Náš dobrovolník Martin Šemík získal cenu Křesadlo

„Mně je ale nakonec jedno, zda se něco opraví mojí zásluhou, hlavní je, že ke změně došlo,“ říká Martin Šemík, náš dobrovolník, který 7. května převzal cenu Křesadlo od nadace Hestia. Ta ocenila deset dobrovolníků a dobrovolnic, jejichž příběhy nejlépe vystihovaly to, jaké bylo dobrovolnictví v minulém roce. Nejvíce oceněných bylo z oblasti sociálních služeb. Těší nás, že porota ocenila i Martina Šemíka, kterého vtipně a výstižně nazvala „Fantomem v ulicích Prahy“. Naše spolupráce začala opravdu trochu záhadně. A výsledkem je, že nám daleko lépe funguje portál Chodci sobě.

Portál Chodci sobě, umožňuje nespokojeným chodcům upozornit na problém, který jim znesnadňuje cestu po městě. Tyto podněty potom předáváme úředníkům nebo politikům odpovědným za jejich řešení. Ti pak na portálu odpoví, jak hodlají problém řešit, lidé mohou sledovat jejich odpovědi a postup a reagovat na ně. Pokud je problém vyřešen, měl by být jeho statut na portálu aktualizován. To se však stávalo jen v některých případech.

Vloni ale začalo na našem portále „strašit“. Úspěšnost vyřešených případů najednou začala viditelně stoupat! „Že by do toho úředníci šlápli?“ říkali jsme si. Následně jsme zjistili, že za revizemi stojí tajemný Martin Šemík. Pokoušeli jsme se ho kontaktovat a pozvat na návštěvu. Trvalo to dlouho, než Martin pozvání přijal. Do kanceláře dorazil skromný student posledního ročníku gymnázia se zájmem o urbanismus a historii zajímavých míst Prahy.

Martin rád chodí po Praze a zkoumá různá místa. V rámci svých procházek se rozhodl spojit příjemné s užitečným a začal fotit nové problémy, ale i zlepšení, kterých se podařilo dosáhnout prostřednictvím portálu Chodci sobě. Díky Martinovi se na portálu zvýšil počet vyřešených případů z 25 % na celých 50 % a Chodci sobě daleko lépe plní svoji funkci. Martinův zájem o veřejný prostor Prahy se prohlubuje a Martin je stále akčnější. Jako student nyní již teritoriálních studií na FSV UK odstartoval s kamarádem sérii podcastů o urbanismu s názvem „Praha zítřka“. Navštěvuje mezinárodní konference pořádané v CAMPu a je člověkem, na kterého se mohou obrátit s žádostí o pomoc.

„Asi jsem trochu perfekcionista a všímám si věcí, které jiní přejdou,“ říká Martin Šemík.

Martinův příběh vyšel minulý týden v Respektu, kde Petr Horký zmiňuje jeden z největších úspěchů portálu Chodci sobě za poslední dobu: Jde o místo poblíž vlakového hlavního nádraží, kde nyní chodci mohou přejít z chodníku vedoucího podél magistrály rovnou na vlakové nástupiště. Aby to bylo možné, musela se odstranit část plotu, což také Šemík navrhl. ‚S tímhle podnětem jsem si dal záležet, aby byl pečlivě popsaný,‘ říká.

Martinovi jménem celé organizace ještě jednou gratulujeme, věříme, že jeho zápal, všímavost a touha měnit svět k lepšímu může být velkou inspirací pro další mladé lidi.

Fotogalerie z předávání cen Křesadlo

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás