Pojďte s námi
pěšky do školy!

Tradiční podzimní výzva, jejímž cílem je zvýšit počet dětí, které se budou pravidelně dopravovat do školy pěšky. Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude i pro Vaše děti. Zapojit se mohou školy, jednotlivé třídy nebo rodiče s dětmi.

Budeš se mnou chodit?

Výzva Pěšky do školy 2023 probíhá v rámci Evropského týdne mobility 18.–22. 9.

REGISTRACE byla pro letošek už uzavřena.

Chtěli byste s námi chodit příště? Nechte nám na sebe kontakt, ozveme se, až přijde ten správný čas.

Podporují nás

Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvézt ratolest autem do školky nebo školy třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavu o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.

Martin Musálek, Fakulta tělesné výchovy a sportu UK

Podporují nás

Chůze je pro mě nutnost. Do škol jsem chodila ve všech možných městech, od Paříže přes New York až po Montreal a LA. A všude pěšky. Poznáte víc lidí, víc míst, víc zvyků, víc energie. A k tomu si pročistíte hlavu a nikdy nepřiberete:) No a teď jsem ještě přidala les s naším nalezencem huňatým. Chůze je prostě top:). Lucie

Lucie Vondráčková, zpěvačka, herečka, dabérka a textařka

Podporují nás

Fandím s radostí Pěšky do školy, neboť pohyb a chůze jsou pro lidský organismus bezpochyby jedna z nejzdravějších věcí. A když si vzpomenu na vyprávění mé babičky, která chodila do školy šumavskou krajinou denně několik kilometrů, říkám si, jak to muselo být jedinečné a o co všechno jsme ochuzeni. A proč vlastně? Ano, třeba nebydlíme na Šumavě, ale vnímat a objevovat svět kolem sebe je stejně důležité, a dnes možná důležitější než kdykoli předtím…

Lenka Krobotová, herečka

Podporují nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. I krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

Podporují nás

Lidé se už odpradávna učívali v pohybu. Doporučuji proto dnešní generaci rodičů: choďte na procházky a opakujte s dětmi učivo. Dítě si látku upevní mnohdy lépe než při výkladu učitele. A rozhodně si ji zapamatuje nastálo, což se během distanční výuky bohužel nestane.

MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog a bojovník proti dětské obezitě

Podporují nás

Naše rodina je pěkně divná. Nevlastníme totiž, žádný automobil. Občas jsme za exoty. Na otázky typu: „Kde parkuješ?“ nebo, „Jak jsi jela?“ odpovídám prostě: „Já neparkuju. Jela jsem MHD.“ Vojtěšku, sedmiletou dceru, doprovázím do školy každý den. Po cestě nezavře pusu, vypráví fantastické příběhy a pozorujeme sojky. Druhá dcera, jedenáctiletá Žofie, miluje chodit sama, říkala, že si cestou zpívá a já jí to věřím. Díky za každé pěší ráno!

Anička Kulovaná, herečka

Podporují nás

Mám velkou radost, že mohu podpořit krásný, a hlavně tak důležitý projekt, jako je Pěšky do školy. Pohyb je pro naše tělo přirozený a děti jej pro správný a zdravý vývoj potřebují víc než kdo jiný, když si během dětství stavějí základy pro celý nadcházející život. Pohybu ale obecně v našich životech ubývá, a tak je skvělá každá motivace, každé popostrčení k tomu si trochu protáhnout nohy a rozdýchat plíce. Děti navíc velmi rychle zjistí, že vyrazit do školy pěšky s kamarády je mnohem větší zábava, a už to nebudou chtít měnit!

Šárka Strachová, sportovkyně, česká sjezdová lyžařka a zakladatelka VO2MAX, kliniky celostní terapie a sportu

Škola

Uspořádejte pěší dny a vyzkoušejte si, jaké to je, když před školou není parkoviště, ale místo pro hru a setkávání.

Přihlásit se mohou celé školy, ale i jednotlivé třídy. S realizací pěších dnů vám pomůže náš praktický manuál Pěšky do školy.

 

 

Získáte

  • zklidnění dopravy před školou
  • čistší vzduch před školou i ve třídách
  • děti, které se lépe soustředí na učení
  • příležitost k zapojení rodičů do aktivit školy
  • zábavné výukové materiály
  • metodickou podporu

Rodiče

Chcete zapojit třídu vašich dětí nebo i jen pár spolužáků a vytvoříte tým? Pojďte do toho s námi a registrujte se!

Vyzkoušejte si, že jít do školy pěšky, nebo jet na koloběžce či na kole je zábavné, příjemné a možná i jednodušší, něž jste si mysleli.

 

 

Získáte

  • čas strávený se svým dítětem
  • společné zážitky
  • více pohybu
  • posílení sousedských vztahů
  • příležitost ke spolupráci se školní komunitou
  • aktuální informace o kampani

Co se povedlo

S výzvou Pěšky do školy letos půjde každý desátý školák základní školy. Do sedmého ročníku akce se zapojí dohromady přes 430 škol a 100 000 dětí

439 škol (z toho 52 mateřských škol, 9 středních škol a 378 základních škol) se letos zapojí do výzvy Pěšky do školy. Už příští týden se vydá do školy po svých dohromady přes 100 000 žáků z celé České republiky. Projekt pořádá organizace Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility. Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 15. 9. 2023 Výzva má…

Číst více

Co se povedlo

V září se školáci opět vydají Pěšky do školy. Registrace k výzvě, která vloni oslovila přes 70 000 dětí, právě začíná.

306 škol a týmů a přes 72 000 dětí. Loňská akce Pěšky do školy meziročně ztrojnásobila počet dětí, kteří se do výzvy aktivní mobility zapojily. V roce 2023 je očekávána účast ještě vyšší. Celorepubliková výzva konaná v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22. 9. 2023) má za cíl aktivaci dětí k pravidelnému pohybu i zvýšení dopravní bezpečnosti v okolích škol. Registrace k akci se spouští…

Číst více

Co se povedlo

V jarní pěší výzvě jsme nachodili přes 20 000 kilometrů – z Čech do Hollywoodu

Celkem 38 týmů z 22 různých škol, tj. cca 800 dětí se přihlásilo do naší dubnové výzvy Zachraň klima s Onl@jnem! S podtitulem „krok sem, krok tam, planetě pomáhám“ jsme děti inspirovali k aktivnímu přístupu k životnímu prostředí a pro školy byly připraveny i speciální pracovní listy Klima a doprava. Všechny zaznamenané nachozené kilometry jsme nyní převedli na ušetřené CO2. Všechny děti ze…

Číst více

Co se povedlo

Město očima chodce – připravujeme nový vzdělávací workshop 

• Jaká je hodnota veřejného prostoru a využíváme ho naplno? • Jak ovlivňuje urbanistické uspořádání města naši volbu dopravy?  • Proč je důležité podporovat, aby se lidé mohli pohybovat po městech co nejvíce pěšky?   • Co je město krátkých vzdáleností?  • Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města?  Odpovědi na tyto a mnohé další otázky bude pomáhat nalézat…

Číst více

Co se povedlo

CHŮZE JE KRÁLOVNOU POHYBU. Nepodceňujme její význam! 

MUDr. Zlatko Marinov je dětský obezitolog, autor mnoha odborných i popularizačních publikací a zejména specialista s dlouholetou zkušeností z klinických dětských lůžkových a ambulantních zařízení v České republice a v zahraničí. Je odborným garantem mnoha projektů – například Žij zdravě, S dětmi proti obezitě, Zdravotní gramotnost nebo Zdravá abeceda v mateřských centrech. O významu chůze nejen v boji proti nadměrným kilogramům si s ním povídala Jana Renner. Pane doktore, jak hodnotíte dopad plošných…

Číst více

Co se povedlo

Zahajujeme rozsáhlý průzkum cestování do škol

Jak cestují české děti do škol? Jaké problémy vnímají samy děti, jejich rodiče nebo školy? Co mohou udělat obce, aby podpořily zdravé a udržitelné cesty, zvýšily bezpečí a atraktivitu pro malé i větší chodce a cyklisty? Do jaké míry narůstající trend dovážení dětí do škol autem ovlivňuje dopravní zátěž v obcích a stav životního prostředí? Na tyto a další otázky budeme hledat…

Číst více

Proč podporovat chůzi

  • Bezpečí

    Ranní provoz před školou je pro děti nebezpečný. Obzvláště malé děti nejsou mezi couvajícími a parkujícími auty vidět, řidiči často zastavují na přechodech a znemožňují dětem bezpečně přejít nebo jim brání ve výhledu. Rodiče dovážející děti do bezprostřední blízkosti školy ohrožují ty, které jdou pěšky nebo jedou na kole či koloběžce.

    Děti, které pravidelně chodí s rodiči pěšky, se nejlépe naučí zásadám bezpečného pohybu po ulici. Jak učit děti dopravní bezpečnosti od nejútlejšího věku vám poradí náš leták Bezpečně na silnici.

  • Zdraví

    Děti by se měly aktivně pohybovat minimálně 60 minut denně. Většině dětí dnes přirozený pohyb chybí, každé čtvrté dítě okolo 13. roku bojuje s nadváhou, nebo dokonce s obezitou. Chůze je zdravá, zlepšuje krevní oběh, pomáhá předcházet kardiovaskulárním a jiným civilizačním onemocněním. Ranní procházka dětem pomáhá se ve škole lépe soustředit, jak dokládá řada studií.

  • Životní prostředí

    Každé auto před školními budovami zhoršuje vzduch, který děti celý den dýchají. Znečištěné ovzduší, které je v Praze z 90 % přičítáno právě dopravě, způsobuje v hlavním městě přibližně 500 předčasných úmrtí ročně. Koncentrace škodlivých prachových částic je v autě 7 až 12xt horší než venku na ulici.

  • Zdravé vztahy mezi dětmi

    Cesta do školy má důležitý socializační rozměr. Díky ní mohou vznikat přátelství i první lásky, děti získávají společné zážitky, mají čas na objevování světa, získávají pozitivní vztah ke svému okolí. Mladší děti sdílí cestu s rodiči, mohou jít společně za ruku a podělit se s nimi, co je čeká nebo co zažily.

Tento projekt podporují

  • finanční podpora

  • komerční partneři

  • mediální partneři

  • dále podporují

  • záštita všech krajských měst

Chcete vědět víc?

V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Marie Čiverná

marie.civerna@peskymestem.cz

Pěšky do školy

Napište nám