Udržitelně do škol

Jak naučit děti chodit do školy bezpečně a samostatně

Děti se nejlépe učí prostřednictvím vlastní zkušenosti. Pro jejich bezpečnost a budování samostatnosti a odpovědnosti uděláte nejlépe, když s nimi budete často chodit jejich trasu pěšky a opakovat jim, na co si mají dát pozor. Doprovázejte je, dokud si nebudete jistí, že cestu zvládnou samy.

Desatero pro bezpečné cesty do školy

Brožura pro rodiče a vychovatele BACHADU!

 

Jak zlepšit nebezpečná místa

Nebojte se kontaktovat veřejnou správu. Mnoho obcí má systém pro podávání občanských podnětů. Dopravu mají na starost odbory dopravy, napište jim. Pokud u nich nepochodíte, můžete se obrátit na příslušného radního, starostu nebo i opozičního zastupitele. Větší úřady mají své dopravní komise, najděte si spojence tam. Problém můžete přednést na veřejném jednání zastupitelstva. Na cestách dětí do školy často způsobuje problémy přerostlá nebo neudržovaná zeleň, která může dětem bránit v dostatečném rozhledu, nebo je zdrojem nepořádku či sociálně nežádoucích jevů. Podobně mohou dětem překážet kontejnery na tříděný odpad, které často stojí u přechodů a děti za nimi nejsou vidět.  Požadujte údržbu na odboru životního prostředí nebo údržby zeleně.

Pojmenujte problém, nenavrhujte.  Jako občan můžete trvat na tom, že v dané lokalitě existuje problém a vy požadujete, aby jej úřady nějak řešily. Ideální je, když se vám podaří problém zdokumentovat – nafotit, natočit video, předložit data (například kolika dětí se to týká, kolik dětí bydlí v lokalitě, odkud není pěší cesta nebo spojení veřejnou dopravou, kolik lidí problém trápí apod.). Pokud chcete navrhnout konkrétní řešení, spojte se raději s dopravním odborníkem.

 

Pěškobusy

Děti si cestu více užijí, když jich jde víc. Domluvte se s rodinami spolužáků nebo se sousedy a střídejte se v doprovázení. Mnohdy to funguje neformálně, ale osvědčenou praxí jsou i tzv. Pěškobusy, které mohou mít svoji pravidelnou „trasu“, „zastávky“ i „jízdní řád“. Přečtěte si, jak to dělají například v Kunraticích. Nebo to rovnou vyzkoušejte, třeba v rámci kampaně Pěšky do školy.

Jak se chovat u školy, když jedu autem

Máte to do školy daleko? Vezete důležitý projekt, na kterém dítě pracovalo celý víkend? Zaspali jste? Jedete okolo školy do práce? Je mnoho situací, kdy prostě potřebujete dovézt dítě ke škole autem. To je v pořádku. Nezapomínejte však prosím, že:

  1. Bezprostřední okolí školy pomůžete udržet bezpečnější a zdravější pro všechny děti, i ty vaše, pokud si najdete místo k parkování kousek dál od školy.
  2. V okolí školy se vždy pohybuje hodně dětí. Buďte ohleduplní a důsledně respektujte pravidla.

 

  • Projekt Udržitelně do škol byl podpořen Ministerstvem životního prostředí, projekt nemusí vyjadřovat stanoviska MŽP.