Pěšky do školy

Přidejte se k nám!

Spouštíme registraci do výzvy Pěšky do školy. Začněte trénovat a v září v týdnu od 16. 9. do 22. 9.
to rozbalíme! Pojďte s námi pěšky všichni – školy, třídy, rodiče, děti, pejsci i kočičky :).

„Každodenní cesta pěšky do školy pro mě byla možností utřídit si myšlenky. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc…“ , vzkazuje Karel KOVY Kovář.

Etapa distančního vzdělávání nakonec trvala téměř 7 měsíců. A její důsledky se podle názoru odborníků teprve projeví. Zvýšila se úzkostnost dětí i rodičů. Chůze je první a ta nejlepší pomoc při úzkosti,“ říká Alena Sobotová, speciální pedagožka a terapeutka, a dodává: „Člověk se díky chůzi znovu stává tvůrcem svého života.“

Měsíce strávené doma u počítačů budou mít na děti dopad, který na začátku lockdownu málokdo dokázal odhadnout,“ říká přední dětský obezitolog Zlatko Marinov, lékař z Fakultní nemocnice v Motole, a dodává: „V mladším i starším školním věku záleží více na tom, jak se děti integrují do své sociální skupiny, než co se naučí. Pohyb a sociální kontakt v této vývojové fázi hraje nejdůležitější roli.“

Pro zaslání tištěných materiálů je nejzazší termín registrace 6.9., abychom je stihli poslat do začátku akce, poté si škola tiskne materiály sama.

Řekli o nás

Naše rodina je pěkně divná. Nevlastníme totiž, žádný automobil. Občas jsme za exoty. Na otázky typu: „Kde parkuješ?“ nebo, „Jak jsi jela?“ odpovídám prostě: „Já neparkuju. Jela jsem MHD.“ Vojtěšku, sedmiletou dceru, doprovázím do školy každý den. Po cestě nezavře pusu, vypráví fantastické příběhy a pozorujeme sojky. Druhá dcera, jedenáctiletá Žofie, miluje chodit sama, říkala, že si cestou zpívá a já jí to věřím. Díky za každé pěší ráno!

Anička Kulovaná, herečka

Řekli o nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. Poslední měsíce nám ale názorně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Řekli o nás

Při chůzi můžeme komunikovat a přemýšlet, leccos domluvit a vyjednat, můžeme aktivně odpočívat nebo přemýšlet. Během chůze člověka napadnou myšlenky, které by jinak nepřišly. Chůze umožňuje obnovit aktivní postoj k životu a najít odpovědi na mnohé otázky. Ty přijdou právě během chůze. Chůze je proto královnou pohybu.

MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog a bojovník proti dětské obezitě

Řekli o nás

Dlouhodobé omezení pohybu v posledních měsících vede ke zvýšené úzkostnosti dětí i rodičů. Prvním účinným pomocníkem při odstraňování stresu a napětí je chůze. Uvolňuje psychický tlak, snižuje tenzi v těle, má pozitivní vliv na naši mysl. Návrat k organizovanému je sportu náročný, chůze je můstkem k aktivnímu pohybu.

Alena Sobotová, speciální pedagožka a terapeutka

Mapa zapojených škol

Pro školy

Chcete bezpečnější a zdravější prostředí před školou? Pomůžeme vám s organizací pěších dnů.

 

Pro rodiče

Rozejděte svoje děti! Chůze je nastartuje na školní den a společné chvíle se stanou vašim bohatstvím.

Soutěže

Třída, která nejvíce chodí

Každá cesta se počítá! Pojďte do školy pěšky, přijeďte na koloběžce či na kole a získejte zajímavé ceny. Nezáleží na tom, kolik ujdete kilometrů, ale zda chodíte pravidelně.

Přihlášeným školám pošleme motivační sadu pro sledování cest do školy.

Pěšky nás to baví

Vyfoťte a popište, co jste s dětmi cestou do školy zažili, nebo byste chtěli zažít, ať už chodíte pěšky pravidelně nebo to pro vás bude novinkou.

Na ty z vás, kteří se přihlásí do 30. 6., čeká startovní balíček, který k vám doputuje prostřednictvím messengera nebo pošty.

Co se povedlo

Pěšky do školy 2021: Rozejdi se s nudou!

Praha, 24. května 2021 – Organizace Pěšky městem na 16.–22. září 2021 vyhlašuje 4. ročník akce Pěšky do školy. Ta bude součástí Evropského týdne mobility. Akce je připravena pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií celé České republiky. Součástí je soutěž o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Pěšky do školy letos nabídne rodinám a školám vzpruhu po dlouhém období distanční výuky.  Tématem už 4. ročníku akce je duševní zdraví. To je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Organizace Pěšky…

Číst více

Co se povedlo

Školy v PĚŠKY DO ŠKOLY zabodovaly

Třetí ročník akce Pěšky do školy byl mimořádný jako celý tento rok. Opět jsme vyzvali rodiče, aby i letos na podzim nechali auta doma a ráno vsadili na chůzi. Proč? Protože ráno dělá den! Školní ulice a okolí škol se díky akci Pěšky do školy opět otevřely lidem – školákům a jejich rodičům. Do 3. ročníku, který byl v plánu od 21. září…

Číst více

Naše aktivity podporují

  • finanční podpora

  • Záštita a spolupráce

  • partneři šoutěže