Ulice plné aut, stres a děti proplétající se mezi vozidly. Tak vypadá běžné ráno před mnoha českými školami. Výzva Pěšky do školy, která se letos uskuteční už podeváté, chce na tento stav upozornit a nabídnout alternativu. Akce probíhá v rámci Evropského týdne mobility a letos se uskuteční v termínu 15. – 19. září 2025. Školy se mohou registrovat na webu www.peskydoskoly.cz od 21. května.
Jak výzva probíhá
Cílem výzvy není jednorázové „sbírání kilometrů“, ale spíše dlouhodobá změna životního stylu. Děti poznají okolí školy, zlepší si fyzickou i psychickou kondici, ale také si užijí čas strávený s kamarády. Zapojit se mohou základní, mateřské i střední školy. Děti sbírají body, když dorazí do školy pěšky, na koloběžce, na kole nebo i veřejnou dopravou. Pokud je potřeba dítě dovézt ke škole autem, stačí jen zaparkovat kousek dál od školy a procházka je na světě. Aktivní třídy budou zařazeny do každodenního losování a hodnotné ceny. Ohlasy na akci bývají velmi pozitivní: „Z našeho dotazníku pro učitele vyplynulo, že 98 % škol plánuje zapojení i v příštím roce. Těší nás, že se tak z naší akce na mnoha místech stává tradice,“ říká koordinátorka výzvy Marie Čiverná z organizace Pěšky městem. Řada rodin, které dříve jezdily autem, u ranní chůze zůstává i po skončení výzvy a některé školy organizují podobné aktivity i následně během roku.
Školní ulice: Jednoduché a efektivní řešení
Letos se výzva zaměří i na propagaci tzv. školních ulic: jednoduchých dopravně-organizačních opatření, jejichž popularita v západních metropolích stoupá. Jen v Paříži existuje přes 200 školních ulic a v Londýně dokonce více než 600. Princip spočívá v dočasném vyhrazení ulice u školy jen pro pěší a cyklisty v době ranní špičky. Ne každý prostor je z urbanistického hlediska pro zavedení školní ulice vhodný. I proto je velkou výhodou školní ulice její flexibilita – opatření lze nejprve otestovat jako dočasné třeba na týden nebo jen na jedno ráno a později přizpůsobit konkrétním potřebám.
Organizace Pěšky městem nabízí školám i obcím metodickou pomoc, sdílení zkušeností i pomoc s komunikací směrem k veřejnosti. Mapa školních ulic je veřejně dostupná na webu peskymestem.cz, kde se také průběžně aktualizují informace o nově vzniklých lokalitách. Úspěšné školní ulice v Praze jsou například u ZŠ Hanspaulka nebo ZŠ Pod Žvahovem. Dobré zkušenosti mají také obce Dobříš, Mladá Boleslav, Říčany nebo Plzeň.
Pěšky do školy: První krok ke školní ulici
Výzva Pěšky do školy, která se koná každoročně v září, umožňuje školám vyzkoušet si dopravní zklidnění „nanečisto“. V roce 2024 se do akce zapojilo 501 škol ze 338 měst a obcí. Výzva byla letos v březnu oceněna prestižní cenou Mobility Action Award, kterou uděluje Evropská komise firmám, vzdělávacím institucím a neziskovým organizacím za inovativní řešení v oblasti udržitelné mobility a podporu změny dopravního chování. Letos se akce uskuteční v termínu 15.–19. září. Registrace začínají 21. května na webu www.peskydoskoly.cz.
Změna je možná
Zcela nevyhnutelně se nabízí otázka, proč jsou hrající si nebo volně se pohybující děti vidět ve veřejném prostoru stále méně a proč je nutné děti a mladistvé k přirozenému pohybu speciálně motivovat. Jednou z možných odpovědí je podoba veřejných prostranství a způsob, jakým jsme si zvykli o nich přemýšlet a utvářet je. Ulici totiž často vnímáme spíše jako dopravní tepnu či parkoviště než jako místo pro setkávání. Rodiče se pak o své děti bojí a děti ztrácí možnost samostatného, přirozeného pohybu. I na tento problém se výzva Pěšky do školy snaží upozornit a formou pozitivního zážitku ukázat, že změna je možná. Prostranství před školami totiž může vypadat i jinak, než tomu obvykle bývá. Namísto nepřehledného dopravního chaosu se může stát prostorem pro setkávání, hru a poznávání okolí.
Partneři projektu: