Akčního týdne Pěšky do školy se celostátně zúčastnily tisíce školáků

Chodit do školy nebo školky pěšky není v  České republice samozřejmostí. Aktivní cesta do školy je přitom zvláště důležitá pro ty nejmenší, protože díky chůzi děti vnímají své okolí, učí se lépe orientovat a chovat bezpečně v dopravním provozu. Především však vychovává děti k samostatnosti, má pozitivní vliv na jejich zdraví a kondici a neškodí životnímu prostředí.   

S koncem prázdnin se strhla lavina a školy i školky se hlásily do výzvy Pěšky do školy jedna za druhou. Jestli jsme loni psali o rekordním roce, potom letošní čtvrtý ročník předčil veškerá naše očekávání. Letos se do výzvy zapojilo 94 škol z celkem 40 obcí České republiky. Nejvyšší účast jsme po hlavním městě zaznamenali v Ostravě, kde se do toho „obuli“ a výzvu přijalo za svou 11 základních škol. Letošní účast mateřských škol ukázala, že i ony vnímají, jak je každodenní přirozený pohyb důležitý pro ty nejmenší děti.  

Akce Pěšky do školy dětem i rodičům přiblížila, že cesta do školy nemusí být jen každodenním stresem a bojem o minuty, ale může přinášet i radost ze společných zážitků, zdravou dávku přirozeného pohybu a dobrý pocit z komunitního života v místě, kde žijeme. Ve školách se součástí výzvy staly i různorodé doprovodné aktivity. Například v Olbramicích vyhlásili „krokovací soutěž“, v Oldřišově společně tančili, v jedné pražské škole upozorňovali kresbami ekologickými spreji na to, že chodníky před školou nejsou parkoviště. Pro mnoho tříd se výzva stala pobídkou k výletům a objevování okolí, v dalších zase kladli důraz na dopravní bezpečnost, děti o Pěšky do školy kreslily obrázky i psaly úvahy. Máme radost, že v mnohých školách se výzvy účastnil i pedagogický sbor a leckde připravili harmonogram společných tras do školy, na kterých se mohly blíže seznámit starší i mladší děti.  

„Jednoznačně – LÍBÍ! Společně strávený čas učitele s žáky, dětí vzájemně i se sourozenci, kteří se také zapojili, nenásilné sledování chování žáků při přesunu do školy, větší samostatnost dětí při přesunu do školy, sledování času, vedení k plánování, všímání si proměn přírody, společné sdílení.“ Takto hodnotí akci pedagožka jedné ze zapojených škol. 

„Chtěl bych se s vámi podělit o moje zážitky z projektu Pěšky do školy. Moje cesta vedla z kraje Prokopského údolí do základní fakultní školy Otokara Chlupa na Praze 13. Cesta byla velmi příjemná a skvěle mi okysličila mozek. A díky projektu Pěšky do školy jsem se naučil větší samostatnosti. Také jsem se rozhodl, že v chození pěšky do školy budu i nadále pokračovat.“ napsal nám chlapec z pražské školy. 

Pro školy byla v rámci Pěšky do školy připravená soutěž o třídu, která nejvíce chodí. V soutěži nezáleží na množství kilometrů, ale na tom, kolik dětí vydrží po celý týden výzvy využít k cestě do školy vlastní energii – ať už se jedná o chůzi nebo jízdu na kole či koloběžce. A protože děti milují koloběžky, připravili jsme ve spolupráci se společností Lidl, která je partnerem soutěže, pro vítěze praktické stojany na koloběžky. Děti se mohou těšit také na krásné knihy z nakladatelství Paseka nebo Albatros. 

Gratulujeme vítězům, kterými se staly třídy: 

  • 1. místo: 5. B je ze ZŠ Havlíčkova z Jihlavy 
  • 2. místo: 3. A ze ZŠ Komenského z Ostravy  
  • 3. místo: 8. třída ze ZŠ Oldřišov 
  • 4. místo: se stejným počtem bodů 6. B a 7. B ze ZŠ Ostrava-Michálkovice  

 

Rodiče se nezávisle na školách přidávali k rodičovské výzvě a své zážitky posílali nakonec až do 8. října. Výsledky rodičovské výzvy zveřejníme již brzy.

Podrobná evaluace ročníku 2021 je dostupná zde.

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás