.cz

Pěšky do školy

Leave us a message