Konference Pěšky městem 2025
ZÁZNAMY přednášek
Přednášky | Diskuze | Networking
19. května 2025
O vizích zdravých měst, které se proměňují v realitu.
CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2

Nestihli jste všechny přednášky? Záznamy z konference jsou k dispozici ZDE.
ZAHÁJENÍ KONFERENCE A ÚVODNÍ SLOVO

PETRA SYROVÁ /předsedkyně organizace Pěšky městem, z. s./
MARTIN KUPKA /ministr dopravy ČR/
ZDENĚK HŘIB /I. náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast dopravy/
LADISLAV MIKO /environmentální poradce prezidenta ČR/
BLOK I - VIZE A PROMĚNY EVROPSKÝCH MĚST

ANNI SINNEMÄKI – Helsinki na cestě k uhlíkové neutralitě
Jak se žije v nejšťastnější zemi na světě? I město Helsinki řeší otázky týkající se nárůstu populace a dopravy. Po uzavření uhelných elektráren je totiž doprava v Helsinkách největším zdrojem emisí. Město se ale výrazně snaží dopravu zklidňovat a využívá k tomu s úspěchem mnoha nástrojů. To vše s cílem vytvořit z Helsinek město skutečně příjemné k životu a naplnit tak ambiciózní plán Carbon Neutral Helsinki 2030. Dopady těchto odvážných kroků jsou dnes již zřejmé, a to jak v oblasti bezpečnosti, kvality životního prostředí nebo rozvoje místní ekonomiky. O cestě města Helsinki k udržitelnosti promluví Anni Sinnemäki, náměstkyně primátora pro oblast městského životního prostředí a přední osobnost v rozvoji udržitelných Helsinek.

KRISTOF DE MESMAEKER – Plán GOOD MOVE a proměny dopravy v Bruselu
GOOD MOVE je název pro komplexní plán proměny mobility regionu Bruselu v letech 2020-2030, jehož cílem je zlepšit bezpečnost silničního provozu, snížit hlukovou zátěž a podpořit udržitelnou mobilitu ve městě. Kristof De Mesmaeker, ředitel úseku plánování a strategie města Bruselu v instituci Brussel Mobiliteit a jeden z nejpovolanějších v oblasti implementace tohoto plánu, představí, s jakými cíli byl celý plán vytvořený, o jaké hlavní pilíře se opírá a zejména, jak se daří jeho realizace. Jaká opatření a kroky se městu osvědčili a čemu je naopak ze zkušeností dobré předejít? Jak dnes vnímají obyvatelé Bruselu dopravní změny, které jsou již několik let implementované? Pomáhají pozitivní měřitelné výsledky utvářet většinový názor veřejnosti?

VALENTINA ORIOLI – Bologna jako průkopník udržitelné mobility v Itálii
Město Bologna prošlo v posledních letech výraznými změnami v oblasti dopravy a veřejného prostoru. Jednou z nejvýznamnějších změn bylo zavedení plošného opatření „Città 30“, tedy zóny 30 km/h na většině komunikací města. Bologna se tak stala první italskou metropolí, která zavedla takto rozsáhlé omezení rychlosti. Ne všechny změny však byly realizovány hladce a bez problémů. Jak město tyto proměny zavádělo a změnil se nějak v průběhu času postoj veřejnosti? A jak se v Boloni žije dnes? O tom bude hovořit Valentina Orioli, bývalá náměstkyně pro mobilitu, architektka a univerzitní profesorka.

ONDREJ HORVÁTH – Od vizí k realizacím v Trnavě: aktivní mobilita jako priorita města
Slovenské krajské město Trnava prochází velkými proměnami veřejného prostoru, které každým rokem zlepšují podmínky pro pěší i cyklisty a zpříjemňují tak každodenní cesty městem. O tom, co všechno lze v poměrně krátkém čase realizovat, pokud nechybí chuť a odvaha, bude mluvit městský architekt Ondrej Horváth, pro kterého je udržitelný rozvoj města Trnavy hlavní prioritou.

PANELOVÁ DISKUZE BLOKU I – zeptejte se na vše, co se do prezentací nevešlo!
Anni Sinnemäki, Valentina Orioli, Kristof De Mesmaeker, Ondrej Horváth a Zdeněk Hřib odpovídají na vaše otázky za skvělého moderování Romana Melišky.
BLOK II - ODVÁŽNÉ POČINY V PRAXI ČESKÝCH MĚST

ŠTĚPÁN PAVLÍK – Náměstí v Táboře jako experimentální pěší zóna
Část Žižkova náměstí v Táboře se v loňském roce pod taktovkou starosty proměnila na dočasnou pěší zónu. Projekt město důkladně vyhodnocovalo a do participace zapojilo širokou veřejnost, místní podniky i turisty. V rámci prezentace představí starosta Štěpán Pavlík, proč se město pro tento počin rozhodlo, jak probíhaly přípravy projektu i samotná realizace a zejména, jak město participovalo s veřejností a jaké ohlasy projekt vzbudil. Vyplatí se zkoušet nová uspořádání ve veřejném prostoru a co se s náměstím bude dít dál?

MARTINA NĚMEČKOVÁ – Město Planá: Proměny s důrazem na kvalitu
Martina Němečková představí, jak se v poslední době postupně mění menší příhraniční město Planá a popisuje několik rekonstrukcí, na jejichž počátku stála architektonická soutěž. V městských projektech klade důraz na důkladné projednávání s veřejností a přináší tak své zkušenosti starostky z mnoha veřejných setkání a z průběhu větších rekonstrukcí ve městě.

LUKÁŠ ŠTEFL: Proměna města Úvaly a role zeleně v obyvatelnosti měst
Úvaly prošly v posledních letech rozsáhlou proměnou veřejných prostranství. Lukáš Štefl, městský krajinářský architekt, představí na příkladu zelené proměny města Úvaly možnosti systémového rozvoje zeleně našich měst ve vazbě na jejich obyvatelnost a adaptaci na klimatickou změnu.

MILAN KOSTOHRYZ – Úpravy prostoru před školami na Praze 5
Na městské části Praha 5 došlo v posledních letech k výraznému zkvalitnění okolí u několika škol. Zastupitel MČ Milan Kostohryz představí příklad úspěšných úprav před Německou školou „Deutsche Schule Prag“ a zároveň bude sdílet výzvy současného projektu proměny prostoru před Základní školou Grafická na Smíchově, kde bylo vůbec poprvé v Praze navrženo použití asfalt artu.

PETR HEJL – Rychlé a vydařené změny v pražském Suchdole
Starosta městské části Praha Suchdol bude mluvit o tom, jak se poměrně rychle a hladce podařilo zavést úpravy, výrazně zkvalitňující prostor před místní základní školou. Jaký byl proces implementace a jakou další proměnu prostoru před školou vyhlíží děti právě dnes?

PANELOVÁ DISKUZE BLOKU II – zeptejte se na vše, co se do prezentací nevešlo!
Martina Němečková, Štěpán Pavlík, Lukáš Štefl, David Hlouch, Milan Kostohryz a Petr Hejl odpovídají na vaše otázky za skvělého moderování Světlany Witowské.
Chcete vědět víc?
V případě jakýchkoliv dotazů se obraťte na koordinátorku programu:

Napište nám