Pojďte s námi chodit. Zapojte se do zářijové výzvy Pěšky do školy

Každé šesté dítě v Česku trpí obezitou a každé čtvrté je voženo do školy autem. Na tuto skutečnost a také na neúnosnou dopravní situaci před českými školami reaguje osmý ročník zářijové výzvy Pěšky do školy. Vyzkoušejte změnu a pojďte s námi chodit! Registrace k výzvě, která vloni oslovila 100 000 dětí, právě začíná.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 20. 5. 2024 

Cesta do školy je pro děti příležitostí hýbat se, popovídat si, někoho potkat nebo něco zažít.

Celorepubliková výzva Pěšky do školy konaná v rámci Evropského týdne mobility (16. – 20. září 2024) má za cíl nejen přivést děti k pravidelnému pohybu, ale také zvýšit dopravní bezpečnost v okolí škol. Aktivní formy dopravy, tedy například právě cesty do a ze školy, patří mezi jeden z pilířů nové národní koncepce podpory pohybu dětí, žáků a studentů, kterou nedávno schválila vláda. „Pravidelný a aktivní pohyb je pro zdravý a spokojený život dětí a mladých lidí naprosto zásadní. Chůze patří mezi ty nepřirozenější pohybové aktivity. Proto je moc dobře, když se školy snaží děti a žáky motivovat k tomu, aby se do školy a ze školy dostávali v maximální možné míře pěšky,“ říká státní tajemník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Ondřej Andrys.

Školy mají o výzvu, která jim pomůže „rozpohybovat“ děti, stále větší zájem. „Těší nás, že počet zapojených škol rok od roku stoupá. Zatímco před osmi lety to byly pouhé tři školy, loni jich bylo již 439 z 270 obcí z celé České republiky, celkem tedy přibližně 100 000 dětí,“ říká koordinátorka projektu Marie Čiverná z organizace Pěšky městem.

 

Jak výzva probíhá

Jaké to je, když před branami školy není parkoviště, ale místo pro setkávání či hru? To mohou zažít školy, které se do osvětové kampaně zapojí – stejně jako v minulých letech to mohou být jak základní, tak i mateřské a střední školy. Děti mají možnost vyrazit pěšky, na koloběžce nebo na kole. Pokud bydlí dál od školy, mohou přijet autobusem či tramvají a zbytek cesty dojít. V případě dopravy autem stačí, když rodiče zaparkují v dochozí vzdálenosti od školy, nikoliv až přímo u ní.  Protože i deset minut chůze dokáže nastartovat dětský mozek, vyplavit endorfiny a připravit jej na učení. Navíc se tím eliminují ranní dopravní zácpy před školou a snižují se tak možná bezpečnostní rizika.

Aby se posílil pozitivní zážitek dětí, pořádají školy v rámci pěšího týdne různé doprovodné aktivity – např. happeningy, výukové aktivity, procházky, průvody, dopravními průzkumy, motivačními akcemi, snídaněmi před školou, reportážemi apod. Školy budou mít k dispozici také webovou aplikaci Pěšky do školy. V té budou zaregistrované třídy v reálném čase vidět, jak si stojí oproti ostatním týmům. Součástí výzvy je opět soutěž, ve které mohou třídy vyhrát zajímavé ceny. Hodnotí se počet aktivních cest ale i doprovodné aktivity.

V čem se akce liší oproti podobným výzvám zaměřeným na chůzi? Především tím, že nabádá žáky k pravidelnosti – cílem není jednorázové „sbírání kilometrů“, ale spíše dlouhodobá změna životního stylu. Školáci mají nejen možnost poznat okolí školy, zlepšit si fyzickou i psychickou kondici, ale také si užít čas strávený s kamarády.

Alarmující čísla

Světová zdravotnická organizace doporučuje školákům minimálně hodinu pohybu denně, to však v České republice splňuje jen polovina dětí. Podíl dětí, které trpí obezitou stoupl od roku 2016 o jednu třetinu. (Active Healthy Kids, Czech Republic) Počet dětí, které každodenně cestují autem, přitom rok od roku také stoupá. Zatímco dnešní třicátníci jezdívali do školy autem jen výjimečně, dnes se dopravuje do školy autem průměrně čtvrtina dětí.  Výzkumné šetření Udržitelně do škol, které v roce 2023 ve spolupráci se sociology, antropology a sociálními geografy realizovala v celé ČR organizace Pěšky městem, potvrzuje, že způsob dopravy je spíše otázkou zvyku než potřeby. Rodiče jako nejčastější důvod dovážení dětí do školy autem uvádí, že stejně jedou autem do práce (53 %), nebo že je to považují za nejrychlejší možnost (26 %). 18 % rodičů, kteří vozí děti do školy denně autem přitom bydlí do 1 km od školy. Zároveň 75 % rodičů by uvítalo u škol bezpečnější cesty pro chodce a více než polovina rodičů se vyslovila pro větší zklidnění dopravy u školy.[2]

Pojďte s námi pěšky do školy! Registrace do výzvy Pěšky do školy je otevřená, výzva samotná se uskuteční v týdnu od 16. do 20. září 2024.

 

Celá tisková zpráva ke stažení zde.

 

Projekt Pěšky do školy je financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.  Projekt finančně podpořilo hl. m. Praha.

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás