Pravidla jsou od toho, aby se dodržovala! Zprávy ze ZŠ Na Beránku

Pavelkova ulice – auta jsou prostě všude, foto B. Machatová

Modřanská ZŠ Na Beránku, zapojená do letošního ročníku projektu Bezpečné cesty do školy, se nachází téměř na samém okraji Prahy a děti tu na rozdíl od těch vnitropražských trápí například i divoká prasata. Divočina je ale bohužel také na ulicích. Především je tu moc aut, která stojí na každém volném místě, na přechodu, v křižovatce, v několika řadách na přeplněných parkovištích, v úzkých ulicích, kde pak není dobře vidět. Až moc aut tudy také jezdí. Autem se do školy dopravuje 32 % dětí – z Cholupic, Točné, Libuše, Kunratic, Šeberova nebo ze středočeských obcí jako je Jesenice, Okrouhlo či Dolní Břežany. Dopravují se jím však i děti, které to do školy nemají daleko – 16 z nich bydlí do půl kilometru, dalších 26 méně než jeden kilometr. Auta však nesměřují jen do školy, Urbánkova ulice patrně drží rekord v koncentraci školek – v jediné ulici jich je rovnou pět, a tak je tu ráno značný provoz. „Hlavní problém je, že se tady nedodržují vůbec žádná pravidla,“ komentoval dopravní situaci projektant Ing. Syrový a poradil rodičům i zástupcům školy, aby se obrátili na policii a požadovali častější kontroly i postih přestupků.

Po sídlištních cestičkách to dobře sviští, a tak děti z Beránku rády jezdily do školy na koloběžkách. Těch bývalo ve velkém vestibulu školy za vrátnicí okolo 150 a údajně se žádná nikdy neztratila. Hromada koloběžek se ale nelíbila požárním technikům a škola jejich odkládání ve vestibulu zakázala. Zatímco dnes jezdí na koloběžce nebo na skateboardu jen 14 dětí, v ideálním případě by tento způsob zvolilo 230 dětí, dalších 110 dětí by rádo jezdilo na kole. Snad se  pro koloběžky podaří najít jiné vhodné místo a děti budou moci zase svištět…

Auta a kontejnery, foto J. Neumajerová

Podobně jako na jiných sídlištích (např. na Barrandově – viz zde) i dětem z Beránku často vadí kontejnery na tříděný odpad. Ne že bychom byli proti třídění, to v žádném případě, ale proč musí být kontejnery vždy u přechodů, kde přes ně není vidět?

I v Modřanech budeme s dětmi pozorovat, počítat a sledovat, jak to na vybraných místech přesně vypadá. Vzhledem k termínům škol v přírodě a školních výletů jsme se však monitoring rozhodli odložit na září. Přejeme dětem krásné prázdniny a děkujeme za dosavadní spolupráci!

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás