Školáci chodili pěšky do školy. Nejvíce ve Středočeském a Moravskoslezském kraji.

Celkem 439 škol z 13 krajů České republiky se zapojilo do letošní týdenní výzvy Pěšky do školy. Ta se konala v týdnu 18. – 22. září. Projektu se letos podařilo zapojit o 133 více škol než v roce 2022 (306 škol) a s výzvou oslovit meziročně o stovku více obcí (270 obcí v roce 2023 oproti 168 obcím ve 2022). Počet školáků, kteří si to “štrádovali” do školy (alespoň částečně) pěšky se zvýšil ze 70 000 na 100 000.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 31. 10. 2023 

Školáci se do projektu, jehož cílem je jednak zlepšení fyzické a psychické kondice žáků (společně se sociálními benefity) zapojili již po sedmé. Projekt současně znovu upozornil na dopravní situace v okolí českých škol. Ta kvůli extrémní automobilové dopravě v okolí škol nebývá bezpečná. Organizace Pěšky městem, která je nositelem projektu, školám pomáhá jak s dopravní a environmentální výchovou školáků (pomocí dodaných výukových materiálů), tak odborně v rámci poradenství.

 

„Letos se do projektu podařilo zapojit už takřka všechny kraje České republiky, a především skokově vzrostl počet obcí, pro které jsou denní návyky školáků téma. Jak trefně poznamenal jeden diskutující na našich sociálních sítích, je vlastně na pováženou, že takový projekt vůbec musí existovat. Pro generaci dnešních rodičů byla pěší doprava do školy – popřípadě pěší v kombinaci s městskou hromadnou dopravou – naprostým standardem. Dnes je situace jiná. Podle posledních dat se do školy dopravuje s pomocí tzv. „mamataxi“ každý čtvrtý školák. Okolí škol ale nebylo a není na takovou dopravní zátěž architektonicky připravené a v době před i po vyučování dochází k pro děti nepříjemným a zmatečným dopravním situacím,“ dodává k letošnímu ročníku Marie Čiverná, projektová koordinátorka Pěšky do školy.

Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich. Pěšky do školy spolupracuje s odbornými ambasadory projektu, mezi které patří dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov nebo doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy. Druhý jmenovaný k potřebě přirozeného pohybu dodává: „Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.“

V den akce bylo stále před školou mnoho aut, ale bylo jich méně než obvykle. Většina žáků i učitelů se opravdu snažila dojít alespoň kousek pěšky.

V rámci krajů letos dominoval Středočeský kraj, ve kterém se zapojilo 54 škol, v závěsu a ním poté kraj Moravskoslezský (48 škol). Jediným nezapojeným krajem letos zůstal kraj Karlovarský. Z měst bylo nejvíce škol zapojených v Praze (45 škol), o půlku méně škol zapojila Ostrava (22 škol). Na třetím až šestém místě se umístila menší města – Benešov, Opava, Teplice a Přerov. „Jsem moc ráda, že se naše škola do projektu zapojila bez ohledu na pořadí. Auto využívám minimálně, protože v Kolíně je vše na dosah pešky a opravdu mě potěšilo, že i většina mých kolegů se k dětem přidala, nejen, že děti motivovali, ale řešili společně důležitost chůze pěšky. V Kolíně máme autobusovou dopravu zdarma a jestli alespoň jedno z dětí vymění auto za jiný způsob dopravy, budu šťastná,“ okomentovala průběh projektu v kolínské ZŠ Kolín II jedna z učitelek.

Školy se v rámci výzvy mohly i letos zúčastnit soutěže o ceny. Ta zohledňovala pravidelnost docházky, nikoliv celkový počet nachozených kilometrů v daném týdnu. Ve třech kategoriích (mateřské školy, první stupeň ZŠ a druhý stupeň ZŠ plus víceletá gymnázia) se do soutěže aktivně zapojilo 2 916 tříd s 68 651 dětmi.

Dopravní situace před školou nás tíží, k výzvě jsme se připojili druhým rokem a vidíme zlepšení oproti předchozím rokům.

Ostatní školy využili pěšího týdne, ale o ceny nesoutěžily. „Od letošního ročníku mohly jednotlivé školy, třídy či týmy vyplňovat způsob docházky přímo do nové webové aplikace Pěšky do školy. Ta umožňovala sledovat v reálném čase body konkurenčních týmů, čím žáky více hecovala k upřednostnění pěší dopravy před automobilovou. Na prvních místech opět rozhodovaly body přidělené v rámci dobrovolných aktivit. Školy akci Pěšky do školy spojují s připomenutím základních pravidel bezpečného pohybu v ulicích. V Benešově se například děti s dopravními policisty účastnily silniční kontroly a odměňovaly řidiče usměvavými nebo zamračenými smaljlíky. Školy se letos s dětmi více pouštěly do dopravních průzkumů, například v Třebotově zjistili, že díky akci Pěšky do školy 12 % dětí uvažuje o změně svého způsobu dopravy, Pěšky do školy má být pro děti hlavně zábava, proto se tradičně velké oblibě těšily zážitkové happeningy, projektové dny a společné cesty dětí, Ve Svitavách, nebo v Cítově vyzkoušeli i pěškobusy,“ dodává Marie Čiverná.

Co dostanou děti s nejpravidelnější pěší docházkou do školy

Pro děti, které z celé republiky budou nejpravidelněji chodit, jsou i letos připraveny ceny od partnerů soutěže. Hlavními partnery výzvy jsou Lidl Česká republika, který odmění vítězné třídy v každé kategorii a dm drogerie markt, která připravila balíčky se zdravými svačinkami vždy třem nejlepším třídám ve všech zapojených krajích. Děti dostanou i knížky od nakladatelství Argo a cyklistické lahve od Yedoo.

Organizátoři letos oslovili i partnery v krajích České republiky, kteří nejpoctivějším školákům–chodcům z daného kraje věnují vždy speciální zážitek. Do letošního Pěšky do školy přispěly dětem například tyto společnosti:

Praha: dvouhodinové lezení v lanovém centru Proud Praha

Liberecký kraj: pro celou třídu je připraven zážitkový den v EKOparku Liberec

Pardubický kraj: horský resort Dolní Morava si pro děti připravil celodenní zážitkový program Mamutíkovy zážitky s adrenalinem

Středočeský kraj: chodecky nejpoctivější třídy se vydají na zámek Loučeň nebo History park Ledčice

Jihomoravský kraj: celá třída se vyblbne ve Vranově nad Dyjí v tamním V´Run Off´Parku

Královehradecký kraj: celá třída se vydá na Stezku korunami stromů

Moravskoslezský kraj: ZOO Ostrava

Olomoucký kraj: ZOO Olomouc

Ústecký kraj: ZOO Ústí nad Labem

Jihočeský kraj: žáci si mohou prohlédnout interaktivní výstavy ve Sladovně

Kraj Vysočina: ZOO Jihlava

Zlínský a Plzeňský kraj: beseda BESIP

 

Materiály pro novináře

Materiály na Google Disku pro novináře (foto, video, text) včetně výsledků za jednotlivé kraje, města, top 10 škol ve všech kategoriích, „řekli o projektu“ – využitelné citace, foto z letošního ročníku

Manuál Pěšky do školy krok za krokem

Aplikace Pěšky do školy

 

Pěšky do školy proběhlo pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy a všech krajských měst v ČR.

 

Projekt Pěšky do školy je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů a hl. m. Prahou.

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás