Pěšky do školy

Máme radost, že s každým ročníkem se zvyšuje počet zapojených škol, dětí i rodičů.

Pěšky do školy snižuje počet aut před školami v dobu konání akce. Před některými školami nezastavilo žádné auto, průměrně se počet aut před zapojenými školami snížil o polovinu. Čím déle akce Pěšky do školy ve škole trvá, tím větší je pravděpodobnost, že změna dopravního chování bude mít trvalý charakter. Obzvláště školy, které se zapojují pravidelně, pozorují trvalý pokles dětí dovážených do školy autem. Účast v soutěži o třídu, která nejvíce chodí, zvyšuje motivaci k pěší dopravě a může pozitivně ovlivnit zažité způsoby dopravy.

  • Je zřejmé, že dětem se akce „Pěšky do školy“ líbí, i když chodit pěšky vyžaduje jistou námahu.
  • Akce má vliv na volbu způsobu dopravy do školy v den konání akce.
  • Čím déle akce „Pěšky do školy“ ve škole trvá, tím větší je pravděpodobnost, že změna dopravního chování bude mít trvalý charakter.
  • Starší děti (13 až 16 let) na rozdíl od mladších dětí (5 až 9 let) častěji chodí do školy pěšky, častěji uvádí, že chodit pěšky do školy je nejjednodušší a jsou v hodnocení akce kritičtější.
  • Děti (i rodiče) vidí cestu do školy novýma očima – všímají si menšího automobilového provozu, změn počasí, potkávají kamarády, pozorují přírodu, což zvláště mladší děti s
    oblibou zaznamenávali do svého Pěšího deníku.
  • Obecně účast v soutěži o třídu, která nejvíce chodí, zvyšuje motivaci k pěší dopravě a může pozitivně ovlivnit zažité způsoby dopravy.