439 škol (z toho 52 mateřských škol, 9 středních škol a 378 základních škol) se letos zapojí do výzvy Pěšky do školy. Už příští týden se vydá do školy po svých dohromady přes 100 000 žáků z celé České republiky. Projekt pořádá organizace Pěšky městem v rámci Evropského týdne mobility.
Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 15. 9. 2023
Výzva má za cíl zaktivizovat české školáky k pravidelnému přirozenému pohybu, kterého mají málo. Podle doporučení WHO potřebují školáci hodinu pohybu denně. To nyní splňuje ale jen pětina z nich. Pěšky do školy spolupracuje s odbornými ambasadory projektu, mezi které patří dětský obezitolog MUDr. Zlatko Marinov nebo doc. PhDr. Martin Musálek, Ph.D., z Fakulty tělesné výchovy a sportu University Karlovy. Druhý jmenovaný k potřebě přirozeného pohybu dodává: „Dolní končetiny máme proto, abychom hned po tom, co se naučíme stát, začali chodit a běhat. Obojí dnes dětem výrazně chybí. Rodiče nelení odvést ratolest do školky nebo školy autem třeba jen čtyři sta metrů s argumentem, že to mají po cestě. Byť za tím často skrývají obavy o bezpečí svých dětí. Přitom ranní procházka, nebo jízda do školy na kole je pro děti tím nejlepším tréninkem pro jejich tělo i mozek. Už dvacetiminutová procházka výrazně zvyšuje výkonnost našeho mozku.“
Výzvu letos podpořili také další ambasadoři – herečka Lenka Krobotová, herečka a zpěvačka Lucie Vondráčková, tradiční partnerem je i youtuber Kovy.
Projekt kromě fyzické, psychické i sociální výhody přirozeného pohybu při cestě do a ze škol upozorňuje i na nutnost řešení dopravních situací v okolí škol. Díky projektu si zřizovatelé škol mohou vyzkoušet dočasná dopravní řešení v podobě uzavírek ulic před školním vyučováním neboli tzv. školní ulice, které následně mohou implementovat jako žádoucí trvalá řešení. Organizace Pěšky městem poté každý rok pomáhá dopravní situaci v okolí škol vybraným pražským školám řešit, a to v rámci kontinuálního programu nazvaného Bezpečné cesty do školy. Projekt navíc pro učitele připraví i speciální edukační materiály o bezpečnosti, životním prostředí nebo dopravě ve veřejném prostoru
„Pěší doprava je nejen nejekologičtějším, ale i pro tělo nejpřirozenějším pohybem. Jednotlivé projekty organizace Pěšky městem jsou propojené tak, aby dnešní školáci mohli ve své dospělosti žít ve městech, kde mohou bez bariér a nekvalitního ovzduší chodit pěšky – ideálně aby vše důležité bylo v dosahu patnáctiminutové procházky. A aby na tento pohyb byly zvyklí už ze školních lavic. Přestože je pro nás pěší doprava stěžejní, podporujeme i jiné formy udržitelné mobility, proto děti mohou v týdnu od 18. září vyrazit do školy i na kole, na koloběžce, skateboardu nebo s využitím hromadné dopravy,“ dodává k projektu jeho hlavní koordinátorka Marie Čiverná.
Pěšky do školy 2023:
Nejvíce škol se letos zapojí ze Středočeského (50 škol) a Moravskoslezského (50 škol) kraje. O druhé místo se také se stejným počtem zapojených škol dělí Praha (45 škol) a Jihomoravský kraj (45 škol). V hlavním městě se letos podařilo zapojit o 12 škol více než vloni. Nejvíce budou chodit školáci z prvního stupně základních škol.
Pěšky do školy 2022:
V loňském roce se do projektu zapojilo přes 300 škol a 70 000 dětí. V počtu zapojených škol vloni dominoval Moravskoslezský kraj (55 zapojených škol). Až za ním se umístila Praha (39 zapojených škol) a Jihomoravský kraj (39 zapojených škol).
Co dostanou děti s nejpravidelnější pěší docházkou do školy.
Pro děti, které z celé republiky budou nejpravidelněji chodit, jsou i letos připraveny ceny od partnerů soutěže. Hlavními partnery výzvy jsou Lidl Česká republika (do soutěže věnuje sportovní vybavení pro školáky) a Dm drogerie (věnuje balíček se zdravými svačinkami vždy třem nejlepším třídám ve všech zapojených krajích České republiky). Děti dostanou i knížky od nakladatelství Argo a cyklistické lahve od Yedoo.
Organizace letos oslovila i partnery v krajích České republiky, kteří nejpoctivějším školákům z daného kraje – malým chodcům věnují vždy speciální zážitek. Do letošního Pěšky do školy přispěly dětem tyto společnosti:
Praha – dvouhodinové lezení v lanovém centru Proud Praha.
Karlovarský kraj – celá třída se vydá do tamního motýlího domu Papilonia
Liberecký kraj – pro celou třídu je připraven zážitkový den v EKOparku Liberec
Pardubický kraj – horský resort Dolní Morava si pro děti připravil celodenní zážitkový program Mamutíkovy zážitky s adrenalinem
Středočeský kraj – chodecky nejpoctivější třída se vydá do areálu HistoryParku v Ledčici a zároveň do zámeckého parku Loučeň
Jihomoravský kraj – celá třída se vyblbne ve Vranově nad Dyjí v tamním V´Run Off´Parku
Královehradecký kraj – Stezka korunami stromů
Pěšky do školy proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy a všech krajských měst v ČR.
Materiály na Google Disku pro novináře (foto, video, text) včetně výsledků za jednotlivé kraje
Prezentace projektu Pěšky do školy
Manuál Pěšky do školy krok za krokem
Evaluace projektu Pěšky do školy 2022
Kontakty:
Michaela Klofcová – PR a komunikace michaela.klofcova@peskymestem.cz, +420 737 713 004
Marie Čiverná – koordinátorka akce Pěšky do školy
marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435
Pro aktuální informace sledujte náš web www.peskymestem.cz a sociální sítě.
Organizace Pěšky městem (peskymestem.cz) zlepšuje podmínky chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Má za sebou desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům v Praze proběhlo víc než 100 stavebních úprav. Ty zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců.