Organizace Pěšky městem na 16.–22. září 2021 vyhlašuje 4. ročník akce Pěšky do školy. Proběhne současně s jubilejním 20. ročníkem Evropského týdne mobility. Je připravena pro základní i mateřské školy celé České republiky. Nechybí soutež o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Proč je důležité, aby děti vystoupily z aut a chodily do školy pěšky jako kdysi jejich rodiče?
Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s., Praha, 8. září 2021
Lékaři se shodují, že chůze je nezastupitelná. „Aby mohly děti ve škole podávat dostatečný a věku přiměřený výkon, přijímat nové informace a zpracovávat úkoly a pokyny pedagogů, potřebují aktivitu centrálního nervového systému. Základní podmínkou je snídaně, která dodá energii, a následná fyzická aktivita. Aby energii získanou snídaní mozek zpracoval, je potřeba ho rozhýbat. A to doslova. Cesta pěšky do školy je pro děti ideální mozková rozcvička,“ říká MUDr. Zlatko Marinov, obezitolog z Fakultní nemocnice Motol (CHŮZE JE KRÁLOVNOU POHYBU. Nepodceňujme její význam!).
Tématem 4. ročník akce Pěšky do školy je duševní zdraví. „Rodiče, pojďte s dětmi 16.–22. září naproti společným zážitkům. Překonejte obavy, nechte ráno auto doma a dejte přednost aktivnímu způsobu dopravy,“ vybízí Petra Syrová, předsedkyně Pěšky městem, a dodává: „Pro zdraví nás všech je chůze ta nejlepší volba.“
„Pokud budeme chůzi opomíjet už v dětském věku, chystáme dětem do budoucna mnohé zdravotní potíže a onemocnění, jejichž příčina může pocházet právě z nedostatku přirozeného pohybu,“ říká fyzioterapeut Dominik Szitai. A vysvětluje: „Chůze představuje pro člověka životně důležitý pohyb. Ať už si to připouštíme nebo nikoliv, člověk byl stvořen k pohybu. Chůze aktivuje kardiovaskulární a lymfaticky systém, kosterní svalstvo a napomáhá zpevnit střed těla. Tím předchází přetížení i blokádám páteře a má blahodárný vliv na psychiku člověka. Pohyb je možnost, jak ventilovat napětí a stres. Po fyzické zátěži dojde k uvolňování endogenních opioidů (endorfin, enkefalin, dynorfin) z mozku. Tyto látky vyvolávají pocit radosti a uspokojení. V neposlední řádě má chůze pozitivní efekt na spánek. Únava vyvolaná fyzickou aktivitou zlepšuje kvalitu spánku a tím i celkové duševní zdraví.“
Ty nejlepší zážitky čekají venku!
Za volantem auta nebo v koloně je minete. A jak na rodičovskou výzvu? Cestou k výhře je fotoreportáž rodinného dobrodružství po ránu. Namísto svezení dětí do školy autem s nimi rodiče ráno půjdou pěšky. Je-li škola daleko a celou cestu pěšky nelze zvládnout, nabízí se možnost zaparkovat auto dál od školy a zbytek cesty jít pěšky. Ideálem je po ránu 15 minut chůze. To je pro rodiče a děti zároveň společný čas, kterým nastartují den. „Chůze vás probudí, naladí na nový den, zlepší náladu a zdraví. Rozejděte se s nudou a neváhejte rozchodit své děti,“ vzkazuje rodičům školáků Pěšky městem.
Akce Pěšky do školy nabízí rodinám a školám aktivní start nového školního roku a vzpruhu po mnoha měsících distanční výuky. A osvědčila se už v předchozích letech, jak potvrzují účastníci výzvy: „Syn začal chodit do obezitologické poradny a potřeboval víc pohybu. Díky akci Pěšky do školy a rodičovské výzvě jsme zabili dvě mouchy jednou ranou. Nakonec jsme dokázali ráno bez auta v klidu stíhat a neodradily nás ani podzimní plískanice. Cesty pěšky do i ze školy nás povzbudily a Tondovo zdraví se zlepšilo. Je jisté, že budeme pokračovat,“ říká maminka Marta.
Ročník 2021 Rozejdi se s nudou! proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hlavního města Prahy a krajských měst. I minulé ročníky se těšily hojné účasti. Kampaň Walk to school zná Velká Británie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA a Kanada nebo Austrálie.
Akce Pěšky do školy vzešla z programu Bezpečné cesty do školy. Ten mění ulice k lepšímu už od roku 2002, neboť sleduje dopravu v okolí škol očima dětí. Zapojilo se už na 60 škol (Zapojené školy) a díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce (Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší?).
Organizace Pěšky městem (peskymestem.cz) zlepšuje podmínky chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Má za sebou desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům v Praze proběhlo víc než 100 stavebních úprav. Ty zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců.
Petra Syrová, předsedkyně organizace, vysvětluje: „Právě teď je ten správný čas tvořit města, kterými je možné bez omezení chodit pěšky. Je to dobré pro naše zdraví i vztahy, pro ekonomiku a prostředí měst. Ta hledají způsoby, jak zmírňovat dopady klimatických změn nebo jak snížit dopravní zatížení automobilovou dopravou. Člověk je rodem chodec. A přestože chodit je normální, běžné a přirozené, na chodce se bohužel často zapomíná.“
Zdroje a přílohy:
Kontakty:
Marie Čiverná – koordinátorka Pěšky do školy, marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435
Jana Renner – PR a komunikace, jana.renner@peskymestem.cz, +420 773 976 829
foto Štěpán Hon
Pěšky do školy financují:
Partneři Pěšky do školy: