Chodci jsou pro město poklad

Máme rádi naše město a měníme ho v bezpečnější a příjemnější místo. Hájíme chůzi jako nejlepší způsob dopravy na krátkou vzdálenost.

Proč to děláme?

  • 10 000

    lidí ročně zemře v ČR kvůli špatnému ovzduší

  • 3/4

    motorového vozidla připadá na každého Pražana včetně dětí

  • 80 %

    dětí nemá dostatek přirozeného pohybu

Čeho jsme dosáhli

  • 110

    míst v Praze upraveno pro větší bezpečnost školáků

  • 306

    škol ze 168 obcí ČR zapojených do Pěšky do školy v roce 2022

  • 1278

    zlepšených míst díky portálu Chodci sobě

  • rok 2000

    vyjednání přednosti pro chodce v Silničním zákoně

Aktuálně řešíme

V září se školáci opět vydají Pěšky do školy. Registrace k výzvě, která vloni oslovila přes 70 000 dětí, právě začíná.

306 škol a týmů a přes 72 000 dětí. Loňská akce Pěšky do školy meziročně ztrojnásobila počet dětí, kteří se do výzvy aktivní mobility zapojily. V roce 2023 je očekávána účast ještě vyšší. Celorepubliková výzva konaná v rámci Evropského týdne mobility (16. – 22. 9. 2023) má za cíl aktivaci dětí k pravidelnému pohybu i zvýšení dopravní bezpečnosti v okolích škol. Registrace k akci se spouští…

Číst více

Aktuálně řešíme

Konference o tzv. „taktickém urbanismu“ bude řešit komplexnější změny měst, než je jen pražská třicítka 

Druhý ročník mezinárodní konference pořádané organizací Pěšky městem ve dnech 12. a 13. října v Praze bude tentokrát o odvaze experimentovat v městském prostoru, tzv. taktickém urbanismu a dalších inovativních řešeních, jak si užít město. Cílem je na příkladech dobré praxe ze zahraničí i krajů České republiky ukázat možné směřování vývoje českých měst v budoucnu. Medializované snížení rychlosti v hlavním městě na 30 km/h zasadí do…

Číst více

Aktuálně řešíme

Setkali jsme se s prezidentem Petrem Pavlem

Dne 25. 4. 2023 jsme se zúčastnili spolu s dalšími zástupci environmentálních organizací Zeleného kruhu a Klimatické koalice setkání s panem prezidentem při příležitosti Dne Země. Měli jsme to štěstí zažít historický okamžik, kdy se po 20 letech Pražský hrad opět symbolicky otevírá dialogu se zástupci aktivní občanské veřejnosti. Neziskové organizace pomáhají řešit nejpalčivější celospolečenské problémy v mnoha oblastech a mohou být…

Číst více

Aktuálně řešíme

Bezpečné cesty do školy ‒ začínáme na třech nových školách 

Program Bezpečné cesty do školy se letos setkal se značným ohlasem. Obzvláště nás těší, že se k nám vrací „staré školy“, které chtějí na dopravní situaci dále pracovat, zhodnotit opatření, která se podařila v jejich okolí zrealizovat, a zkusit ještě něco dalšího, nového. Nebylo snadné vybrat pouhé tři školy. Všechny přihlášené by si zasloužily pozornost a jejich děti bezpečnější…

Číst více

Aktuálně řešíme

Město očima chodce – připravujeme nový vzdělávací workshop 

• Jaká je hodnota veřejného prostoru a využíváme ho naplno? • Jak ovlivňuje urbanistické uspořádání města naši volbu dopravy?  • Proč je důležité podporovat, aby se lidé mohli pohybovat po městech co nejvíce pěšky?   • Co je město krátkých vzdáleností?  • Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města?  Odpovědi na tyto a mnohé další otázky bude pomáhat nalézat…

Číst více

Aktuálně řešíme

V jarní pěší výzvě jsme nachodili přes 20 000 kilometrů – z Čech do Hollywoodu

Celkem 38 týmů z 22 různých škol, tj. cca 800 dětí se přihlásilo do naší dubnové výzvy Zachraň klima s Onl@jnem! S podtitulem „krok sem, krok tam, planetě pomáhám“ jsme děti inspirovali k aktivnímu přístupu k životnímu prostředí a pro školy byly připraveny i speciální pracovní listy Klima a doprava. Všechny zaznamenané nachozené kilometry jsme nyní převedly na ušetřené CO2. Všechny děti ze…

Číst více

Aktuálně řešíme

Jak udělat školní ulici – ohlédnutí za workshopem

Školní ulice je dopravní opatření na komunikacích v bezprostředním okolí škol, jehož cílem je zvýšit bezpečí dětí a podpořit je, aby se do školy dopravovaly pěšky nebo na kole či koloběžce. Spočívá v zákazu vjezdu aut a vyhrazení prostranství před školou pouze chodcům a cyklistům, a to v době největšího provozu, nejčastěji před začátkem vyučování. Školní ulice se těší velké oblibě v mnoha…

Číst více

Aktuálně řešíme

15minutové město – vize nebo realita?

