Pěšky do práce – Obejděme společně svět, i když jsou hranice zavřené

Už měsíc se snažíme omezit cesty mimo svá obydlí na nejmenší možnou míru. Přesto se každý občas potřebujeme někam dostat – do práce, na nákup, vyvenčit psa nebo aspoň na chvíli na vzduch. Zkuste se vyhnout uzavřeným vozům veřejné dopravy, jděte pěšky, provětrejte se a rozhýbejte. Na pořádný výlet si nejspíš budeme muset ještě chvíli počkat, za hranice se taky asi hned tak nedostaneme, tak se s námi vydejte aspoň na virtuální cestu. Počítejte své kroky a uvidíme, kam společně dojdeme. Pojďte se trochu odreagovat. A navíc, kdo si hraje, nezlobí.

Tisková zpráva organizace Pražské matky, z. s. ze dne 16. 4. 2020

Organizace Pražské matky, z. s. vyhlásila výzvu PĚŠKY DO PRÁCE. Zapojit se může úplně každý, i když pracuje z domova a ven vyjde jen s dětmi nebo se psem. Stačí jen chodit a jednou za čas přidat své kroky k těm společným na stránce Chodci sobě. Každý krok se počítá a uvidíme, kam společně dojdeme do 30. května tohoto roku, kdy virtuální putování ukončíme.

Chůze je nejpřirozenější a nejzdravější pohyb. Pravidelná procházka se proto jeví jako vhodný způsob, jak se udržet v kondici. Obecně se tvrdí, že již dvacetiminutová svižná chůze představuje účinnou prevenci obezity a snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu, kardiovaskulárních nemocí nebo některých druhů rakoviny. Již řecký lékař Hippokrates tvrdil, že chůze je pro člověka nejlepší lék. Za pravdu mu dává například i MUDr. Jan Hnízdil, který pro posílení imunity doporučuje každý den se projít a nadýchat čerstvého vzduchu, ideálně bez roušky (zde), což už dnes naštěstí při zdravotní procházce můžeme.

Hana Lukešová chodí do práce pěšky už 12 let. Co ji k tomu vedlo? „Prvním impulzem asi bylo, že jsem chtěla zhubnout a neměla jsem čas chodit někam cvičit. Navíc, posilovny či jiná hromadná cvičení ani moc nemusím. Našla jsem si na Google maps, že cesta z Břevnova do centra bude trvat hodinu a veřejnou dopravou jen o 15 minut méně, a bylo rozhodnuto. Vybrala jsem si den, kdy bylo hezky, a cesta se mi líbila. Pokračovala jsem v chození i po přestěhování na Kavčí hory. Když mě cesta začala nudit, šla jsem trochu jinudy. Dnes je pro mě chůze drogou, kterou musím mít, i když venku hezky není. Každá cesta má něco do sebe.“

Pojďte i vy tuto zvláštní dobu využít jako příležitost vyzkoušet nové věci, třeba se znovu postavit na vlastní nohy. Kdo to má daleko, může se popovézt MHD, která stále skvěle funguje díky mnoha řidičkám a řidičům, kteří i v této době pomáhají obyvatelům i návštěvníkům Prahy, aby se dostali tam, kam potřebují. V takovém případě doporučujeme vystoupit o zastávku či dvě dříve a dojít zbytek cesty pěšky.

Podle pražského radního pro dopravy Scheinherra můžeme nyní v centru města pozorovat úbytek automobilové dopravy zhruba o třetinu. Pojďte s námi využít to, že pražské ulice jsou klidnější a vzduch v nich dýchatelnější. Zkuste cestu do práce nebo z práce pojmout jako příležitost k příjemné a objevné procházce. Najděte si nové cesty přes parky a klidné ulice. Podělte se s ostatními o zážitky, oblíbené zkratky, zajímavá místa či dechberoucí výhledy na pražské horizonty.

„Žádná myšlenka není tak tísnivá, aby nešla rozchodit,“ řekl už v 19. století dánský filozof Søren Aabye Kierkegaard. Pojďme rozchodit tíseň a nepohodu této zvláštní doby!

Kontakt: Štěpánka Trnková, stepanka.trnkova@prazskematky.cz, tel: 775 915 526

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás