V září se zase bude chodit PĚŠKY DO ŠKOLY. Registrace do 6. ročníku výzvy startuje právě v těchto dnech.

Pěšky, na kole nebo koloběžce – s rodiči, kamarády nebo sousedy. Organizace Pěšky městem vyhlašuje na 16.–22. září 2022 již 6. ročník akce Pěšky do školy. Ta bude součástí Evropského týdne mobility. Akce je připravena pro všechny školy z republiky, včetně mateřských škol. Do výzvy se mohou registrovat celé školy, jednotlivé třídy nebo týmy přátel či sousedů. Organizace Pěšky městem vyzývá, aby lidé nechali auto doma a upřednostnili aktivní způsob dopravy. Pro zdraví i životní prostředí je to ta nejlepší volba. Pro děti hezký začátek dne i zábava. Registrace do výzvy, která proběhne v září a vyvrcholí Mezinárodním dnem bez aut 22. 9. 2022 je již nyní otevřená. 

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 23. 5. 2022.

Budeš se mnou chodit?… to je motto letošního ročníku výzvy. Právě dnes (23. 5. 2022) startuje registrace do výzvy. Akce se koná každoročně, vloni se jí zúčastnilo 23 tisíc dětí, z 94 škol ze 40 obcí z celé ČR. Účastníci výzvy mohou do školy vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál, než mohou dojít pěšky, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. Vítězové (třída, škola či tým), kteří budou mít nejvíce pěších cest do školy získají hodnotné ceny. Školy, třídy i rodiče se mohou registrovat již nyní, získají motivační a výukové materiály a také dostatek času na přípravu. 

Přihlásit se mohou školy a třídy nebo rodiče se svými týmy.

„Fandím s radostí Pěšky do školy, neboť pohyb a chůze jsou pro lidský organismus bezpochyby jedna z nejzdravějších věcí. A když si vzpomenu na vyprávění mé babičky, která chodila do školy šumavskou krajinou denně několik kilometrů, říkám si, jak to muselo být jedinečné a o co všechno jsme ochuzeni. A proč vlastně? Ano, třeba nebydlíme na Šumavě, ale vnímat a objevovat svět kolem sebe je stejně důležité, a dnes možná důležitější než kdykoli předtím… říká herečka Lenka Krobotová, která je ambasadorkou Pěšky do školy 2022.

 

Cesta do školy je příležitost hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít. Přínos chůze na lidské zdraví a psychiku dětí je dobře známý a evidentní. Chůze zlepšuje náladu, fyzickou kondici, umožňuje se protáhnout, „nastartovat“ mozek a cestou si popovídat. Procházka či chůze (do školy) navíc snižuje množství aut, které přijíždí každé ráno ke škole.  

Marie Čiverná, koordinátorka Pěšky do školy, dodává: „Čím méně aut přijede až před školu, tím bezpečněji a příjemněji tam bude pro naše děti a ostatní chodce. Přínosy pravidelné chůze do školy tak pocítí nejen všichni účastníci výzvy, ale svým způsobem my všichni.“

Pěšky do školy 2022 proběhne pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy a všech krajských měst v ČR.  Města tvoří lidé a jejich chování ovlivňuje, jak se ve městě nám všem žije. Máme tedy možnost volby. Jak vysvětluje Ing. arch. MgA. Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury TUL: Kdo plánuje město? Jsme to my všichni. Každé ráno. Když se rozhodujeme, jak vyrazíme do města. Pokud sedneme ráno do auta, probudíme se za pár let v automobilovém světě, zahlceném dopravní infrastrukturou a mrtvým veřejným prostorem. Pokud se rozhodneme vyrazit pěšky, ocitneme se brzy v pestrém a obyvatelném městě lidského měřítka a krátkých vzdáleností.

Pojďte s námi pěšky do školy! Registrace do výzvy Pěšky do školy je otevřená, 
výzva samotná běží od 16. do 22. září 2022. 

Pro aktuální informace sledujte náš web www.peskymestem.czsociální sítě.

Zdroje a přílohy: 

  1. Pěšky do školy web projektu
  2. Dopad projektu
  3. Materiály ke stažení 
  4. Presskit Pěšky městem

  

Kontakty: 

Marcela Janíčková – PR a komunikace, marcela.janickova@peskymestem.cz+420 602 485 864

Marie Čiverná – koordinátorka akcePěšky do školymarie.civerna@peskymestem.cz+420 775 065 435 

 

Projekt Pěšky do školy financuje Fond zábrany škod a hl. m. Praha.

   

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás