Udržitelně do škol – výzkum
Dlouhodobě se věnujeme sledování dopravy u škol. Spolupracujeme s odborníky a shomažďujeme relevantní informace pro všechny, kdo chtějí v okolí škol vytvořit bezpečné a přívětivé prostředí a povzbudit děti i rodiče k tomu, aby cestu do školy využili jako příjemnou procházku nebo projížďku na kole či koloběžce.
Co víme o dopravě dětí do školy
- Většina dětí do škol přichází pěšky z domova (37 %), nebo od zastávky veřejné dopravy (37 %).
- Autem cestuje pravidelně do školy každé čtvrté dítě.
- Ve větších městech stoupá podíl dětí, které chodí pěšky.
- Největší podíl dětí dovážených do školy autem je ve Středočeském kraji (34 %), kde také nejvíce dětí za vzděláním dojíždí do jiného kraje, nejčastěji do Prahy.
- Třetina dětí, které ráno jedou autem, se odpoledne dopravuje pěšky nebo veřejnou dopravou.
- Děti by rády jezdily do školy na koloběžce (23 %) nebo na kole (12 %). Jako důvod, proč se nemohou dopravovat tak, jak by chtěly, 26 % dětí uvedlo, že si ve škole nemohou bezpečně uložit kolo, koloběžku nebo skateboard.
- 18 % rodičů, kteří vozí děti denně do školy autem bydlí do 1 km od školy.
- Nejčastějším důvodem, proč rodiče s dětmi ráno sednou do auta je, že sami jedou autem do práce.
- Každý čtvrtý prvňák hodnotí svoji cestu do školy jako nebezpečnou a každý šestý jako nepříjemnou.
- Cestou do školy se 44 % dětí obává nepříjemných lidí, 34 % se bojí automobilového provozu.
- Ranní provoz před školou hodnotí jako nepříjemný 43 % dětí.
- Děti doprovází někdo dospělý nejčastěji do 4. třídy, pak už většinou chodí samy. Důvodem doprovázení obava z nebezpečných situací (57 %) nebo nepříjemných lidí a opuštěných míst (51 %). Rodiče si ale cestu s dětmi také užívají a rádi s nimi tráví čas.
- S kamarádem děti chodí častěji odpoledne než ráno. Společnost kamarádů má při cestě ze školy 4 z 10 dětí (40 %), které využívají veřejnou dopravu, koloběžku, nebo jdou pěšky. Při cestě autem má kamaráda jen každé šesté dítě (18 %).
- 75 % rodičů by uvítalo u škol bezpečnější cesty pro chodce, více než polovina rodičů (51 %) se vyslovila pro větší zklidnění dopravy u školy.
- Nebezpečné a dopravně vytížené úseky cesty či nebezpečné přechody nehlídané fyzickou osobou představují jednu z hlavních bariér pro samostatnou cestu dětí do školy a nepřímo i pro pěší dopravování do škol.
- 73 % rodičů postrádá u školy možnost bezpečného odložení kola nebo koloběžky.
- 40 % učitelů si myslí, že řidiči se před školou chovají nezodpovědně.
Shrnutí výsledků projektu zde.