Rekordní počet škol v akci PĚŠKY DO ŠKOLY

Třetí ročník akce Pěšky do školy byl mimořádný jako celý letošní rok. Organizace Pěšky městem vyzvala rodiče, aby letos na podzim nechali auta doma a ráno vsadili na chůzi. Školní ulice a okolí škol se opět otevřely lidem – školákům a jejich rodičům. Letos se do akce přihlásil rekordní počet 61 škol z celkem 35 obcí. Zapojilo se 21 škol z Prahy a 40 mimopražských. Bylo to 8000 dětí z celkem 321 tříd, které v souhrnu zažily 358 pěších dnů. Situaci po třech týdnech zkomplikovalo uzavření škol, a tak zapojené třídy měly na své aktivity méně času než v předchozích letech. Všechny se ale s nepřízní osudu popasovaly na výbornou a zaslouží si upřímný obdiv.

Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s. ze dne 1. 12. 2020

A jak to všechno dopadlo? Vítězná 5. A je ze ZŠ Pod Žvahovem z Prahy 5. Na stříbrném stupni vítězů stane 5. A ze ZŠ Písnická z Prahy 4. ZŠ Pod Žvahovem zabodovala i na 3. místě – bronz získává tamní 1. B. Do první pětice se na 4. místě probojovala 7. B ze ZŠ Modřice u Brna a 5. místo patří 4. B ze ZŠ Písnická. Obdivuhodné jsou aktivity všech zapojených škol, a proto ocenění získává první desítka zúčastněných tříd. Potěšující je, že letos se do akce Pěšky do školy zapojily také mateřské školy. Z nich nejúspěšnější byla třída Veverky z MŠ K Roztokům na Praze 6 – Suchdol. Výsledky podrobně najdete zde.

Třetí ročník akce Pěšky do školy se konal pod záštitou MŠMT, Magistrátu hl. města Prahy, deseti krajských měst a byl součástí Evropského týdne mobility (ETM). Školy si pochvalovaly nejen snížení počtu aut v okolí škol, ale také přímé využití akce ve výuce. Ta obohatila zejména zeměpis, český jazyk, prvouku a vlastivědu, výchovu k občanství nebo dopravní a enviromentální výchovu. Děti oceňují posílení vazeb s kamarády a pocit, že „to“ dokázaly: „Myslíme, že nás to jako školu sblížilo. Můžeme potkat kamaráda, povídat si a mít srandu. Nebo mu můžeme pomoct, když upadne,“ shodují se děti ze zúčastněných tříd. Rodiče oceňují čas s dětmi, pohyb a společné poznávání. Obce, jejichž školy se akce zúčastnily, si pochvalují snížení dopravní zátěže, podporu zdravého životního stylu a možnost zúčastnit se ETM.

„Je to skvělá příležitost, jak podpořit zdravý životní styl a dostat děti více do pohybu.“ A. Jandejsková, koordinátorka MA21 v Jihlavě.

Cílem akce Pěšky do školy jsou bezpečné ulice pro chodce. Bude-li u škol méně aut, bude tam bezpečně pro děti, které přijdou pěšky, přijedou na koloběžce nebo na kole. Prostor před školami se díky akci Pěšky do školy z nepřehledného a nebezpečného parkoviště mění v prostor, kde si hrají děti a povídají rodiče. Děti, které chodí pěšky, snáze chápou pravidla silničního provozu a díky tomu se dříve osamostatní. Pěší doprava se těší podpoře i jinde. Kampaň Walk to school se koná ve Velké Británii, v Holandsku, v Německu, ve Švýcarsku, v USA, v Kanadě, v Austrálii a v dalších zemích. Je třeba dodat, že znečištěné ovzduší, které ve velkých městech způsobuje hlavně automobilová doprava, má v České republice za následek na 10 tisíc předčasných úmrtí ročně. Města, ve kterých mají prostor chodci, mají čistší vzduch a zdravé obyvatele. Změna začíná u každého z nás.

Lékaři, imunologové a odborníci na výživu zdůrazňují význam chůze. Ta je pro nás – lidské bytosti – přirozená, důležitá a prospěšná. Spaluje tuky, okysličuje mozek, posiluje imunitu, pomáhá nám zůstat fit, zdraví a v dobré náladě. Po nemoci je chůze vůbec ten nejlepší způsob rekonvalescence.

Současné situaci před moderní svět staví mnoho výzev. Chůze zůstává tím nejlepším způsobem dopravy na krátkou vzdálenost. A ukazuje se, že kromě benefitů pro zdraví fyzické má chůze nesporné výhody pro zdraví psychické. Procházka na čerstvém vzduchu (s dětmi, sami, nebo ve společnosti rodiny a přátel) je s ohledem na současnou situaci ta nejefektivnější duševní hygiena.

Zdroje a přílohy:

 

Kontakty:
Jana Renner, PR a komunikace, jana.renner@peskymestem.cz, +420 773 976 829
Marie Čiverná, koordinátorka Pěšky do školy, marie.civerna@peskymestem.cz, +420 775 065 435

 

Záštita

Partneři soutěže

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás