Školní ulice – bezpečí, zdraví a dostatek pohybu 

Před každou školou se před začátkem vyučování pohybují stovky dětí i rodičů. V ranním spěchu se zde potkávají ti, kdo z domova vyrazili pěšky, přijeli veřejnou dopravou nebo přijeli autem. Jedním z možných řešení dopravního zmatku před školami je tzv. „školní ulice“. Od 4. 4. 2022 ji mají i u ZŠ a MŠ Na Dlouhém lánu v Praze 6.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s., městské části Praha 6, ZŠ Na Dlouhém lánu a MŠ Na Dlouhém lánu ze dne 4. 4. 2022  

Školní ulice je dopravní režim, který na omezenou dobu mění bezprostřední okolí školy na prostor vyhrazený pěším a cyklistům. Dětem, jejich rodičům i rezidentům přináší hned tři významné benefity: větší bezpečí, čistší vzduch a více příležitostí k pravidelnému pohybu. „Zdravé město se pozná tak, že v něm potkáváte na ulicích děti. Pokud dětem neposkytneme takové prostředí, ve kterém se mohou samostatně a bezpečně pohybovat, nemůžeme se divit, že tráví čím dál tím více času u počítačů, chybí jim pohyb a bojují s nadváhou.“ vysvětluje koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy Blanka Klimešová. 

Nebezpečné ranní manévry řidičů před školou znepokojovaly také vedení a rodiče ZŠ Na Dlouhém lánu. V roce 2021 se proto škola zapojila do projektu Bezpečné cesty do školy, který koordinuje organizace Pěšky městem. Výsledky průzkumu ukázaly, že 48 % dětí hodnotí ranní provoz před školou jako nepříjemný a 51 % rodičů uvítá zklidnění dopravy v bezprostředním okolí školy. Ulice Nechanského, odkud se do školy vchází, byla jedním z nejčastěji zmiňovaných nebezpečných míst. Díky tomu, že tudy mimo ranní špičku projíždí jen minimum vozidel, se ulice skvěle hodí pro režim školní ulice.  

Mgr. Renata Riedlová, ředitelka ZŠ Na Dlouhém lánu vysvětluje: „Bezpečí našich žáků je na prvním místě. K projektu Školní ulice, jsme se připojili, neboť z ulic Na Dlouhém lánu a Nechanského se každé ráno stávají komunikace plné aut, mezi kterými procházejí děti. Věříme, že projekt bude úspěšný.“ Nedaleká MŠ Na Dlouhém lánu se k záměru přidala: „Uvítají to především rodiče, kteří s dětmi do školky dochází pěšky,“ říká Bc. Eva Fulínová, ředitelka školky. Také městská část Praha 6, má se školní ulicí dobré zkušenosti, její místostarosta, Ing. Jiří Lála, k tomu dodává: Tato nově zřízená školní ulice určitě není poslední v naší městské části, už přemýšlíme o dalších. Navíc toto řešení v ulici Nechanského není finální, ale ve spolupráci s magistrátem a TSK připravujeme kompletní rekonstrukci a zřízení celodenní pěší zóny. Na to však bude potřeba nejen více času, ale i stavební povolení. 

V ulici Nechanského byl režim školní ulice zahájen 4. 4. 2022 a bude v platnosti ve dnech školního vyučování v době 7:30–8:30. Zákaz vjezdu je proveden dopravními značkami a fyzickou zábranou v podobě dopravních kuželů. Výjezd z oblasti je umožněn, stejně jako případný vjezd vozidel integrovaného záchranného systému. Pro rodiče, kteří dovážejí děti autem, jsou vyhrazena parkovací stání v ulici Na Dlouhém lánu, nebo mohou využít volné parkovací kapacity v okolí (ul. Na Dlouhém lánu, Kladenská či téměř prázdnou ulici Nad Bořislavkou). 

Kontakty: 

Pěšky městem: Blanka Klimešová, blanka.klimesova@peskymestem.cz, 777 813 9334 

ZŠ Na Dlouhém lánu: Mgr.Renata Riedlová, rriedlova@zsdlouhylan.cz, 235 354 368 

MŠ Na Dlouhém lánu: Bc. Eva Fulínová, ms.nalanu@seznam.cz, 235 361 674 

Městská část Praha 6: Ing. Bc. Miroslav Sachl, msachl@praha6.cz,  Odbor dopravy a životního prostředí, 220 189 609 

Přílohy: 

ZŠ Na Dlouhém lánu – školní ulice 

Program Bezpečné cesty do školy 

Bezpečné cesty do školy ZŠ Na Dlouhém lánu 

Školní ulice ve Vídni 

 

                     

 

Fotogalerie (foto Helene Pěchoučková)

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás