Pěšky do školy

Akčního týdne Pěšky do školy se celostátně zúčastnily tisíce školáků. 

Chodit do školy nebo školky pěšky není v  České republice samozřejmostí. Aktivní cesta do školy je přitom zvláště důležitá pro ty nejmenší, protože díky chůzi děti vnímají své okolí, učí se lépe orientovat a chovat bezpečně v dopravním provozu. Především však vychovává děti k samostatnosti, má pozitivní vliv na jejich zdraví a kondici a neškodí životnímu prostředí.   

S koncem prázdnin se strhla lavina a školy i školky se hlásily do výzvy Pěšky do školy jedna za druhou. Jestli jsme loni psali o rekordním roce, potom letošní čtvrtý ročník předčil veškerá naše očekávání. Letos se do výzvy zapojilo 94 škol z celkem 40 obcí České republiky. Nejvyšší účast jsme po hlavním městě zaznamenali v  Ostravě, kde se do toho „obuli“ a výzvu přijalo za svou 11 základních škol. Letošní účast mateřských škol ukázala, že i ony vnímají, jak je každodenní přirozený pohyb důležitý pro ty nejmenší děti.  

„Jednoznačně – LÍBÍ! Společně strávený čas učitele s žáky, dětí vzájemně i se sourozenci, kteří se také zapojili, nenásilné sledování chování žáků při přesunu do školy, větší samostatnost dětí při přesunu do školy, sledování času, vedení k plánování, všímání si proměn přírody, společné sdílení.“ Takto hodnotí akci pedagožka jedné ze zapojených škol. 

Čtvrťák z pražské školy nám napsal: „Chtěl bych se s vámi podělit o moje zážitky z projektu Pěšky do školy. Moje cesta vedla z kraje Prokopského údolí do základní fakultní školy Otokara Chlupa na Praze 13. Cesta byla velmi příjemná a skvěle mi okysličila mozek. A díky projektu Pěšky do školy jsem se naučil větší samostatnosti. Také jsem se rozhodl, že v chození pěšky do školy budu i nadále pokračovat.“

Zhodnocení letošního ročníku si můžete přečíst v aktualitě zde.

Řekli o nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. Poslední měsíce nám ale názorně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Řekli o nás

Na zahájení týdně Pěšky do školy jsme se inspirovali příkladem dobré praxe z příručky a uspořádali společnou snídani před školou. Děti u stolků svých tříd nabízeli bohaté snídaně, pro rodiče navíc byla objednaná kavárna s kávou zdarma. Vstříc nám vyšli obecní strážníci, kteří zajišťovali klid před školou, i počasí, protože pršet začalo až v okamžiku, kdy jsme do školy uklidili poslední lavici.

ZŠ Vrané nad Vltavou

Řekli o nás

Tato akce má přesah do více oblastí - zdraví, dopravní výchova, enviromentální oblast a to se mi líbí. I Česká školní inspekce doporučuje, aby se žáci hýbali a více pobývali na čerstvém vzduchu, takže pozitivum. Akce se líbila jak žákům, tak i rodičům a rádi se zúčastníme dalších ročníků.

ZŠ B. Martinů, Hodonín

Řekli o nás

Líbí se mi, že díky této výzvě začalo spoustu dětí více využívat MHD, nebo začalo chodit pěšky samo bez rodičů s kamarády. Také se nám alespoň v tomto týdnu snížila doprava před školou.

ZŠ Plzeň Božkov

Řekli o nás

Velmi se nám téma líbilo, neměli jsme jen dostatek času na přípravu. Příští rok s ní budeme počítat a připravíme mnohem více aktivit a podporu pohybu pro děti.

ZŠ Truhlářská, Karlovy Vary

Mapa zapojených škol

Soutěže

Třída, která nejvíce chodí

Každá cesta se počítá! Pojďte do školy pěšky, přijeďte na koloběžce či na kole a získejte zajímavé ceny. Nezáleží na tom, kolik ujdete kilometrů, ale zda chodíte pravidelně.

Přihlášeným školám pošleme motivační sadu pro sledování cest do školy.

Pěšky nás to baví

Vyfoťte a popište, co jste s dětmi cestou do školy zažili, nebo byste chtěli zažít, ať už chodíte pěšky pravidelně nebo to pro vás bude novinkou.

Na ty z vás, kteří se přihlásí do 30. 6., čeká startovní balíček, který k vám doputuje prostřednictvím messengera nebo pošty.

Co se povedlo

Akčního týdne Pěšky do školy se celostátně zúčastnily tisíce školáků

Chodit do školy nebo školky pěšky není v  České republice samozřejmostí. Aktivní cesta do školy je přitom zvláště důležitá pro ty nejmenší, protože díky chůzi děti vnímají své okolí, učí se lépe orientovat a chovat bezpečně v dopravním provozu. Především však vychovává děti k samostatnosti, má pozitivní vliv na jejich zdraví a kondici a neškodí životnímu prostředí.    S koncem prázdnin se…

Číst více

Co se povedlo

Pěšky do školy 2021: Rozejdi se s nudou!

Praha, 24. května 2021 – Organizace Pěšky městem na 16.–22. září 2021 vyhlašuje 4. ročník akce Pěšky do školy. Ta bude součástí Evropského týdne mobility. Akce je připravena pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií celé České republiky. Součástí je soutěž o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Pěšky do školy letos nabídne rodinám a školám vzpruhu po dlouhém období distanční výuky.  Tématem už 4. ročníku akce je duševní zdraví. To je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Organizace Pěšky…

Číst více

Naše aktivity podporují

  • finanční podpora

  • Záštita a spolupráce

  • partneři šoutěže