Za patnáct minut do práce, na nákupy, za zábavou i domů. To je koncept, který v současné době hýbe světem urbanismu a je skloňován na radnicích od Paříže po Toronto. Jak přesně se dá naplánovat 15minutové město? A jak si v tomto ohledu stojí Praha? Tisková zpráva organizace Pěšky městem, z. s., k přednášce profesora Carlose Morena, která proběhla v rámci cyklu…

Číst více

Podporují nás

Chůze je pro mě nutnost. Do škol jsem chodila ve všech možných městech, od Paříže přes New York až po Montreal a LA. A všude pěšky. Poznáte víc lidí, víc míst, víc zvyků, víc energie. A k tomu si pročistíte hlavu a nikdy nepřiberete:) No a teď jsem ještě přidala les s naším nalezencem huňatým. Chůze je prostě top:). Lucie

Lucie Vondráčková, zpěvačka, herečka, dabérka a textařka

Podporují nás

Mám velkou radost, že mohu podpořit krásný, a hlavně tak důležitý projekt, jako je Pěšky do školy. Pohyb je pro naše tělo přirozený a děti jej pro správný a zdravý vývoj potřebují víc než kdo jiný, když si během dětství stavějí základy pro celý nadcházející život. Pohybu ale obecně v našich životech ubývá, a tak je skvělá každá motivace, každé popostrčení k tomu si trochu protáhnout nohy a rozdýchat plíce. Děti navíc velmi rychle zjistí, že vyrazit do školy pěšky s kamarády je mnohem větší zábava, a už to nebudou chtít měnit!

Šárka Strachová, sportovkyně, česká sjezdová lyžařka a zakladatelka VO2MAX, kliniky celostní terapie a sportu

Podporují nás

Fandím s radostí Pěšky do školy, neboť pohyb a chůze jsou pro lidský organismus bezpochyby jedna z nejzdravějších věcí. A když si vzpomenu na vyprávění mé babičky, která chodila do školy šumavskou krajinou denně několik kilometrů, říkám si, jak to muselo být jedinečné a o co všechno jsme ochuzeni. A proč vlastně? Ano, třeba nebydlíme na Šumavě, ale vnímat a objevovat svět kolem sebe je stejně důležité, a dnes možná důležitější než kdykoli předtím…

Lenka Krobotová, herečka

Podporují nás

Kdo plánuje město? Jsme to my všichni. Každé ráno. Když se rozhodujeme, jak vyrazíme do města a za jakým cílem. Pokud sedneme ráno do auta a pojedeme na velkou vzdálenost, probudíme se za pár let v automobilovém světě, zahlceném dopravní infrastrukturou a mrtvým veřejným prostorem. Pokud se ráno rozhodneme vyrazit do práce nebo do školy pěšky, ocitneme se brzy v pestrém a obyvatelném městě lidského měřítka a krátkých vzdáleností.

Osamu Okamura, děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci

Podporují nás

Při chůzi můžeme komunikovat a přemýšlet, leccos domluvit a vyjednat nebo aktivně odpočívat. Během chůze člověka napadnou myšlenky, které by jinak nepřišly. Chůze je základem společenských vztahů, umožňuje obnovit aktivní postoj k životu a najít odpovědi na mnohé otázky. Ty přijdou právě během chůze, která je proto královnou pohybu. Lidé se odpradávna učívali v pohybu. Doporučuji proto dnešní generaci rodičů: choďte s dětmi na procházky a opakujte učivo. Dítě si látku upevní mnohdy lépe než při výkladu učitele.

MUDr. Zlatko Marinov, dětský obezitolog a bojovník proti dětské obezitě

Podporují nás

Chůze. Tak podceňovaná a přitom tak důležitá. Bereme ji často jako bezvýznamnou samozřejmost. Něco, co nás dostane z místa A do místa B. I krátká procházka může doslova zachránit den. Proto se sám snažím kratší vzdálenosti po městě vždy zdolávat pěšky. Stejně jako v dětství, kdy pro mě každodenní procházka do školy a ze školy byla možností utřídit si myšlenky a toulat se imaginárními světy. Ať žije chůze! A ať je jí v našich životech co nejvíc...

Kovy (Karel Kovář), youtuber

I vy můžete přispět

Chcete dýchat ve vašem městě čistý vzduch namísto koktejlu zplodin?
A co takhle mít možnost chodit městem pohodlně a bezpečně pěšky?

Podpořte nás