Vzdělávací projekt Město očima chodce se rozletěl do Frankfurtu. Společně s jeho spoluautorem, architektem Osamu Okamurou, jsme měli tu čest vyškolit na půdě Deutsches Architekturmuseum pedagožky předmětů výtvarného umění ze vzdělávacích institucí po celém Německu.
Účastnice měly unikátní možnost absolvovat projektový den stejně, jako jejich budoucí studentky a studenti, a získat spoustu informací o tom, jak vést workshop využívající principy kreativního učení a kritického myšlení.
- Jaká je hodnota veřejného prostoru a využíváme ho naplno?
- Jak ovlivňuje urbanistické uspořádání města naši volbu dopravy?
- Proč je důležité podporovat, aby se lidé mohli pohybovat po městech co nejvíce pěšky?
- Co je město krátkých vzdáleností?
- Může obyčejný jednotlivec ovlivnit podobu města?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky pomáhá nalézat studentkám a studentům ZŠ a SŠ ve věku 12–16 let právě vzdělávací projekt Město očima chodce, na jehož vytvoření jsme se podíleli nejen s Osamu Okamurou, ale i s metodičkou Ninou Rutovou.
Projekt odpovídá nejnovějším vzdělávacím trendům a pomáhá formovat mladou generaci v sebevědomé lidi, kterým není lhostejná kvalita místa, kde žijí, umí kriticky vyhodnotit problémy ve veřejném prostoru a svým jednáním přispět k jeho kultivaci a řešení problémů dnešních měst. Učí studentky a studenty nejen číst veřejný prostor a identifikovat problémy spojené s dopravou v širším urbanistickém kontextu, ale ukazuje jim i možné způsoby řešení. Více informací o projektu i možnostech jeho realizace na vaší škole naleznete zde.