Výsledky mapování cest dětí ze ZŠ Školní

Ve Školní to po ránu moc nejede…, foto PM

Základní škola v Braníku je malá a přátelská. Rodiče se tu rádi potkávají, třeba v komunitní zahradě nebo v kavárně, a o místo, kde žijí, se živě zajímají a snaží se jej zlepšit. Většina dětí bydlí nedaleko od školy (37 % do 0,5 km, dalších 33 % do 1 km) a více než polovina dětí chodí pravidelně do školy pěšky. Na pražské poměry zde poměrně málo dětí dojíždí autem, jen 16 % ráno, a odpoledne dokonce ještě o polovinu méně. Zatímco mladší děti by do školy nejradši jezdily na kole nebo koloběžce, ti starší by dali přednost tomu, aby je někdo z rodičů dovezl až před školu. To ukazuje, jak je důležité nenechat děti zlenivět a učit je pohybovat se po městě aktivně.

Z mapování v rámci projektu Bezpečné cesty do školy vyplynulo, že děti vnímají ohrožení na více než třiceti místech. Nejvíce hlasů dostala křižovatka ulic Mezivrší x Školní x Pod Vinohradem, kde se děti musí proplétat mezi auty hned z několika směrů. Toto místo se objevilo i na portálu Chodci sobě.

U Staré pošty – zkratka přes ulici Ke Krči, foto PM

Ulice přímo před školou je naštěstí jednosměrná. Ráno je sice bohužel i tak plná aut, ale ta stejně spíš stojí, než jedou, doprava se tedy zklidňuje tak nějak sama sebou. Nepříjemné je přecházení přes rušnou ulici Ke Krči, obzvláště pro děti, které dojíždí autobusem a vystupují na zastávce U Staré Pošty, kde mají na výběr buď použít signalizovaný přechod, na který je to ale pořádná zacházka, nebo to vzít rovnou mezi svištícími auty a autobusy přímou cestou a zkratkou. Hádejte, kudy chodí víc?

Děti vytipovaly i místa, která jsou neupravená, zanedbaná, neosvětlená nebo se na nich shromažďují divní lidé. Co s těmito podněty udělá městská část, není zatím jasné.

V okolí školy proběhl v úterý 5. 6. dopravní monitoring. Děkujeme všem dětem, učitelům i rodičům za spolupráci!

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás