Školní ulice
Školní ulice je jedno z opatření, které mohou školy využít pro zklidnění dopravy a zajištění větší bezpečnosti dětí.

Školní ulice úspěšně funguje řadu let v mnoha městech. První byla otevřena v roce 1989 v italském Bolzanu, od té doby se těší oblibě ve Vídni, v Londýně v Paříži a dalších městech po celém světě.
O tom, jak školní ulice ulice dělají v Tiraně hovořl architekt a urbanista Simon Batisti na konferenci Pěšky městem 2023 (záznam prezentace zde). Velkou podporu mají školní ulice také v Bratislavě.
Režim školní ulice jako dopravně-organizační opatření definují Technické podmínky Ministerstva dopravy Zásady zklidňování dopravy na pozemních komunikacích v obcích TP 132 (Odd. 9.21), platné od 15. 1. 2025.


Školní ulice se pomalu dostávají i do českých měst. Dobrou zkušenost má několik škol v Praze, Mladé Boleslavi, Dobříši, nebo Říčanech. Další města se přidávají. Zelené body ukazují trvalé školní ulice, oranžové ty, kde optření měli zatím jen na zkoušku.
Nenašli jste na mapě svoji školní ulici? Napište nám a rádi ji přidáme.
CO JE TO ŠKOLNÍ ULICE?
Úprava dopravního režimu v bezprostředním okolí škol a školek, která spočívá v dočasném zákazu vjezdu motorovým vozidlům v době ranní špičky, nejčastěji na jednu hodinu před začátkem vyučování. Úprava je provedena dopravním značením a doplněna mobilními zábranami například v podobě dopravních kuželů.
ČEHO CHCE ŠKOLNÍ ULICE DOSÁHNOUT?
- zajistit bezpečnější příchod dětí do školy a klidnější okolí,
- inspirovat rodiče a děti, jak bezpečně dorazit do školy bez využití automobilu,
- podpořit samostatnost dětí a pomoci jim osvojit si kompetence, jak se pohybovat v dopravním provozu,
- podporovat zdravější ovzduší v blízkosti školy.