Výzvy Pěšky do školy se zúčastnilo nejvíce škol z Moravskoslezského kraje. Porazil i Prahu.

306 škol a týmů, přes 72 000 dětí. Akce Pěšky do školy, která se konala v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22. 9. 2022), meziročně ztrojnásobila počet dětí, které se do školy vydaly pěšky. Nejvíce škol se letos zapojilo z Moravskoslezského kraje, ten v rámci krajů porazil i Prahu. Hlavní město si ale podrželo prvenství v rámci měst.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. z 25. 10. 2022.

“Trojnásobný počet dětí, které se za svými školními aktivitami vydaly “po svých”, ale i jejich rozvrstvení v rámci všech krajů České republiky je pro nás ukazatelem, že projekt odpovídá na potřeby škol a má potenciál i do dalších let,” komentuje vývoj projektu jeho hlavní koordinátorka Marie Čiverná. V počtu zapojených škol dominuje Moravskoslezský kraj (55 zapojených škol). Až za ním se umístily kraje Praha (39 zapojených škol) a Jihomoravský kraj (39 zapojených škol). V rámci měst se pořadí škol zapojených do projektu poskládalo přibližně podle velikosti daných měst (Praha – 39 škol, Ostrava – 23 škol, Brno – 9 škol, Olomouc – 8 škol). 

Do šestého ročníku již tradiční podzimní výzvy se letos zapojilo 234 základních škol, 46 škol mateřských, 6 středních škol, 7 škol pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a 13 tzv. rodičovských týmů (které se přihlásily samy, nikoliv v rámci konkrétní školy). Do akce se letos zapojilo 168 obcí České republiky. 

Žáci  soutěžili v pravidelnosti docházky, nikoliv v součtu nachozených kilometrů. “Během Evropského týdne mobility jsme sledovali, s jakou pravidelností se děti do školy dopravují pěšky, popř. kombinací dopravy veřejné, pěší nebo cyklistické. Cílem bylo nejen odměnit ty nejpravidelnější “chodiče” během soutěžního týdne, ale především ukázat dětem i rodičům, že ve spoustě případů lze automobil nahradit jiným způsobem dopravy. To prospěje  nejen samotným dětem a jejich zdraví, ale i celému okolí školy, které se přestane doslova ucpávat automobilovou dopravou,” dodává Marie Čiverná. Na výzvu nyní naváže specializovaný workshop, který organizace Pěšky městem bude pořádat pro školy a jejich zřizovatele. Představí na něm v zahraničí hojně využívané školní ulice. 

Projekt sleduje v rámci týdenní výzvy i ostatní parametry docházky dětí. Nejvíce dětí se snažilo chodit pěšky do základní školy Dukelská v Benešově, kde se výzvy zúčastnilo přes 900 dětí, stejný počet tříd, tedy 35, zapojili na ZŠ TGM v Poděbradech. Hojnou účast dětí zaznamenali také v Teplicích (ZŠ U Nových lázní) či Ústí nad Orlicí (ZŠ Bratří Čapků). Ve 14 třídách z různých škol napříč Českou republikou měli děti 100% pravidelnost – za celý týden nepřijel nikdo z nich autem (viz. přiložený přehled).

Součástí výzvy je také soutěž.  V té se přidělovaly nejen body za pravidelnost docházky (která byla ve zmiňovaných 14 případech stoprocentní), ale i za doprovodné aktivity, které si daná třída sama připravila. Organizátoři ocenili např. zřízení samostatného školního či třídního ekologického týmu, aktivní spolupráci školní komunity, a to jak dětí, tak rodičů, kreativní a zábavné doplňky, jako třeba vytvoření maskotů, hymny nebo školního loga, zapojení do dopravní výchovy či jiných školních předmětů, propagaci pěší dopravy na sociálních sítích zřízení pěších hlídek u přechodů pro chodce apod. 

Vítězové soutěže Pěšky do školy 2022

Kategorie mateřských škol :

  1. místo MŠ Šrámkova, pracoviště Jateční, Opava
  2. místo MŠ A. KRÁLE, Prostějov
  3. místo MŠ Chmelová, Praha 10

Kategorie první stupeň ZŠ:

  1. místo ZŠ a MŠ Věžnice, 1. stupeň
  2. místo ZŠ a MŠ Vranov, 1. ročník
  3. místo ZŠ Dražovice, 5. ročník

Kategorie druhý stupeň ZŠ:

  1. místo ZŠ Dvorského, Ostrava, 8. A
  2. místo ZŠ Česká, Liberec 9.C
  3. místo Základní škola a praktická škola, B. Martinů, Hodonín 8. A

Kategorie týmy – 3 top týmy:

Spoluškoláčci od rybníčků, Felix a jeho rodiče, Tým Hany Cvachové

 

Materiály na Google Disku pro novináře  (včetně kompletního přehledu zapojených škol, měst…)

Prezentace projektu Pěšky do školy 

Manuál Pěšky do školy krok za krokem

 

Kontakty: 

Michaela Klofcová – PR a komunikace, michaela.klofcova@peskymestem.cz, +420 737 713 004

Marie Čiverná – koordinátorka akce Pěšky do školy, marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435

 

Pro aktuální informace sledujte náš web www.peskymestem.czsociální sítě.

Děkujeme všem partnerům, kteří nám letos pomáhají s projektem Pěšky do školy. Hlavními partnery projektu Pěšky do školy 2022 jsou společnosti Lidl Česká republika a MMCité.

 

 

 

 

Finanční podpora

 

       

 

Partneři výzvy

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás