Pěšky do školy počtvrté a jubilejní Evropský týden mobility

16. 9. 2021 startuje už 4. ročník osvětové akce Pěšky do školy. Letos Pěšky do školy trhá rekordy: přihlásilo se 83 škol z celkem 33 měst a obcí České republiky. Akce probíhá ve stejném termínu jako Evropský týden mobility, který je letos 20. – jubilejní. Akce je připravena pro mateřské a základní školy z celé republiky.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. ze dne 16. září 2021

Evropského týdne mobility (ETM) se účastní města a obce z celé České republiky. Letos ETM oslaví 20 let! Jde o největší osvětovou kampaň na podporu udržitelné mobility, která oslavuje tradiční Mezinárodní den bez aut připadající na 22. září. Téma 20. ročníku ETM je Bezpečně a zdravě udržitelnou dopravou: Cestovat zdravě = cestovat udržitelně. Tímto sloganem budou pořadatelé vyzývat k zapojení do každoroční iniciativy Evropské komise, která upozorňuje na neudržitelný nárůst individuální automobilové dopravy ve městech a inspiruje k možným řešením.

Organizace Pěšky městem Se k jubilejnímu dvacátému ročníku ETM připojuje s akcí Pěšky do školy 2021. Děti, školy a rodiče se díky Pěšky městem mohou zapojit do akce, která má osvětový cíl: zdravě a aktivně strávit začátek dne a zároveň napomoci bezpečnějšímu a zdravějšímu prostředí v okolí škol.

„Dlouhodobé omezení pohybu v posledních měsících vede ke zvýšené úzkostnosti dětí i rodičů. Prvním účinným pomocníkem při odstraňování stresu a napětí je chůze. Uvolňuje psychický tlak, snižuje tenzi v těle, má pozitivní vliv na naši mysl. Návrat k organizovanému je sportu náročný, a proto právě chůze je můstkem k aktivnímu pohybu,“ myslí si o cestách pěšky do školy Alena Sobotová, speciální pedagožka a terapeutka, a doplňuje: Důležitá je všímavá chůze: sledovat, kudy a jakým terénem jdu, pozorovat změny a detaily, které cestou potkám. Místa, která prochodíme, si lépe pamatujeme, vytváříme si k nim vztah. Chůze umožňuje objevovat prostor, ve kterém se cítíme dobře. Otisk těchto míst nám může být nápomocný při tvůrčí činnosti.“

Součástí Pěšky do školy je tradiční soutěž o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Proč je důležité, aby děti vystoupily z aut a chodily do školy pěšky jako kdysi jejich rodiče? Vysvětluje MUDr. Zlatko Marinov v rozhovoru CHŮZE JE KRÁLOVNOU POHYBU. Nepodceňujme její význam!. Školy zapojené do Pěšky do školy se letos mohou těšit také na zbrusu nové pracovní listykompletně přichystané výukové hodiny na různá témata. Organizace Pěšky městem tyto materiály nachystala společně se vzdělávacím centrem TEREZA (terezanet.cz).

V návaznosti na 20. ročník ETM organizace Pěšky městem chystá mezinárodní akci. Tou je Konference Pěšky městem. Dvoudenní program je nabitý přednáškami zahraničních i českých expertů, proběhne hned několik zajímavých workshopů na téma pěší doprava a veřejný prostor. Těšit se můžete na Sborník příspěvků Pěšky městem. Sborník témata, která zazní na konferenci, doplní a obohatí dalšími souvisejícími výstupy.

 

————————————————————————————————————–

Akce Pěšky do školy vzešla z programu Bezpečné cesty do školy. Ten mění ulice k lepšímu už od roku 2002, neboť sleduje dopravu v okolí škol očima dětí. Zapojilo se už na 60 škol: Zapojené školy – Pěšky městem (peskymestem.cz). Díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce: Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší? – Pěšky městem (peskymestem.cz).

Organizace Pěšky městem (peskymestem.cz) zlepšuje podmínky chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Má za sebou desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům v Praze proběhlo víc než 100 stavebních úprav. Ty zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců.

Petra Syrová, předsedkyně organizace, vysvětluje: „Právě teď je ten správný čas tvořit města, kterými je možné bez omezení chodit pěšky. Je to dobré pro naše zdraví i vztahy, pro ekonomiku a prostředí měst. Ta hledají způsoby, jak zmírňovat dopady klimatických změn nebo jak snížit dopravní zatížení automobilovou dopravou. Člověk je rodem chodec. A přestože chodit je normální, běžné a přirozené, na chodce se bohužel často zapomíná.“

 

Zdroje a přílohy:

 

Kontakty:

Marie Čiverná – koordinátorka Pěšky do školy, marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435

Jana Renner – PR a komunikace, jana.renner@peskymestem.cz, +420 773 976 829

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás