Udržitelně do škol – výzkum
Doporučení pro školy
škola může pro zklidnění dopravy ve svém okolí udělat hodně. Od nastavení pravidel pro učitele a další zaměstnance, přes doporučení pro rodiče až po vedení dětí k bezpečnému chování. Až 40 % učitelů si myslí, že řidiči se u škol nechovají zodpovědně, 38 % si myslí, že pěší cesty nejsou dostatečně bezpečné.
Osvěta a motivace
Vyzkoušejte zapojení do každoroční výzvy Pěšky do školy. Zapojte téma dopravy, její udržitelnosti a dopadů na životní prostředí i zdraví lidí do běžné výuky (prvouka, vlastivěda, fyzika, výchova k občanství, biologie).
Pravidla pro rodiče-řidiče
Můžete sestavit doporučení pro rodiče, které bude dostupné např. na webu školy a bude možné na něj odkázat, obzvláště v komunikaci s rodiči nastupujících prvňáčků. Leták pro rodiče-řidiče si u do vyčerpání zásob můžete objednat na info@peskymestem.cz, případně si jej můžete stáhnout a vytisknout sami.
Zlepšení podmínek pro dopravu na koloběžce či na kole
Děti pro cestu do školy rády využijí kola, koloběžky nebo skejty. Obzvlášť oblíbené jsou koloběžky, které se mohou složit a v případě potřeby vzít do autobusu či tramvaje. Mají děti kde si je ve škole odložit? Ukazuje se, že když děti mají k dispozici stojany, více koloběžky nebo kola využívají. O stojany můžete zažádat u zřizovatele, nebo je pořídit z vlastních zdrojů.
Bližší informace také zde.
Dopravní výchova
Dopravní výchova na základních školách není předstupeň autoškoly a není jen o poznávání dopravních značek a občasné návštěvě dopravního hřiště. Zkuste se zaměřit na konkrétní situace, kterým děti každodenně čelí. Jděte s nimi na procházku, ukazujte si, na co si na konkrétních místech děti mají dávat pozor, nacvičujte reálné situace. Ptejte se dětí, kudy chodí do školy a kde se necítí bezpečně. Okolí školy je potřeba posuzovat z dětské perspektivy a přizpůsobit dětským uživatelům. Na nejhorší problémy upozorněte obec . Napište s dětmi dopis a požadujte bezpečnější řešení.
Ukázková výuková hodina na téma bezpečnost
Školní plán mobility
Nabízí vaše škola bezpečnou cestu pro žáky? Otestujte to v našem CHECKLISTU PRO ŠKOLY.
Pokud jste nalezli vícero problémů, doporučujeme sestavit Školní plán mobility. Jedná se o podrobný akční plán školy, jak podpořit aktivní dopravu dětí, který vychází z důkladné analýzy dopravních návyků, možností i bariér pro aktivní dopravu pěšky nebo na koloběžce či kole. Jeho součástí jsou i návrhy na úpravu nebezpečných míst a plán aktivit školy s výhledem na několik let. Školní plán mobility vždy vzniká ve spolupráci školy s veřejnou správou a dopravním odborníkem (projektant, auditor dopravní bezpečnosti). S přípravou školního plánu mobility vám mohou pomoci organizace, které v takovém procesu nabízejí . V Praze nabízí organizace Pěšky městem pomoc školám v rámci každoročního programu Bezpečné cesty do školy, na podobném procesu jsme spolupracovali například s organizací Agora, nebo s Agenturou pro rozvoj Jihomoravského kraje. Hledejte organizace zaměřené na participaci, nebo přípravu plánů mobility.