Školní ulice – bezpečnější prostředí pro děti

U dvou pražských škol v Horních Počernicích je od 7. 9. pro děti bezpečněji. Městská část Praha 20 zde za podpory Magistrátu hl. m. Prahy spustila pilotní projekt „školní ulice“.

Školní ulice je opatření, které upravuje dopravní provoz v bezprostřední blízkosti školy. V době ranní špičky před začátkem vyučování nesmí do ulice před školou vjíždět žádná motorová vozidla. Prostor tak zůstane klidný a bezpečný především pro děti, které se tu pohybují pěšky, na kolech nebo koloběžkách, ale i pro místní obyvatele. Zákaz vjezdu je proveden dopravními značkami a také fyzickou zábranou z dopravních kuželů.

Hlavním smyslem školní ulice je uvolnit prostor před školou pro chodce, cyklisty a další uživatele bezmotorové dopravy. Snížení počtu aut před školou přispěje k tomu, aby se zde děti i rodiče cítili bezpečně a aby si častěji vybrali to, že půjdou do školy pěšky nebo pojedou na kole či koloběžce. Aktivní způsob dopravy je pro děti velmi přínosný – poskytne jim dostatek pravidelného přirozeného pohybu, prospívá jejich zdraví, budování přirozené imunity, pomáhá získat sociální kompetence a lépe se orientovat v místě, kde žijí, a bezpečně se pohybovat po ulicích.

Méně aut před školou znamená více bezpečí a zdravější prostředí pro děti.

Školní ulice se s úspěchem zavádějí v řadě evropských měst. Na podzim jsme se na ně byli díky pozvání Zahraniční kanceláře města Vídně osobně podívat rakouské metropoli. Měli jsme možnost vzít s sebou i úředníky z Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 1. Jsme moc rádi, že je projekt školních ulic nadchl a podporují jeho zavádění i v Praze. Dobrou zkušenost s nimi mají i ve Velké Británii nebo v Itálii. V nizozemském Haagu zavedli na jaře 2020 školní ulice u 15 základních škol v souvislosti s epidemiologickými opatřeními proto nemoci COVID19. I v České republice myšlenku zkoušejí některé školy a obce, například od letošního května se objevila v Říčanech před 3. ZŠ U lesa.

„Všichni si přejeme, aby cesty dětí do škol byly bezpečné. A tímto pilotním projektem ukazujeme, jakým způsobem nejzranitelnější účastníky silničního provozu můžeme chránit. Ulice před základními školami bývají těsně před ranním začátkem výuky velmi rušné, chceme proto jednak pomoci zvýšit bezpečnost dětí, ale také upozornit na to, že se do školy dá dostat bezpečně a pohodlně i jinými způsoby než automobilem s rodiči,“ říká k tomu náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Zapojeným odvážným školám FZŠ Chodovická a ZŠ Stoliňská držíme palce a přejeme úspěch pilotního projektu. Všem dětem i rodičům, a to z jakékoliv školy, přejeme spoustu radosti ze společných cest do školy.

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás