Město očima chodce
Vzdělávací projekt pro studentky a studenty od 12 do 16 let
- Jaká je hodnota veřejného prostoru a využíváme ho naplno?
- Jak ovlivňuje urbanistické uspořádání města naši volbu dopravy?
- Proč je důležité podporovat, aby se lidé mohli pohybovat po městech co nejvíce pěšky?
- Co je město krátkých vzdáleností?
- Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky pomáhá nalézat studentkám a studentům ZŠ a SŠ ve věku 12–16 let náš nový akční vzdělávací projekt Město očima chodce. Na jeho vzniku jsme v roce 2023 intenzivně spolupracovali s architektem, vysokoškolským pedagogem a autorem knihy Město pro každého Osamu Okamurou a zkušenou metodičkou Ninou Rutovou.
Umět se dívat kriticky a být aktivní
Město očima chodce odpovídá nejnovějším vzdělávacím trendům a věříme, že pomůže formovat mladou generaci v sebevědomé lidi, kterým není lhostejná kvalita místa, kde žijí, umí kriticky vyhodnotit problémy ve veřejném prostoru a svým jednáním přispět ke kultivaci veřejného prostoru a řešení problémů dnešních měst.
Naučí studentky a studenty nejen číst veřejný prostor a identifikovat problémy spojené s dopravou v širším urbanistickém kontextu, ale ukáže jim i možné způsoby řešení. Výuka kombinuje tři přístupy: seznámení, pozorování (učení) v terénu a reflexi spojenou s vlastní akcí.
Workshop budou nabízet vyškolení lektoři
V září 2023 jsme uspořádali v Centru současného umění DOX první školicí seminář pro 16 učitelů a lektorů ze vzdělávacích institucí z Prahy, Říčan, Ostravy a Olomouce. Některým z nich se podařilo ještě na podzim workshop otestovat a jejich postřehy jsme zanesli do finální podoby metodické příručky, která bude sloužit lektorům jako návod a průvodce pro realizaci workshopu se studentkami a studenty.
Pokud máte zájem stát se lektorkou či lektorem a realizovat Město očima chodce ve vaší škole či vzdělávací instituci, informujte se o podrobnostech a registrujte se zde.