Bezpečné cesty do školy
Přihlašujte se do ročníku 2021
Pojďte s námi změnit okolí vaší školy tak, aby bylo bezpečné a přívětivé pro děti i pro dospělé. Pomůžeme vám zmapovat, kudy děti chodí do školy a kde vnímají nebezpečí. Navrhneme, jak vytvořit bezpečnější prostředí a podpořit zdravou dopravu.

Roční program Bezpečné cesty do školy díky spolupráci škol, dopravních odborníků a městských úřadů mění okolí škol a umožní bezpečnější řešení dopravní situace. Cílem je ochránit děti, tedy nejzranitelnější účastníky provozu. Tam, kde je bezpečné a příjemné prostředí, lidé častěji chodí pěšky. A tam, kde lidé častěji chodí pěšky, se lépe žije.
Program Bezpečné cesty do školy nabízí:
- odborné vyhodnocení dopravy v okolí školy a dopravní studii v hodnotě 80 000 Kč;
- návrhy opatření pro zklidnění dopravy a podporu při jejich prosazování;
- pomoc s vytvořením Školního plánu mobility;
- finanční podporu 20 000 Kč (odměna pro vedoucího projektu z řad pedagogů a/nebo rodičů) + 12 000 Kč (na úhradu materiálových nákladů souvisejících s projektem);
- metodickou podporu a know-how z oblasti výchovy k udržitelné a bezpečné dopravě;
Program je možné realizovat i v podmínkách distanční výuky.
Důležité termíny:
- uzávěrka žádostí o zařazení do programu: 25. 2. 2021
- zveřejnění seznamu vybraných projektů: 3. 3. 2021
- doba trvání školního projektu: 3. 3. – 30. 11. 2021
Podrobné podmínky vyhlášení programu naleznete zde.
Do programu se přihlásíte vyplněním a zasláním přihlášky. Formulář naleznete zde.
Přihlášku zasílejte v elektronické podobě na adresy blanka.klimesova@peskymestem.cz a v kopii na petra.syrova@peskymestem.cz. Termín uzávěrky přihlášek je 25. 2. 2021.
Co vás čeká?
-
dotazníkové šetření o dopravním chování dětí a dospělých
Základem projektu je analýza stávajícího stavu. Škola dostane připravené dotazníky, které je možné vyplnit v papírové verzi i on-line. S vyhodnocením dotazníků vám pomůžeme.
-
mapování nebezpečných míst
Návrhy pro dopravní studii i školní plán mobility vychází z toho, jak cestu do školy a její okolí vnímají děti. Do mapek okolí školy děti zaznamenávají své cesty do školy a vyznačují místa, kde se necítí bezpečně. I mapování může probíhat on-line.
-
dopravní průzkum na vybraných místech
Děti se na vybraných místech zúčastní průzkumu dopravy. Podklady pro sledování připraví dopravní projektant. Děti se tak přímo podílejí na zajištění důležitých dat a mají šanci sledovat dopravu pohledem (ne)zúčastněných pozorovatelů.
-
pěší dny
Děti si nejlépe zapamatují to, co samy prožijí. Autentický zážitek utkví v paměti a nevyhasne. Díky pěším dnům si aktivní dopravu vyzkouší více dětí i rodičů. A možná zjistí, že právě cesta pěšky je ta správná volba.
-
spolupráce v pracovní skupině
Dopravní studii projednává pracovní skupina složená z úředníků, politiků územní samosprávy a dalších důležitých odborníků. Na Školním plánu mobility spolupracuje škola, rodiče i děti.
Jak na to?
Program jsme realizovali na více než šedesáti školách. Povinné součásti programu a jeho průběh je popsán v metodické příručce.
Můžete se také inspirovat v databázi zapojených škol.
Bezpečné cesty do školy mají výsledky
-
Realizaci programu Bezpečné cesty do školy podporuje hlavní město Praha.
-