Co dál s Apolinářskou ulicí?

Na portálu Chodci sobě se objevil podnět, který vybočuje z řady. Ulicí Apolinářská v Praze denně chodí do venkovní zahrady až 100 dětí z mateřské školky Trojická. Ulice je přitom zejména pro děti mimořádně nebezpečná. Pan Bašus, zadavatel podnětu, na fotokolážích názorně ukazuje situaci. Děti – a všichni chodci – mají v Apolinářské ulici k dispozici pouze uzounký chodník s propadlými obrubníky. Auta přitom projíždějí touto strmou ulicí rychle (zejména směrem dolů) a mezi zdmi s úzkým chodníkem se prý často dostanou do smyku. Brzdná dráha aut bývá vidět až na chodníku (viz dokumentační fotky). Zadavatel podnětu proto žádá provedení úprav, aby pomohly stav ulice vyladit pro děti na chodníku, které ohrožuje nebezpečná dopravní situace, a zároveň přibrzdit projíždějící auta.

Nejde pouze o jeden problém, jde o (vy)řešení nebezpečné dopravní situace v celé ulici.

Ihned jsme ověřili, že městská část Praha 2 už s podnětem pracuje a že dopravní situaci v Apolinářské ulici MČ konzultuje s magistrátem. Úřední procesy se daly do pohybu. Ze zkušenosti víme, že tenhle pomyslný stroj často skřípe, že nebývá dostatečně promazaný a že někdy se jeho kola zaseknou. Do stávajícího pohybu se časem přidají i další kola (například názor památkářů), potřeba průjezdu sanitek do blízké nemocnice nebo skála vyčnívající do chodníku. Může se stát, že do rozběhlého soukolí narazí něco, co přilétlo z úplně jiného stroje, což by proces mohlo (po)zastavit. Ale zatím jsou změny teprve v začátcích a my v Pěšky městem jsme tady proto, abychom přiložili společně s vámi ruku k dílu. Myslíme si, že pan Bašus se svému podnětu věnuje velmi pečlivě, a touto cestou mu děkujeme. Společně budeme dohlížet na průběh změn a pomyslná kola stroje pomáhat roztáčet.

Abychom věc podpořili co nejvíce, navrhli jsme, aby se školka v Trojické ulici přihlásila do programu Bezpečné cesty do školy s tím, že program lze přepracovat právě pro potřeby školky. Tento program má silný hlas a jeho výsledky mohou pomoci právě při jednáních o úpravách v Apolinářské ulici.

V tuto chvíli jsme na začátku a cesta to bude dlouhá. Pokud vás příběh Apolinářské ulice zajímá, v což doufáme, sledujte jeho průběh na portále Chodci sobě. Řešení podnětu můžete podpořit prostřednictvím tlačítka „také chci zlepšit“. A jestli je okolo vás nějaká podobná situace a nepravost, nemusíte mít obavu, že hlas jednotlivce nebude slyšet nebo že nebude vyslyšen. Chodíme v tom s vámi!

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás