Tisková zpráva Pražských matek ze dne 21. 2. 2017
Pražské matky oslavily 5. výročí provozu svého portálu Chodci sobě. Jeho prostřednictvím mohou chodci hlásit příslušným městským částem i dalším odpovědným institucím problémy, s nimiž se setkávají v pražských ulicích, a veřejně sledovat jejich řešení. Od února 2012, kdy byl portál spuštěn, podali občané tímto způsobem necelých 1 800 podnětů, z nichž veřejná správa vyřešila doposud 400. Patří mezi ně nejen běžné výmoly či nepořádek, který v ulici překáží, ale také rozsáhlejší úpravy i rekonstrukce chodníků, křižovatek, přechodů, parkovacích stání, tramvajových zastávek a další opatření, která usnadňují a zpříjemňují chůzi po Praze. Jmenujme například rekonstrukci tramvajových zastávek Krymská a Průběžná, vybudování nových nebo úpravu nepřehledných přechodů pro chodce v ulicích Libocká, Náchodská či Bořivojova, rozšíření chodníku před budovou Masarykova nádraží nebo omezení nevhodného parkování v ulicích Estonská či U Nemocnice.
Pražské matky chtěly tímto počinem přispět k podpoře chůze jako zdravého a šetrného způsobu dopravy a ke zlepšení podmínek pro ni. Chodci totiž stále patří k nejohroženějším účastníkům provozu – v EU se podílejí na fatálních dopravních nehodách ve 22 % případů, v Česku dokonce více než v 50 % případů (z 209 všech usmrcených v roce 2016 bylo 111 chodců), ve městech, kde jsou chodci ve větším ohrožení, padlo dopravním nehodám v EU v roce 2016 za oběť 39 % chodců, v případě Prahy to bylo alarmujících 52 % (z 21 všech usmrcených 12 chodců).
„Situace je o to horší, že chodci jsou často ti nejslabší účastníci provozu, například děti, starší spoluobčané a lidé s omezenou pohyblivostí či orientací, kteří se často pohybují pěšky,“ vysvětluje administrátorka portálu Eva Šuchmanová a dodává: „Spuštěním portálu jsme se však chtěly zasadit nejen o zvýšení bezpečnosti, ale také o přizpůsobení veřejného prostoru, který by chodcům více vyhovoval a změnil celkovou atmosféru města, jak se to podařilo například v sousední Vídni či v Berlíně. Je důležité, aby v ulicích byl dostatek laviček a zeleně, aby byly zpřístupněny průchody, dvorky a pěší zkratky, veřejnému prostoru prospívají různé vodní prvky jako pítka a fontány, umělecké a herní prvky a podobně.“
Portál Chodci sobě je jednoduchý nástroj, díky němuž zástupci veřejné správy můžou získat přehled o tom, co trápí pražské chodce na jejich cestách městem, a občanům zase umožňuje podílet se na změnách veřejného prostoru. Obě strany se tak od sebe vzájemně učí. „Všichni víme, že chůze je dobrá pro zdraví lidí a atmosféru města, ale málo si uvědomujeme, že jako bezemisní dopravní prostředek pomáhá zlepšit také ovzduší a snižovat klimatické změny. Chceme proto portál nadále rozvíjet a modernizovat. Letos například občanům hodláme usnadnit podávání podnětů z mobilních telefonů vytvořením responzivního webdesignu,“ říká iniciátorka Chodců sobě Petra Lukešová.
Původní nápad na usnadnění komunikace občanů s veřejnou správou přišel ze Slovenska, kde vznikl o něco šířeji zaměřený portál Odkaz pre starostu. Provozuje jej Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, od něhož Pražské matky získaly licenci pro Chodce sobě. Na Slovensku portál funguje v několika městech a pronikl i dále do Střední Evropy, např. do Budapešti. Myšlenku portálu pro chodce zase převzala Univerzita Palackého v Olomouci, která nedávno oslovila Pražské matky a získala podlicenční smlouvu na provozování portálu Chodím Olomoucí, který byl spuštěn minulý měsíc.
Provoz portálu a osvětu týkající se prospěšnosti chůze Pražské matky průběžně podporují různými akcemi. V loňském roce například skončil projekt Chodci sobě – kampaň na podporu pěší dopravy, k dlouhodobým činnostem organizace patří program Bezpečné cesty do školy.
Kontakty:
Eva Šuchmanová – administrátorka webového portálu Chodci sobě
eva.suchmanova@prazskematky.cz
Tel.: 728 040 748
Petra Lukešová – místopředsedkyně Pražských matek a iniciátorka portálu Chodci sobě
petra.syrova@prazskematky.cz
Tel.: 776 769 331