Jarní výzva VEM ONL@JNA VEN

Organizace Pěšky městem vyhlašuje Jarní výzvu pro školáky. Ačkoli školy jsou pro děti stále zavřené a výuka probíhá pouze na dálku, Jarní výzva VEM ONL@JNA VEN připomíná, že právě teď je ten nejlepší čas vyrazit ven a na čerstvém vzduchu si užít vše, co jarní období nabízí.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s., z 29. března 2021

Omezení školní výuky a volnočasových aktivit pro děti znamená méně pohybu i pobytu na čerstvém vzduchu. „Všichni jsme už dlouho zavření doma, a přitom příležitosti k dobrodružství i zábavnému objevování na děti čekají i v okolí jejich domovů,“ připomíná Marie Čiverná, koordinátorka projektu Pěšky do školy. Jarní výzva VEM ONL@JNA VEN motivuje děti, aby šly ven a podívaly se na své okolí novýma očima. Pro školy jsou také připravené pracovní listy na téma Moje město – můj domov.

Onl@jn se stal součástí života dětí, každé má doma toho svého, se kterým se nejen učí, ale často s ním tráví i většinu volného času. Školáci (sami nebo pod vedením učitelů) mohou svého kamaráda Onl@jna ztvárnit tak, jak si ho představují, Fantazii se meze nekladou! Důležité je, aby jej pak vzali ven a ukázali mu to, co on nezná – skutečný svět.

„Děti mohou svého Onl@jna vzít na místa, která mají rády,“ říká Marie Čiverná, a dodává: „Výzvu jsme připravili pro děti do 12 let. Starší děti mohou o Onl@jnovi napsat příběh nebo úvahu a přiblížit nám, co pro ně poslední rok znamenal, a jak se vyrovnávají s distanční výukou.“

Fotografie Onl@jna na procházce, na hřišti nebo na výletě mohou školy, rodiče i samy děti posílat do 30. dubna 2021 na adresu info@peskymestem.cz nebo sdílet na sociálních sítích s označením #vemonlajnaven. Na všechny děti, které pošlou fotky, čeká malé překvapení, tři vylosované vyhrají krásné knihy! Jarní výzva VEM ONL@JNA VEN je součástí akce Pěšky do školy, jejíž 4. ročník vyhlásí Pěšky městem v květnu.

Ukažte svému Onl@jnovi to, co nezná – skutečný svět.

Akce Pěšky do školy letos klade důraz na prevenci dopravních nehod s účastí školáků a upevňování bezpečných dopravních návyků v dětství. Vzešla z programu Bezpečné cesty do školy, který sleduje dopravu v okolí škol očima dětí, uživatelů pěších cest a mění ulice Prahy k lepšímu už od roku 2002. Zapojilo se už na 60 škol v Praze. Díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce: Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší? nebo Zpátky do školy! A nebojte se chodit pěšky… Bezpečné pěší cesty jsou dobré pro všechny a bez rozdílu věku.

 

Zdroje a přílohy:

 

Kontakty:

Marie Čiverná – koordinátorka programu Pěšky do školy, marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435

Jana Renner – PR a komunikace, jana.renner@peskymestem.cz, +420 773 976 829

Organizace Pěšky městem se zaměřuje na zlepšování podmínek chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Organizace má silné kořeny. Její historie se začala psát v květnu roku 1989, kdy skupina statečných žen (převážně mladých matek) zorganizovala demonstraci, aby upozornila na katastrofální stav ovzduší v hlavním městě (i v celém Československu) a na záměrnou neinformovanost obyvatel.
Organizace Pěšky městem realizovala desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy v Praze a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům se v hlavním městě podařilo uskutečnit více než 100 konkrétních stavebních úprav, které zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců.
Petra Syrová, předsedkyně organizace Pěšky městem, vysvětluje: „Jsme přesvědčeni, že právě teď je správný čas tvořit města, kterými je možné snadno a bez omezení chodit pěšky. Člověk je rodem chodec a chůze je pro nás – lidské bytosti – přirozený způsob pohybu. A přestože chodit je normální a běžné, na chodce se bohužel často zapomíná.“

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás