Hurá Pěšky do školy! Nová kampaň PM na podporu zdravého a bezpečného pohybu školních dětí

Pěší den na ZŠ Burešova, 21. 9. 2017, foto Helena Pěchoučková

Tisková zpráva Pražských matek ze dne 23. 8. 2018

Na důležitost pohybu dětí a zajištění bezpečnosti před pražskými školami upozorní nová kampaň Pěšky do školy neziskové organizace Pražské matky.

Letos na podzim odstartuje první ročník osvětové kampaně Pěšky do školy. Stovky žáků z téměř 20 pražských škol a mnozí jejich rodiče vymění automobil za nohy a v rámci pěších dnů vyrazí do školy po svých. Kampaň má upozornit nejen na důležitost pohybu jako prevence dětské obezity, ale také na nutnost zvýšení bezpečnosti před školami. Ta je často narušena právě rodiči-řidiči, kteří vozí své děti až před brány škol, kde vznikají nepřehledné a nebezpečné situace. Kampaň proběhne v rámci Evropského týdne mobility 16. – 22. 9. 2018 a pořádá ji nezisková organizace Pražské matky, která se dlouhodobě zaměřuje na bezpečný pohyb v pražských ulicích. Školyrodiče se ke kampani mohou stále hlásit.

„Děti by se měly aktivně pohybovat alespoň 60 minut denně. Většině z nich však přirozený pohyb chybí: každé čtvrté dítě ve školním věku bojuje s nadváhou a každé osmé s obezitou. Přitom více než čtvrtina pražských školáků se běžně dopravuje do školy autem. Každodenní pěší cesta do školy je příležitostí nejen k pravidelnému pohybu, ale i k poznávání okolí, ve kterém děti žijí a ke kterému si tak mohou vybudovat vztah. Navíc formuje zdravé dopravní návyky a vede k přirozenému osvojení zásad bezpečného pohybu po ulicích,“ říká Blanka Klimešová z organizace Pražské matky.

Školy se ke kampani mohou připojit uspořádáním pěších dnů, během kterých vyzvou děti, aby přišly do školy pěšky, přijely na koloběžce, na skateboardu či na kole. Pěší den by měl dětem nabídnout něco mimořádného – například společnou snídani nebo koncert před školou, drobné odměny pro ty, kdo přišli pěšky. Žákovské týmy se pak mohou přihlásit do soutěže o nejlepší reportáž z pěšího dne. Zvláštní výzva je připravená také pro rodiče, jejichž škola se ke kampani nepřipojí, ale kteří by přesto rádi s dětmi pěší cesty do školy vyzkoušeli.

„Máme radost, že se nám školy hlásí – v minulém roce jsme pěší dny vyzkoušeli na třech školách, letos se k nám připojí téměř dvě desítky z celé Prahy. Kampaň nově podporuje i Fórum rodičů. Je vidět, že školy, ale i rodiče si uvědomují, že prostor před školou je důležité místo pro setkávání – děti si tu mohou hrát, rodiče popovídat. Je škoda z něj dělat parkoviště,“ říká Klimešová.

 

Kontakty:

Blanka Klimešová, blanka.klimesova@prazskematky.cz, 777 813 934
Marie Čiverná, marie.civerna@prazskematky.cz, 775 065 435

O kampani Pěšky do školy blíže zde: http://www.prazskematky.cz/projekty/pesky-do-skoly-2018/

 

 

 

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás