Bezpečné cesty do školy
Průběh projektu
Podrobným průzkumem zjišťujeme názor dětí, který doplníme analýzou dopravní situace v okolí škol. Dopravní projektant na základě aktivní spolupráce s dětmi navrhne úpravy vytipovaných rizikových míst tak, aby byla bezpečnější. Vše podrobně projednáváme a konzultujeme s pracovní skupinou složenou ze zástupců školy, politiků, a úředníků. Se školami pracujeme na školním plánu mobility.
Bezpečné cesty do školy jsou dlouhodobý program. Přihlašování je možné vždy začátkem kalendářního roku, na jaře probíhá dotazníkový průzkum a mapování v okolí školy, dopravní studie a školní plán mobility jsou hotové do konce kalendářního roku.
Na realizaci školního plánu mobility a navržených úprav pak společně pracujeme i v následujících letech.
Orientační harmonogram
Co vás čeká?
-
dotazníkové šetření o dopravním chování dětí a dospělých
Základem projektu je analýza stávajícího stavu. Škola dostane připravené dotazníky, které je možné vyplnit v papírové verzi i on-line. S vyhodnocením dotazníků vám pomůžeme.
-
mapování nebezpečných míst
Návrhy pro dopravní studii i školní plán mobility vychází z toho, jak cestu do školy a její okolí vnímají děti. Do mapek okolí školy děti zaznamenávají své cesty do školy a vyznačují místa, kde se necítí bezpečně. I mapování může probíhat on-line.
-
dopravní průzkum na vybraných místech
Děti se na vybraných místech zúčastní průzkumu dopravy. Podklady pro sledování připraví dopravní projektant. Děti se tak přímo podílejí na zajištění důležitých dat a mají šanci sledovat dopravu pohledem (ne)zúčastněných pozorovatelů.
-
školní plán mobility
Dlouhodobý plán školy, jak vést děti ke zdravé a bezpečné dopravě. Na školním plánu mobility spolupracuje škola, rodiče i děti.
Součástí školního plánu mobility je:
- popis školy a dopravní situace
- vyhodnocení mapování, dotazníkového šetření a dopravního průzkumu na škole
- popis vize školy ve vztahu k aktivní mobilitě
- popis cílů, kterých chce dosáhnout
- akční plán na 1–2 roky:
- osvětové a vzdělávací aktivity (Pěšky do školy, workshopy a další projekty, zapojení tématu do výuky, práce s rodiči apod.)
- opatření podporující aktivní dopravu do školy (přístřešky a stojany na kola a koloběžky, rekonstrukce sprch, úložné prostory apod.)
-
pěší dny
Děti si nejlépe zapamatují to, co samy prožijí. Autentický zážitek utkví v paměti a nevyhasne. Díky pěším dnům si aktivní dopravu vyzkouší více dětí i rodičů. A možná zjistí, že právě cesta pěšky je ta správná volba.
Blíže zde.
-
spolupráce v pracovní skupině
Dopravní studii projednává pracovní skupina složená z úředníků, politiků územní samosprávy a dalších důležitých odborníků.
Jak na to?
Program jsme realizovali na více než šedesáti školách. Povinné součásti programu a jeho průběh je popsán v metodické příručce.
Můžete se také inspirovat v databázi zapojených škol.
Bezpečné cesty do školy mají výsledky
-
Realizaci programu Bezpečné cesty do školy podporuje hlavní město Praha.