Pěšky do školy 2021: Rozejdi se s nudou!

Praha, 24května 2021 – Organizace Pěšky městem na 16.–22. září 2021 vyhlašuje 4. ročník akce Pěšky do školy. Ta bude součástí Evropského týdne mobility. Akce je připravena pro základní školy a nižší stupeň víceletých gymnázií celé České republiky. Součástí je soutěž o třídu, která nejvíce chodí, a výzva pro rodiče. Pěšky do školy letos nabídne rodinám a školám vzpruhu po dlouhém období distanční výuky.  Tématem už 4. ročníku akce je duševní zdraví. To je totiž stejně důležité jako zdraví fyzické. Organizace Pěšky městem vyzývá, aby lidé překonali obavy, nechali auto doma a upřednostnili aktivní způsob dopravy. Pro zdraví je to ta nejlepší volba. 

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 24. 5. 2021

„Rozejdi se s nudou a pojď pěšky do školy!“, vzkazuje dědem organizace Pěšky městem. Karel KOVY Kovář k tomu dodává: Poslední měsíce jasně ukázaly, že i krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní cesta pěšky do školy byla možností utřídit si myšlenky. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc… 

Etapa distančního vzdělávání nakonec trvala téměř 7 měsíců. A její důsledky se podle názoru odborníků teprve projeví. Zvýšila se úzkostnost dětí i rodičů. Chůze je první a ta nejlepší pomoc při úzkosti,“ říká Alena Sobotová, speciální pedagožka a terapeutka, a dodává: „Člověk se díky chůzi znovu stává tvůrcem svého života.“ 

Distanční výuka a nedostupnost sportu navíc zvýšily riziko dětské obezity. Celá generace si následky lockdownu ponese dálMěsíce strávené doma u počítačů budou mít na děti dopad, který na začátku lockdownu málokdo dokázal odhadnout, říká přední dětský obezitolog Zlatko Marinov, lékař z Fakultní nemocnice MotoleOdborník na dětskou obezitu hovoří o extrémních číslech a o následcích této doby. „Nelze počítat s tím, že populace bude stejná jako před lockdownem. Mluvíme o krizi dětské obezity,“ varuje Marinov. „V mladším i starším školním věku záleží více na tom, jak se děti integrují do své sociální skupiny, než co se naučí. Pohyb a sociální kontakt v této vývojové fázi hraje nejdůležitější roli. Naopak jejich nedostatek vede až k depresím. A pro děti představuje jídlo jediné legální antidepresivum, dodává. 

Marie Čivernákoordinátorka Pěšky do školy, říká: Během série karantén si lidé zvykli zůstávat doma, na sociální odstup a vyhýbat se zalidněným místům. Rodiče se obávají cestovat s dětmi veřejnou dopravou. Také představa zaplněných ulic vyvolává nejistotuCesty pěšky do školy nám usnadní návrat k normálnímu životu.  

Pěšky do školy 2021 proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst a je součástí aktivit Evropského týdne mobility. V roce 2020 se do akce zapojilo 50 škol z 21 obcí, 14 405 dětí a konalo se 18 pěších dnů. Nejde ale o první projekt na podporu chůze. Kampaň Walk to school zná Velká Británie, Holandsko, Německo, Švýcarsko, USA a Kanadě, Austrálie a další země. 

Akce Pěšky do školy vzešla z programu Bezpečné cesty do školy. Ten mění ulice k lepšímu už od roku 2002, neboť sleduje dopravu v okolí škol očima dětí. Zapojilo se už na 60 školZapojené školy – Pěšky městem (peskymestem.cz). Díky dopravním studiím se dočkala úprav stovka míst v okolí škol, která jsou teď bezpečnější pro všechny chodce: Proč je důležité u škol budovat bezpečné cesty pro pěší? – Pěšky městem (peskymestem.cz). 

Organizace Pěšky městem (peskymestem.cz) zlepšuje podmínky chodců, zapojuje veřejnost do proměny města a propaguje chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost. Má za sebou desítky projektů zaměřených na rozvoj pěší dopravy a na ochranu chodců – zejména dětí na cestách do škol a školek. Díky těmto projektům v Praze proběhlo víc než 100 stavebních úprav. Ty zlepšily životní prostředí a každodenní situaci chodců. Petra Syrová, předsedkyně organizace, vysvětluje: „Právě teď je ten správný čas tvořit města, kterými je možné bez omezení chodit pěšky. Člověk je rodem chodec a chůze je pro lidi přirozený způsob pohybu. A přestože chodit je normální a běžné, na chodce se bohužel často zapomíná.“  

 

Zdroje a přílohy: 

  1. Pěšky do školy – Pěšky městem (peskymestem.cz) 
  2. Psychika zavřených dětí | Psychologie.cz 
  3. S dětmi proti obezitě (sdetmiprotiobezite.cz) 
  4. Psycholog: Co se děje, je experiment, jehož výsledky budeme zjišťovat řadu let – iDNES.cz  
  5. Materiály ke stažení – Pěšky městem (peskymestem.cz) 
  6. Úspěchy a ocenění – Pěšky městem (peskymestem.cz) 
  7. Presskit Pěšky městem (peskymestem.cz) 

 

 

Kontakty: 

Jana Renner – PR a komunikace, jana.renner@peskymestem.cz+420 773 976 829 

Marie Čiverná – koordinátorka akcePěšky do školymarie.civerna@peskymestem.cz+420 775 065 435 

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás