Kola a koloběžky ve škole? V ZŠ Burešova to jde!

Opakuje se to snad na každé škole, která projde programem Bezpečné cesty do školy: děti by chtěly jezdit do školy na kolech, koloběžkách nebo skateboardech, ale ve skutečnosti se jich takto dopravuje jen mizivé množství – například ve školách, které prošly programem v roce 2018, to byly jen 3 % dětí. Proč to nejde? Děti si totiž většinou své dopravní prostředky nemají kam uložit. Platí to obzvláště pro koloběžky, 38 % dětí, které by rády jezdily na koloběžce, uvedlo, že jim ve škole chybí možnost jejich uložení. Pro dopravu na kole děti častěji uváděly, že jim to rodiče (nutno říct, že v Praze z pochopitelných důvodů) nechtějí dovolit. Bezpečné parkování pro kola a koloběžky je i častým požadavkem rodičů, uvítalo by jej 80 % dotázaných rodičů.

Máme proto velikou radost, že přístřešek pro kola a koloběžky na ZŠ Burešova, který se podařilo dokončit i díky Bezpečným cestám, funguje, vedení školy je s ním spokojené a děti jej využívají. Přístřešek pro minimálně 80 kol stojí před vchodem do školy od září 2018. Má tedy za sebou první rok fungování a je na místě zhodnotit jeho přínos.

Chvíli trvalo, než se vše zaběhlo, ale teď je s tím dokonce méně starostí než předtím.

Dobrou zprávou je především to, že děti jej využívají v hojné míře. Dokonce i během zimních měsíců v něm bývalo pár desítek koloběžek (tak jako na většině škol i zde je pro děti přístupnější a popravdě asi i bezpečnější vytáhnout ráno kolo než koloběžku). V horkém červnovém dnu, kdy jsme sem přišli na návštěvu, byl přístřešek příjemně zaplněný. Druhou dobrou zprávou je, že škole se správou a údržbou nepřibylo moc práce. „Chvíli trvalo, než se vše zaběhlo, ale teď je s tím dokonce méně starostí než předtím,” říká pan ředitel Mlejnecký. Škola dokonce ani nemusela sjednávat speciální pojištění, na zaparkovaná vozítka se vztahuje standardní pojištění, které mají všechny základní školy v Praze 8. Podmínkou je princip dvojí ochrany, tedy to, aby v zamčeném přístřešku byla kola a koloběžky ještě jednou zajištěna osobním zámkem dětí.

Dobré zkušenosti mají na „Burešce” se vstupem do přístřešku na čip, který se běžně používá v jídelně. Je to pro děti snadné a pohodlné a díky tomu, že čip je vždy registrovaný na konkrétního žáka, má škola přehled o tom, kdo do přístřešku vstupuje. Prostor přístřešku je navíc monitorován kamerou. Stačilo, abychom se chvíli potloukali kolem a trochu fotili, a už vyšla paní vrátná s dotazem, co že bychom rádi.

Jediné, co snad lze přístřešku vytknout, jsou vlastní stojany. Navzdory preferenci dopravy na koloběžkách nabízí přístřešek klasické stojany na kola. Ale děti si poradí a přístřešek je díky tomu prostorný.

Přístřešek u ZŠ Burešova dokazuje, že i v dopravě platí zákon nabídky a poptávky – když dětem nabídneme komfortní řešení pro jízdu na koloběžce, rády nabídku využijí. Podaří se něco podobného i v ZŠ Na Beránku, Školní, Lyčkovo náměstí, Jitřní, Na Slovance a mnoha jiných?

Děkujeme především paní Hájkové, která stavbu přístřešku na městské části hlídala, odboru bezmotorové dopravy Prahy 8, který projekt úschovny kol společně s Magistrátem financoval, vedení školy i rodičům za trpělivost a v neposlední řadě dětem za to, že do školy jezdí po vlastní ose a přístřešek hojně využívají.

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás