Zpátky do školy! A nebojte se chodit pěšky…

Od září se děti opět vrací do školních lavic, většina z nich nejen po dvouměsíčních prázdninách, ale po téměř půlročním období, kdy se vzdělávaly doma. Organizace Pražské matky, z. s., která se dlouhodobě věnuje ochraně dětí na cestách do školy a propagaci pěší dopravy, upozorňuje, že zdravé a bezpečné prostředí v okolí škol závisí na vhodném uspořádání uličního prostoru, ale také na způsobu dopravy, který pro každodenní cestování rodiče svým dětem vyberou.

Tisková zpráva organizace Pražské matky, z. s., ze dne 1. 9. 2020

Pražské děti mezi 6. a 14. rokem vykonají polovinu svých cest výhradně pěšky. Představují tak významnou, ale bohužel i velmi zranitelnou skupinu chodců. Při pohybu po ulici mají jednu obrovskou nevýhodu – jsou malé. Proto je pro ně riskantní přecházet mezi zaparkovanými auty, která jim brání ve výhledu, couvající řidiči je mohou snadno přehlédnout, často nejsou vidět ani za dopravní značkou nebo městským mobiliářem. Vzhledem k nedostatku zkušeností nebo pozornosti mohou děti chybně vyhodnotit rychlost blížícího se auta, nebo přehlédnout jiné nebezpečí. U škol, nebo tam, kde se pohybuje hodně dětí, by tedy ulice měly být co nejpřehlednější. Obzvláště v okolí přechodů by měly být dodržovány vzájemné rozhledy, doprava by se měla zklidňovat a zpomalovat.

Díky programu Bezpečné cesty do školy, který ve spolupráci s hl. m. Prahou organizace Pražské matky koordinuje, se jen během tohoto roku podařilo zlepšit téměř desítku míst u mnoha pražských škol a vytvořit tak prostředí, kde se rodiče nemusí o děti bát. Za celou dobu trvání programu je takových míst již více než 100.1) Například u ZŠ V Remízku na Barrandově proběhla nedávno rozsáhlá úprava přecházení ulice Wassermannova, včetně rekonstrukce obytné zóny ve prospěch pěších, upravená je také křižovatka ulic U Akátů a V Remízku. Stavební úpravy proběhly dále u ZŠ Tusarova (křižovatka Dělnická x Osadní), nebo ZŠ Táborská (náměstí Bratří Synků x Sezimova). U ZŠ Ružinovská vzniklo nové místo pro přecházení, rozsáhlé úpravy stále probíhají u ZŠ Nepomucká nebo ZŠ Klausova. Nová pěší zóna a bezpečné místo pro školáky je od srpna také před ZŠ Na Slovance na Praze 8.

 

 

Nejnebezpečnější situace často na děti čekají i přímo před vstupem do školy a bohužel je mnohdy způsobují sami rodiče. Ranní situaci před školou považuje za nebezpečnou 40 % dětí. Šikovným řešením by mohly být kromě stavebních úprav též tzv. školní ulice. Díky dočasnému omezení pro automobilovou dopravu v době ranní špičky, se ulice přímo před školami stanou pro děti i rodiče bezpečným místem. Mají s nimi dobrou zkušenost například ve Vídni, ale také v Říčanech, kde toto opatření zavedli letos v červnu. Od 7. 9. si je nově vyzkouší také dvě základní školy v Horních Počernicích.

Školní ulice umožňuje dětem i rodičům před školami bezpečný pohyb, foto archiv PM

 

Po dlouhé pauze, kdy byly děti převážně doma, je potřeba věnovat pozornost tomu, aby se po ulicích uměly pohybovat bezpečně. Obzvláště s malými dětmi je potřeba cestu do školy dobře natrénovat, ukázat jim, kde si mají dávat pozor, a vybrat pro ně takovou cestu, která je co možná nejklidnější.2)Pokud rodiče chtějí udělat něco pro bezpečnost svých dětí, měli by s nimi co nejvíce chodit pěšky, protože ze zadního sedadla auta se samy chodit nenaučí,“ říká Blanka Klimešová, koordinátorka programu Bezpečné cesty do školy. „Děti dnes mají málo pohybu a každodenní cesta do školy je výborná příležitost, jak to dohnat,“ dodává.

Nebojte se chodit pěšky, budete odolnější a veselejší.

Pravidelný pohyb navíc pomáhá udržet se v dobré kondici, což je mimo jiné nezbytné i pro snížení rizik spojených s různými onemocněními, včetně infekce COVID-193). Kromě dodržování hygienických zásad, jako je důsledné mytí rukou a udržování sociálního odstupu, upozorňují odborníci také na nutnost trávit dostatek času na čerstvém vzduchu a udržovat se v dobré fyzické i psychické kondici, což snižuje riziko závažnějších dopadů nákazy.4) Volit kvůli obavám z nakažení cestování autem by bylo cestou zpět – jak pro naše zdraví, tak pro životní prostředí měst. „Chůze do školy je ŠANCE se hýbat, dýchat čerstvý vzduch, otužovat své tělo, sdílet pohodový čas a zážitky, užít si ráno! Je nejlepším startem do učení. “ upozorňuje PharmDr. Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu a patronka letošní kampaně Pěšky do školy, do které organizace Pražské matky zve všechny školy, rodiče i děti.5)

 

Zdroje a přílohy:

 

Kontakt: Blanka Klimešová, blanka.klimesova@prazskematky.cz, 777 813 934

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás