Příklady táhnou a chodci posilují! Chodci sobě mají v Olomouci dvojče

Tisková zpráva Pražských matek ze dne 18. 1. 2017

Univerzita Palackého se inspirovala portálem Pražských matek Chodci sobě a v pondělí 16. 1. 2017 oficiálně zahájila provoz svého portálu Chodím Olomoucí. Po Praze tak získává webový portál, s jehož pomocí mohou občané přispívat ke zvýšení komfortu chodců při cestování městem, také Olomouc. 

Olomoucký portál chce, podobně jako jeho pražské dvojče, upozorňovat na potíže, s nimiž se lidé setkávají na svých cestách. Každý tak může prostřednictvím webových stránek informovat svůj úřad o různých problémech, které jako chodec zaznamená, nebo podat návrh na zlepšení. „Chceme zjednodušit komunikaci mezi občany a těmi, kdo je zastupují a zodpovídají za kvalitu života ve městě. Záleží nám na tom, aby se občané zapojili do veřejného dění. Oni budou těmi, kteří upozorní na problematické oblasti dopravy ve městě. Následně pak budou moci sledovat, jak bylo s jejich podněty naloženo,“ říká Matúš Šucha, vedoucí katedry psychologie Filozofické fakulty Univerzity Palackého.

Nový portál vítá i náměstek primátora náměstek olomouckého primátora Aleš Jakubec, který věří, že i tato aktivita může přispět k naplnění cílů plánu udržitelné městské mobility, tedy mimo jiné i ke snížení podílu individuální automobilové dopravy.1

Do jednoduchého formuláře stačí – podobně jako na portálu Chodci sobě – nahrát fotografii problematického místa s adresou a jednoduše popsat, oč jde. Portál nahlášené podněty zobrazí a provozovatel je odešle na sjednaná kontaktní místa na magistrátu, v Praze na městských částech. Občané pak mohou sledovat, jak jejich problémy odpovědná místa řeší, a magistrát, resp. městské části zase získávají představu, která místa jsou pro chodce složitá.

Portál Pražských matek vznikl v roce 2012 a k dnešnímu datu má za sebou 400 vyřešených podnětů nejrůznějšího druhu, včetně rekonstrukcí nebezpečných křižovatek či tramvajových zastávek. Univerzitě Palackého jsme zprostředkovali podlicenční smlouvu k využití našeho redakčního systému a metodickou podporu,“ říká administrátorka pražského portálu Chodci sobě Eva Šuchmanová a dodává: „Chodcům v Olomouci přejeme hodně úspěchů, těší nás, že hlasů ve prospěch lepšího místa pro život přibývá.

Kontakty:

Eva Šuchmanová, administrátorka webového portálu Chodci sobě
eva.suchmanova@prazskematky.cz
Tel.: 728 040 748

1 Tisková zpráva Univerzity Palackého

 

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás