Stojany na kola a koloběžky pro školy

Jak by ses nejraději dopravoval do školy? Na to se ptáme dětí v dotazníkovém šetření v průběhu projektu Bezpečné cesty do školy. 46 % dětí by nejraději jezdilo na kole, koloběžce nebo skejtu. Reálně jich „na kolečkách“ jezdí nízké jednotky procent. V čem je problém? Děti si kola a koloběžky většinou nemají kam dát. Možnost bezpečného uložení kol a koloběžek postrádá až 80 % dotázaných rodičů. Snaha vybudovat nějaký rozumný systém na zaparkování dětských dopravních prostředků je často důvodem, proč se školy do projektu Bezpečné cesty do školy hlásí. Hlavní město Praha si tuto potřebu uvědomuje a ústy pana náměstka Adama Scheinherra školám oficiálně slíbilo vybudování cyklomobiliáře na základě jejich přání. Máme velkou radost, že u několika škol se to již podařilo a přejeme úspěch i dalším projektům v pořadí.

Návrh na vytvoření míst pro parkování kol a koloběžek je součástí téměř každé dopravní studie, která vzniká v rámci Bezpečných cest do školy. Na základě dotazníkového šetření se snažíme určit vhodnou podobu i kapacitu cyklomobiliáře i jeho optimální umístění. Začátkem letošního roku se krásných nových stojanů i přístřešků dočkali v ZŠ Na Beránku a ZŠ Klausova. Školy si mohou žádost sestavit i samy, případně ve spolupráci s městskou částí nebo přímo odborem dopravy. Tady vám poradíme, jak na to. Děkujeme Odboru dopravy MHMP i Technické správě komunikací a doufáme, že se s teplejším počasím stojany brzy zaplní.

 

Úspěšné zapojení 15 ostravských škol do podzimní výzvy Pěšky do školy inspirovalo paní Andreu Hoffmannovou, náměstkyni primátora pro školství a sport, která podporu cestování dětí na kolech a koloběžkách vnímá jako příležitost, jak pobídnout děti k pravidelnému pohybu. Ostrava pořídí uzamykatelné boxy na kola pro 18 svých škol.

 

Akce Pěšky do školy měla jen pozitivní ohlasy, a proto si myslím, že možnost bezpečně odložit kola u škol přesvědčí i další rodiny a pobídne i k této možnosti školní dopravy. (A. Hoffmannová)

Stojan na koloběžky si v Pěšky do školy „vychodily“ děti ze ZŠ Havlíčkova v Jihlavě

Koloběžka je obzvláště ve městě prima dopravní prostředek. Je rychlá a cesta lépe uteče. Je lehká a skladná, takže když třeba začne pršet, můžete se s ní svézt MHD. Je dostupná a nemusíte se tolik bát, že vám ji někdo ukradne. Mezi školními dětmi je to docela oblíbený dopravní prostředek do školy, ale učitelé, ředitelé a školníci už to tak rádi nevidí. Koloběžky v šatnách překáží, do skříněk se nevejdou a navíc se s nimi do budovy nosí bahno. Není proto výjimkou, že se koloběžky ve školách zakáží.  Několik let se snažíme najít vhodné řešení pro parkování koloběžek u škol. Klasické stojany na kola se k tomuto účelu moc nehodí, zabírají zbytečně moc místa a koloběžka se k nim nedá pořádně zamknout. Dobré řešení jsme viděli na návštěvě ve Vídni, hledali jsme příklady dobré praxe ze zahraničí. Stojany na koloběžky jsme díky společnosti Lidl Česká republika mohli nabídnout vítězům soutěže o třídu, která nejvíce chodí, kterou jsme pořádali v rámci podzimní akce Pěšky do školy.

Pro kola je lepší nabídnout něco robustnějšího, ideálně uzamykatelnou klec, kde jsou kola lépe chráněná. Klec na kola se osvědčila například v ZŠ Kunratice, velmi dobré zkušenosti s ní mají v ZŠ Burešova. Dobře nicméně poslouží i zastřešené stojany.

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás