Konference Pěšky městem 2025
Přednášející
Přednášky | Diskuze | Networking
19. května 2025
O vizích zdravých měst, které se proměňují v realitu.
CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

Na letošní konferenci s radostí přivítáme tyto potvrzené řečníky.
Seznam postupně aktualizujeme.
Potvrzení řečníci konference:
-
Anni Sinnemäki
Náměstkyně primátora města Helsinky, odpovědná za oblast městského životního prostředí, hlavní představitelka ambiciozního plánu Carbon Neutral Helsinky 2030 Action Plan.
Anni Sinnemäki je náměstkyní primátora města Helsinky, která je od roku 2017 zodpovědná za městské životní prostředí. Jejím hlavním zaměřením v městské politice je především udržitelný rozvoj a nízkoemisní doprava. Nejdůležitějším projektem pro ni je ambiciózní akční plán Carbon Neutral Helsinki 2030. Anni Sinnemäki byla 15 let (1999-2015) poslankyní finského parlamentu za stranu The Greens of Finland, v letech 2009-2011 byla také předsedkyní strany. Narodila se v Helsinkách a vedle propagátorky udržitelnosti ve městech je také známou finskou básnířkou a textařkou.
-
Kristof De Mesmaeker
Ředitel úseku plánování a strategie města Bruselu v instituci Brussel Mobiliteit, jeden z klíčových představitelů implementace bruselského plánu udržitelné mobility GOOD MOVE.
Kristof vede úsek plánování a strategie města Bruselu, který má na starosti strategické záležitosti týkající se mobility. Jeho hlavním zaměřením je příprava, realizace, monitoring a vyhodnocování bruselského plánu udržitelné mobility Good Move – plánu, který získal od Evropské komise ocenění SUMP 2020. Pod jeho dohledem se mnoho opatření tohoto plánu v Bruselu uvedlo v realitu a nyní přináší měřitelné výsledky. Jeho úsek má na starosti také bezpečnost silničního provozu, řízení mobility, analýzu dat a bruselskou veřejnou dopravu.
-
Valentina Orioli
Architektka a urbanistka, do roku 2024 radní pro mobilitu města Bologna.
Valentina Orioli je profesorkou urbanismu na univerzitě v Boloni. V letech 2021-2024 byla radní města Bologna odpovědnou za novou mobilitu, infrastrukturu, veřejnou dopravu, město 30 km/h a ochranu kulturního dědictví. Za jejího působení došlo v Bologni k mnoha proměnám, transformujícím celoměstskou mobilitu. V předchozím období (2016-21) byla radní pro územní plánování, životní prostředí a nominaci Bologně do Světového dědictví UNESCO, od roku 2020 zastávala také funkci náměstkyně primátora. Ve své pedagogické a výzkumné činnosti se zaměřuje na vytváření „užitečných znalostí“, podporující inovace ve veřejných strategiích i v samotných proměnách území. Zvláště se zaměřuje na veřejné prostory a proces regenerace měst. Je prezidentkou Urban@it, národního centra pro studium městské politiky se sídlem na Boloňské univerzitě, a členkou Mezinárodní komise pro dějiny měst.
-
Ladislav Miko
Poradce prezidenta České republiky v oblasti životního prostředí, přírodovědec a bývalý ministr životního prostředí ČR.
Ladislav Miko v průběhu své profesní dráhy působil ve vedoucích funkcích na inspekci životního prostředí, byl náměstkem ministra i ministrem životního prostředí ČR. V evropských strukturách pomáhal přírodě, životnímu prostředí i zdraví lidí například jako zástupce ředitele komise pro potravinovou bezpečnost EK či jako ředitel odboru ochrany přírodních zdrojů Generálního ředitelství pro životní prostředí EK. Kromě výuky na Univerzitě Karlově také řadu let působil na antverpské univerzitě. V současnosti působí jako poradce prezidenta České republiky v oblasti životního prostředí.
-
Martina Němečková
Od roku 2010 starostka města Planá.
Martina Němečková ve své práci klade důraz na uživatelsky přívětivý veřejný prostor, funkční veřejné stavby, zodpovědné územní plánování a veřejné projednávání projektů s občany. Vychází ze zásady, že dobře informovaná veřejnost může jevit zájem o podíl na rozhodování o městských projektech. Tam, kde je to možné, realizuje otevřené architektonické soutěže, ve kterých není jediným kritériem cena, ale i kvalita. Stála za rekonstrukcí historického náměstí, revitalizací městského parku s vodní plochou, sportovišti a velkou odpočinkovou zónou přímo v centru města. Přestavba kina na kulturně společenské centrum KINONEKINO byla v roce 2018 oceněna jako Stavba roku Plzeňského kraje a dostala se i do užšího výběru o Českou cenu za architekturu.
-
Štěpán Pavlík
Starosta města Tábor.
Štěpán Pavlík je absolventem stavební fakulty ČVUT v Praze se zkušenostmi z architektonických ateliérů v Táboře i v Praze. V roce 2002 založil v Táboře vlastní architektonické studio. V roce 2018 byl zvolen v Táboře starostou, v městském zastupitelstvu byl předchozí 4 roky zastupitelem za místní hnutí Tábor 2020, jehož je dosud členem. Od mládí byl velmi občansky a kulturně činný, působil v několika kapelách a spolcích, na pořadatelském kontě má několik mnohaletých festivalů. V Táboře se snaží mimo jiné oživovat veřejný prostor pro setkávání občanů, dopravně zklidňovat centrum a vytvářet příjemná a bezpečná místa k trávení času. Pod jeho vedením vznikla například dočasná pěší zóna na Žižkově náměstí.
Chcete vědět víc?
V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Napište nám